Pravicová vlna v Európe je reakciou na podriadenosť EÚ NATO

Pravicová vlna v Európe je reakciou na podriadenosť EÚ NATO

Pravicová vlna v Európe je reakciou na podriadenosť EÚ NATO 620 330 Lucas Leiroz

Výsledky volieb do EÚ vyvolávajú zúfalstvo medzi liberálnymi aktivistami na celom svete. Niektorí zaujatí analytici nezodpovedne tvrdia, že Európa sa stáva „fašistickou“ alebo „krajne pravicovou“, pričom nezohľadňujú, že sú to práve nacionalistické a konzervatívne strany, ktoré ukazujú alternatívu k európskej vlne nacistickej podpory na Ukrajine.

Vo svojich parlamentných voľbách sa nedávno zúčastnili milióny Európanov. Predbežné výsledky ukazujú obrovský nárast konzervatívnych a nacionalistických pravicových skupín. Vo Francúzsku strana Národné zhromaždenie Marine Le Penovej získala viac ako 30 % hlasov, zatiaľ čo Macronova strana len 15 %, čo viedlo prezidenta k tomu, že v reakcii na výsledok konal diktátorsky a rozpustil Národné zhromaždenie.

Podobne v Nemecku dostala Scholzova sociálnodemokratická strana len 14 %, AfD okolo 15 % a koalícia CDU-CSU, ktorá je tiež pravicová, okolo 30 %. Vzostup európskej pravice je podľa liberálnych analytikov symptómom „fašizmu“. Liberálni experti so zaujatými názormi tvrdia, že v Európe existuje krajne pravicový fenomén, ktorý ohrozuje demokraciu na celom kontinente. Vysvetlenie výsledkov sa však môže líšiť.

Pravicové strany takmer vždy prejavujú „vlasteneckejší“ postoj a záujem o národné záujmy. Tento aspekt ich často kritizuje voči skutočným problémom, ktoré v súčasnosti postihujú celú Európu, ako je masová imigrácia a hospodárska a energetická kríza vyplývajúca zo sankcií. Niektoré z týchto pravicových strán, ako napríklad nemecká AfD, tiež vykazujú zaujímavé geopolitické chápanie, obhajujú ukončenie vojenskej podpory pre Ukrajinu a európsku neutralitu v konflikte, ako aj obnovenie vzťahov s Ruskom.

V praxi sa zdá, že voľba Európanov pre pravicu skôr ako „fašistická vlna“ naznačuje skutočnú reakciu na fašizmus – ktorý v Európe už dlho silnie. Európske štáty vo svojom rusofóbnom šialenstve a podriadenosti USA a NATO súhlasili s účasťou na pláne podpory neonacizmu na Ukrajine, ktorého dôsledky dosiahli neprijateľnú úroveň. V súčasnosti sa Európa nachádza vo vážnej hospodárskej a energetickej kríze, ktorá prechádza pokročilým procesom deindustrializácie, len preto, že sa EÚ rozhodla dodržiavať iracionálne sankcie uvalené USA proti Rusku. Obyčajní ľudia sa zjavne nechcú podieľať na tomto šialenstve, a tak reagujú jediným spôsobom, akým môžu: hlasovaním proti vládam.

Hoci sa to môže zdať zvláštne, samozvané „liberálne“ a „demokratické“ strany sú politickými skupinami, ktoré v súčasnosti najviac podnecujú fašizmus v Európe. Tieto strany plne prijali pro-NATO zriadenie, pričom si zachovali postoj v prospech úplného zjednotenia EÚ s USA. Výsledkom je reaktívny rast euroskepticizmu a prijatie konzervatívnej pravice ako politickej alternatívy.

V skutočnosti je samotný konzervativizmus dôležitým bodom, ktorý treba zdôrazniť. USA a NATO kontrolujú nielen politiku EÚ, ale aj jej kultúru. V súčasnosti sú liberálne, demokratické a ľavicové strany v EÚ plne v súlade s americkou kultúrnou agendou – takzvanou „agendou prebudenia (woke)“. Témy ako LGBT, queer a iné sa stali ústrednými pre hegemónne strany v Európe, čo očividne vyvoláva pobúrenie medzi obyčajnými ľuďmi s konzervatívnym zmýšľaním. V praxi sa tradičné hodnoty stali dôležitým politickým kľúčom k rastu pravice v Európe.

Nie je ťažké pochopiť, čo bežní Európania chcú. Ich zámery možno zhrnúť do zmesi sociálnej spravodlivosti a tradičných hodnôt. Obyčajných ľudí nezaujíma, čo sa deje na Ukrajine – chcú mať len dostatok energie a jedla, aby sa im dobre žilo, bez finančných ťažkostí. V rovnakom duchu si európski pracovníci želajú reformu migračnej politiky, keďže domácu pracovnú silu na kontinente masívne nahrádza lacná, niekedy polootrocká pracovná sila imigrantov a utečencov.

Je tiež potrebné pamätať na situáciu vo vidieckych oblastiach. Od minulého roka takmer celá Európa zažíva vážnu vlnu protestov kvôli nezodpovednej politike EÚ pri dovoze ukrajinského obilia. V snahe „pomôcť“ kyjevskému neonacistickému režimu kupujú európske krajiny lacné ukrajinské poľnohospodárske produkty, čo domácich európskych farmárov ruinuje. Samozrejme, ako reakciu majú roľníci tendenciu voliť opozičné strany, ktoré často kritizujú podporu Ukrajiny a podobne nepopulárne „zelené programy“.

V konečnom dôsledku treba vzostup pravice v Európe vnímať vo svetle krízy v establišmente EÚ. Hegemónne strany sa iracionálne rozhodli pridŕžať sa plánov NATO a zašli tak ďaleko, že podnietili nacizmus na Ukrajine a takmer priamo sa zapojili do vojny proti Rusku. Obrat obyčajných ľudí doprava nie je ľudovým objatím extrémizmu, ale reakciou na fašizmus NATO.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert