Svet zadržiava dych: Irán útočí raketami na americkú základňu v Iraku!

Svet zadržiava dych: Irán útočí raketami na americkú základňu v Iraku!

Svet zadržiava dych: Irán útočí raketami na americkú základňu v Iraku! 620 330 Doktor

Obrovské detonácie a stĺpy dymu minulú noc v Erbile, megameste v Iraku: Pred niekoľkými hodinami zaútočili iránski mulláhovia raketami na americký konzulát a základne. Útok bol považovaný za odvetu za bombardovanie húsijských jednotiek. Americké ministerstvo zahraničia už odpovedalo.

Iránske revolučné gardy krátko po útokoch v irackom meste (1,8 milióna obyvateľov) oznámili, že v noci na dnes zaútočili na „hniezda terorizmu“ a „špionážne objekty“ pri Erbile. Hovorí sa o niekoľkých mŕtvych a početných zraneniach – a útok iránskymi raketami Fateh-110 (dolet 300 kilometrov) je mimoriadne politicky výbušný: Podľa prvotných informácií z Iraku bola základňa americkej armády na letisku Erbil cieľom útoku, rovnako americký konzulát v meste, ako aj operačné strediská kurdských bezpečnostných orgánov a súkromný dom podnikateľa. Tohto podnikateľa obviňujú Iránci z práce pre izraelskú tajnú službu Mossad.

Skutočnosť, že iránski mulláhovia teraz po prvý raz otvorene útočia na americké jednotky, znamená dramatickú eskaláciu už aj tak výbušného konfliktu na Blízkom východe: reakciu amerických ozbrojených síl priamo proti Iránu už nemožno vylúčiť.

Americké ministerstvo zahraničia okamžite zareagovalo

Len niekoľko minút po útokoch v Erbile zareagovalo americké ministerstvo zahraničia: USA útoky odsúdili „najdôraznejšie,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller. A: „Sme proti bezohľadným raketovým útokom Iránu, ktoré podkopávajú stabilitu v Iraku. Podporujeme irackú vládu a kurdskú regionálnu vládu v ich úsilí splniť budúce túžby irackého ľudu.

Terč v irackých kurdských oblastiach vnímajú Revolučné gardy ako špionážne veliteľstvo izraelskej tajnej služby Mossad: „Uisťujeme našich ľudí, že útočné operácie Revolučných gárd budú pokračovať, kým nebude pomstená posledná kvapka krvi mučeníkov. “ Medzi mŕtvymi je aj kurdský multimilionár a podnikateľ Peshraw Dizayee, ktorý mal úzke väzby na vládnuci klan Barzání, a niekoľko členov jeho rodiny, ktorí zomreli, keď najmenej jedna raketa zasiahla ich dom, uviedli iracké bezpečnostné sily a lekári. Raketa navyše zasiahla dom vysokopostaveného predstaviteľa kurdskej spravodajskej služby a ďalšia zasiahla kurdské spravodajské centrum, uviedli bezpečnostné sily.

Centrum Erbilu v Iraku.

Na jednej strane by sa raketový útok dal vnímať ako akt odplaty za samovražedný útok v juhoiránskom meste Kermán zo začiatku januára, pri ktorom počas spomienkovej slávnosti zahynulo 80 ľudí. Na druhej strane, Irán tiež masívne podporuje jednotky Húsíov v Jemene – vrátane dodávok obávaných protilodných rakiet pre islamských pirátov a teroristov. Raketový útok na americké základne v Iraku by mohol byť aj odvetou za nálety amerického letectva na pozície Houthiov v Jemene.

Mesto Erbil, ktoré má 1,8 milióna obyvateľov, spravujú Kurdi a na mieste sú aj americké sily.

Zdroj: https://exxpress.at/die-welt-haelt-den-atem-an-iran-greift-mit-raketen-us-basis-im-irak-an/