NATO sa zameriava na Čínu

NATO sa zameriava na Čínu

NATO sa zameriava na Čínu 620 330 Doktor

NATO sa musí „obávať“ Číny, to je vyhlásenie generálneho tajomníka v Davose. Pretože Čína je stále bližšie k NATO, tvrdí. V skutočnosti je celé naopak.

Čína sa približuje k NATO, vyhlásil v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Vojenská aliancia pod vedením USA sa preto musí čoraz viac zaoberať tým, čo sa deje v Ázii. Samozrejme, že čínsky vojak umiestnený najbližšie k Európe je v Číne. Vojaci NATO preto stoja na čínskom území – podľa medzinárodného práva – na Taiwane.

Proti Číne a Rusku

Tieto fakty ale šéfa NATO netrápia. Tvrdí: „A tiež musíme pochopiť, že nejde o to, aby sa NATO posunulo smerom k Ázii, ale aby sa Čína priblížila k nám. NATO sa musí zaoberať tým, čo sa deje v Ázii, nie kvôli globálnym bezpečnostným líniám, ale preto, že to, čo sa tam deje, sa netýka len nás a naopak.

Čína nie je „nepriateľom“, ale „správanie NATO, najmä v Juhočínskom mori“, je „znepokojujúce“. NATO sa v skutočnosti považuje za „transatlantickú alianciu“, Juhočínske more je relatívne ďaleko od Atlantiku. Ale to je vedľajšie.

Na panelovej diskusii v Davose však ubezpečil, že Taiwan ani iní ázijskí „spojenci“ nebudú začlenení do NATO:

„NATO je transatlantická aliancia Európy a Severnej Ameriky. A zostaneme regionálnou alianciou. Transatlantický región však čelí globálnym hrozbám. Bezpečnosť už nie je regionálna, ale globálna.“

Pri Ukrajine zostáva Nór pevne vo svojej známej pozícii: „Rusko si v istom momente uvedomí, že platí príliš vysokú cenu a posadí sa a bude súhlasiť s istým druhom spravodlivého mieru, ale musíme stáť pri Ukrajine ,“ verí Stoltenberg, ktorý o neúspešných akciách nehovorí ani slovo.

Naopak: (údajne) naďalej verí v ukrajinské víťazstvo. „Nič nenasvedčuje tomu, že Putin teraz plánuje mier, ale urobí to, keď si uvedomí, že sa nevzdáme, že máme vojenskú silu na podporu Ukrajiny.

Mier porazí vojnu, hovorí Stoltenberg celkom jasne. K vete „Vojna je mier“ naozaj nie je ďaleko.

Jens Stoltenberg je generálnym tajomníkom NATO od roku 2014. Sociálny demokrat bol predtým roky predsedom vlády Nórska. Jeho funkčné obdobie ako šéfa NATO v súčasnosti trvá do októbra 2024 a Ursula von der Leyen sa opakovane dostáva do hry ako nástupkyňa.

zdroj: https://tkp.at/2024/01/18/nato-nimmt-china-ins-visier/