Sports-Illustrated končí

Sports-Illustrated končí

Sports-Illustrated končí 620 330 Doktor

Kultové noviny Sports-Illustrated: úpadok od obálky s trans-ženou

Kultový časopis „Sports-Illustrated“ vychádza v USA od roku 1954 a teraz konečne lietajú taniere a zamestnanci sú na dlažbe. Konzervatívni Američania sa radujú. Od obálky so známou trans ženou Kim Petras (31) to išlo s časopisom dole vodou.

Boli časy, keď dobre sčítaný Američan potreboval na výber rovno z troch titulov: New York Times, Washington Post a Sports Illustrated. Ale to je už dávno preč. Kým novinoví giganti zostávajú vďaka svojej novej digitálnej stratégii medzi lídrami na trhu, najikonickejšej značke v športovej žurnalistike hrozí zánik. Majitelia Authentic Brands Group (ABG) odobrali vydavateľom časopisu (Arena Group) licenciu a v piatok oznámili, že prepustia všetkých zamestnancov odborov.

Je to smutné vyvrcholenie po skutočnom bahne na Sports Illustrated. Vydavatelom plátku v minulosti dokázali, to čo vždy popierali. V časopise sa zrejme objavili texty, ktoré nemali skutočných autorov, ale boli vytvorené počítačovým softvérom vďaka umelej inteligencii (AI). Keď sa zistilo, že v recenziách produktov sa používajú obrázky od autorov, ktorí ani neexistovali, bol oheň na streche. Fotografia údajného autora bola objavená na webovej stránke, ktorá predáva portréty vytvorené AI.

Titul s trans ženou Kim Petras vyvolal protesty

Predbežný knockoutový úder pre Sports Illustrated je vodou na mlyn konzervatívnych Američanov. Boli zhrození v lete, keď trans žena po prvý raz pózovala v bikinách na titulke „Sports Illustrated Swimsuit Issue“, ktorá vychádza každoročne od roku 1964 a je tiež kultová.

Bola to Kim Petras (31), Nemec z Bonnu, ktorý sa presťahoval do Los Angeles a je známy už od tínedžerských čias. Keď v roku 2008 vo veku 16 rokov podstúpil operáciu na zmenu pohlavia, bol najmladšou trans osobou na svete, ktorej sa dostalo takého lekárskeho zákroku.

V USA vyvolal Petras ako umelec senzáciu, ako spevák vydal niekoľko albumov a získal Grammy. Ale jeho fotografie v športovom lifestylovom magazíne spôsobili búrku. Kultová značka sa od svojho vydania nevyhýbala negatívnym titulkom. Zážitok, ktorým si musel prejsť aj pivný gigant Anheuser-Busch po obzvlášť „woke“ reklame na Bud Light.

30 Prozent weniger verkauft: Bud Lights „woke” Werbe-Katastrophe setzt sich fort

Zdroj: https://exxpress.at/kult-blatt-sports-illustrated-niedergang-seit-transfrau-cover/