Davos 2024 sa rozbieha

Davos 2024 sa rozbieha

Davos 2024 sa rozbieha 620 330 Doktor

DISKUTUJTE: Davos 2024 sa rozbieha

Tohtoročné výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra sa začalo vo švajčiarskom Davose včera a potrvá do 19 januára.

Zoznam hostí je plný hviezd ako kedykoľvek predtým, vrátane čínskeho premiéra, predsedu Európskej komisie, tucta alebo viacerých hláv štátov, generálneho tajomníka OSN, šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie a ministra zahraničných vecí USA.

Obsadenie postáv dopĺňa viac ako 1600 generálnych riaditeľov veľkých spoločností a šéfov desiatok významných medzinárodných organizácií, ako sú World Wildlife Fund a Human Rights Watch.

Áno, všetci svetoví *ehm* „skvelí“ a *ehm ehm* „dobrí“ sa stretávajú, aby hovorili o tom, čo robiť so všetkou tou mocou, o ktorej nám establišmentná tlač opakovane hovorí, že WEF nemá.

Včerajšia otváracia slávnosť bola venovaná koncertu a niečomu, čo sa volalo „Kryštálové ceny“. Preklad: Dávajú si fanfáry a plieskajú sa po chrbte.

Skutočná práca začína dnes, tak sa pozrime, čo je na programe…

Podľa webovej stránky WEF je témou tohtoročného summitu „opätovné získanie dôvery“, o čom sa v tejto veci diskutuje od roku 2021, keď sa ukázalo, že príbeh o Covide stratil veľkú časť ich predtým zajatého publika.

Klaus Schwab sa vo svojom úvodnom prejave zameral na myšlienku dôvery „Musíme znovu vybudovať dôveru – dôveru v našu budúcnosť, dôveru v našu schopnosť prekonávať výzvy, a čo je najdôležitejšie, dôveru v seba navzájom.“

Rozhovory sa zamerajú na štyri kľúčové oblasti:

  1. Dosiahnutie bezpečnosti a spolupráce v rozbitom svete
  2. Vytváranie rastu a pracovných miest pre novú éru
  3. Umelá inteligencia ako hybná sila ekonomiky a spoločnosti
  4. Dlhodobá stratégia pre klímu, prírodu a energiu

Jeden z prvých panelov týždňa mal názov „Keď zmena klímy ovplyvní vaše zdravie“ a časovo sa zhodoval s uverejnením novej správy WEF o kvantifikácii vplyvu zmeny klímy na ľudské zdravie .

Panel zahŕňa osobitnú zástupkyňu WHO Vanessu Kerryovú, ktorá opakuje svoje tvrdenie, ktoré uviedla v rozhovore pre France24 minulý mesiac, že „klimatická kríza je zdravotnou krízou“ .

Dodáva: „Nenapadá ma naliehavejšia téma ako súhra klimatických zmien a zdravia“

Rozsiahlo sme písali o plánovanej súhre medzi verejným zdravím a klimatickými zmenami a to presne zodpovedá predpovediam môjho článku 2024: Rok, kedy sa formuje globálna vláda.

Aj v týchto veciach je jedlo vždy v hľadáčiku. Jeden konkrétny „článok agendy“ sa zameriava na „Jedlo je medicína“ , zatiaľ čo v stredu bude Tedros Adhanom Ghebreyesus z WHO hostiť panel venovaný „boju proti epidémii obezity“ .

Inde sa šepká o obmedzení cestovania s témami ako „riešenie overturiizmu“, čo je slovo, s ktorým sme sa predtým nikdy nestretoli.

„BRICS in Expansion“ uvádza, že krajiny BRICS v súčasnosti predstavujú viac ako 46 % svetovej populácie, pričom ich HDP je vyššie ako G7. Panel bude diskutovať o tom, ako „prispeje k pretvoreniu globálneho geopolitického a ekonomického prostredia“

Medzi najzaujímavejšie tituly patria „Dať cenu na prírodu“, „Ochrana demokracie pred botmi a zápletkami“ a „Príprava na chorobu X“ .

Ale čo si myslíte vy?

  • Ktorá zo štyroch „oblastí zamerania“ je najdôležitejšia vpred?
  • Čo by sme mali urobiť z BRICS?
  • Ako sa zmení používanie AI v roku 2024?
  • Čo myslia pod pojmom „dôvera“?
  • Znamená niečo neprítomnosť Ruska?

Počas tohto týždňa vyšli doslova desiatky prezentácií a stovky článkov z programu, ktoré vás najviac znepokojujú? Vynechali sme doteraz nejaké dôležité? Dajte nám vedieť.

Samit v Davose sa koná od 15. do 19. januára. Úplný zoznam ich „článkov agendy“ si môžete prečítať tu https://www.weforum.org/agenda/ a program panelov si môžete prelistovať tu
https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2024/programme

Zdroj: https://off-guardian.org/2024/01/16/discuss-davos-2024-gets-underway/