Trump alebo Biden? …a Európa

Trump alebo Biden? …a Európa

Trump alebo Biden? …a Európa 620 330 Doktor

Trump alebo Biden? Čo Európania potrebujú vedieť o tohtoročných prezidentských voľbách v USA – sú pre vás dôležitejšie ako ktorékoľvek iné od druhej svetovej vojny.

Rok 2024 má byť v Európe rokom volieb, pričom spolu so voľbami do EU je naplánovaných najmenej šesť národných parlamentných volieb. Výsledok prezidentských volieb a volieb do Kongresu v Spojených štátoch však môže byť pre kontinent rovnako dôležitý. Tu je to, čo by Európania mali vedieť, keď sa kampaň práve seriózne rozbieha.

Prezidentské voľby budú pre Európu najdôležitejšia, keďže americký prezident má takmer úplnú kontrolu nad zahraničnou politikou krajiny. Kongres môže niekedy zasahovať do prezidentovej politiky, najmä ak požaduje autorizáciu výdavkov. Ale okrem týchto prípadov môže prezident do značnej miery určovať agendu s ohľadom na vzťahy Spojených štátov so zahraničnými vládami.

Výsledok predstavuje pre Európanov viac rizík než ktorákoľvek iná od začiatku studenej vojny. Republikánka Nikki Haleyová by bola tradičnou kandidátkou na podporu NATO, ak by získala nomináciu republikánov, no v tejto fáze to vyzerá veľmi nepravdepodobne. Dvaja pravdepodobní súperi, demokrat Joe Biden a republikán Donald Trump, sa výrazne líšia vo svojom postoji k tradičnej transatlantickej aliancii.

Biden je zarytý atlantista a pokračovanie vojenských a ekonomických väzieb považuje za nevyhnutné pre globálnu bezpečnosť. Trump, ktorý má vždy pochybnosti z globálnej siete aliancií pod vedením USA, bude mať pravdepodobne ešte menší záujem ako doteraz, ak bude znovuzvolený pokračovať v tradičnej politike, ako vo svojom prvom funkčnom období.

Víťazstvo Trumpa by pravdepodobne prinútilo európske štáty robiť ťažké rozhodnutia, ktorým sa dlho vyhýbali. Trump by takmer určite pristúpil k ukončeniu vojenskej podpory pre Ukrajinu, čím by ich tlačil do mierových rokovaní bez silnej ruky. Európski podporovatelia Ukrajiny by sa potom museli rozhodnúť, či by mohli vierohodne zachovať alebo zvýšiť podporu Kyjevu v neprítomnosti Washingtonu. Vzhľadom na relatívnu slabosť kontinentálnych armád a kapacít obranného priemyslu by to bola ťažká voľba, keďže európski voliči sú už unavení z dlhej vojny.

Víťazstvo Trumpa by pravdepodobne dostalo NATO pod tlak. Trump považuje zlyhanie politiky Angely Merkelovej voči Rusku za ospravedlnenie. Naliehal na ňu, aby sa prestala spoliehať na ruský plyn. Vyzbrojený týmto by takmer určite trval na tom, že štáty NATO sa rýchlo zaviažu k cieľu 2 percentá HDP na obranu, ktorému sa mnohé už dlho vyhýbali. Sužovaná nemecká koaličná vláda by čelila najtvrdšiemu tlaku a dalo by sa očakávať, že Trump bude pripravený presunúť americké jednotky z Nemecka – ako sa o to pokúšal vo svojom prvom volebnom období – pokiaľ nebudú jeho požiadavky rýchlo splnené.

Ani víťazstvo Bidena by neznamenalo mať na ružiach ustlané. Americké dotácie na výrobu zelených technológií by sa v jeho druhom funkčnom období pravdepodobne zvýšili, čím by sa zvýšil ekonomický tlak na pomaly rastúce krídlo EÚ v Demokratickej strane. Niektorých možno pod spoločným tlakom zmiernia, ale nevzdajú sa svojho dlhodobého cieľa urobiť USA ekonomicky sebestačnými.

Európske národy tiež pocítia svoje ekonomické väzby s Čínou pod tlakom bez ohľadu na to, kto vyhrá. Obe americké strany teraz považujú Čínu za globálnu hrozbu a Trump alebo Biden budú pracovať na znížení miery ekonomického rastu Číny a jej prístupu k vyspelým technológiám. Snaha Ameriky presvedčiť Európanov, aby zakázali Huawei využívať ich siete 5G, bude pravdepodobne vyzerať ako mierny predaj v porovnaní s tým, čo bude Amerika chcieť v nasledujúcom prezidentskom období.

Z kontraintuitívneho hľadiska môže byť Trump v tomto ľahšie ovládateľný ako Biden. Vždy mal tendenciu vidieť zahraničnú politiku viac cez transakčnú a ekonomickú optiku ako cez ideologické a mocensko-politické prístupy, ktoré uprednostňoval Biden. Možno si predstaviť, že Trump zmäkne voči Číne, ak bude s USA priaznivejšie spolupracovať v mnohých ekonomických záležitostiach, ako je napríklad zvýšenie nákupov tovaru a produktov vyrobených v USA. Ak sa on a čínsky prezident Si Ťin-pching vydajú týmto smerom, mohlo by to znamenať, že európske hospodárske väzby s Čínou by mohli byť pod menším tlakom.

Súboj Trump-Biden pravdepodobne nebude rozhodujúcim víťazstvom ani pre jedného z nich. Americkí voliči sú ostro polarizovaní, partizáni z každej strany sú presvedčení, že tá druhá strana chce obmedziť demokraciu a potlačiť svoje práva. Obaja sú ostro nenávidení, ale každý má značný a lojálny káder priaznivcov. Ak nedôjde k neočakávanej recesii alebo vojenskému zvratu, Biden si pravdepodobne zachová dostatočnú podporu, aby mal šancu bojovať proti Trumpovi.

Výsledok volieb bude závisieť od dvoch faktorov: americkej volebnej akadémie a postojov voličov, ktorí nemajú radi oboch mužov. Americká ústava z 18. storočia stanovuje, že každý štát vyberie počet voličov, ktorý sa rovná počtu zástupcov a senátorov z každého štátu. Tradícia stanovila, že títo voliči sú vyberaní ľudovým hlasovaním v každom štáte, pričom víťaz získa všetkých voličov štátu, aj keď mu chýba väčšina (dva malé štáty, Maine a Nebraska vyberajú niektorých voličov podľa obvodov Kongresu). Získanie väčšiny vo volebnom zbore, nie v národnom ľudovom hlasovaní, určuje, kto pôjde do Bieleho domu.

Trumpova volebná koalícia mu dáva v tejto súťaži jasnú výhodu. Má drvivú podporu belochov bez úplného vysokoškolského vzdelania a sú hlavnou demografickou skupinou v kľúčových stredozápadných štátoch Michigan, Pensylvánia a Wisconsin a v južnom štáte Georgia. Demokrati sa stali stranou bielej vysokoškolskej garnitúry, čo znamená, že na miestach ako Kalifornia, New York a Massachusetts získavajú veľké rozpätia. Ale aj tak sa chystali vyhrať tieto štáty, takže ich zisky ľudového hlasovania z Trumpovej éry boli irelevantné. Trump takmer určite vyhrá volebnú akadémiu, ak prehrá v národnom ľudovom hlasovaní o 4 body alebo menej.

Bidenove šance sú tak závislé od získania veľkého počtu hlasov od ľudí, ktorí nesúhlasia s jeho výkonom v úrade. Prieskumy ukazujú, že až štvrtina Američanov nemá rada alebo nesúhlasí s oboma mužmi a v súčasnosti majú tendenciu tvrdiť, že sú buď nerozhodnutí, alebo podporujú menšie zlo.

K šokujúcemu výsledku volieb v roku 2016 došlo preto, že Trump získal rozhodujúcu väčšinu medzi 18 percentami, ktorí nemali radi jeho ani demokratku Hillary Clintonovú. Títo voliči sa definitívne rozhodli až v posledných dňoch pred voľbami. Preto by sme si mali menej všímať, kto je teraz v prieskumoch vpredu, a zamerať sa ako laser na týchto mužov a ženy, ktorí si budú vyberať medzi tým, čo považujú za menšie z dvoch ziel. Rozhodnú o tom, kto zvíťazí.

Tohtoročné voľby v USA budú mať väčší vplyv na globálne dianie ako ktorékoľvek iné od volieb v roku 1980, ktoré priviedli Ronalda Reagana k moci. Európania všetkých politických vrstiev by mali využiť tento rok na to, aby sa pripravili na nevyhnutné alternatívy, z ktorých ani jedna nie je zjavne príjemná, ktorým budú čoskoro čeliť.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/trump-or-biden-what-europeans-need-to-know-about-the-us-presidential-elections-this-year-they-are-more-important-for-you-than-any-since-world-war-two/