Katar prestal posielať plyn: Rebeli blokujú dodávky

Katar prestal posielať plyn: Rebeli blokujú dodávky

Katar prestal posielať plyn: Rebeli blokujú dodávky 620 330 Doktor

Od dažďa k dažďu: So sankciami Ruska prišiel nemecký priemysel o svojho najlacnejšieho dodávateľa zemného plynu, Gazprom. Odvtedy sa Spolková republika spolieha na skvapalnený plyn z Kataru – ktorý už nie je možné dodávať cez Suezský prieplav kvôli útokom Houthiov. Hrozia nové dodatočné náklady a meškania.

Doteraz sa nákladné lode prepravujúce skvapalnený zemný plyn (na obrázku) dostávali do Európy cez Suezský prieplav. Problém: Trasa vedie ponad Červené more a na tamojšie lode teraz útočia povstalci Houthi. GETTY

Nemecko sa chce oslobodiť od lacného ruského zemného plynu. Kľúčovú úlohu zohráva skvapalnený zemný plyn (LNG) z Kataru. Berlín sa teraz úplne spolieha na LNG dodávaný loďou z emirátu. Teraz, vzhľadom na rastúci počet útokov húsijských povstalcov na nákladné lode v Červenom mori, dohoda naráža na značné problémy. Nemecko čelí meškaniam a ešte vyšším nákladom na doručenie ako predtým.

Červené more sa stalo nebezpečným terénom kvôli útokom húsijských rebelov

Najkratšia lodná cesta do Európy už nie je bezpečná

Bojovníci Houthi v Jemene prejavili solidaritu s radikálnou islamskou teroristickou organizáciou Hamas v pásme Gazy a opakovane strieľali na lode pri ich pobreží. Dôsledky pre svetový obchod sú obrovské. Lodné spoločnosti sa vyhýbajú trase cez Červené more, Suezský prieplav a Stredozemné more. Suezský prieplav je obzvlášť dôležitou prekážkou v globálnej ekonomike. Vedie cez ňu najkratšie lodné spojenie medzi juhovýchodnou Áziou a Európou. Cez kanál prechádza približne dvanásť percent celosvetovej námornej dopravy. Ale teraz už Katar nechce dodávať Nemecku kvapalný plyn touto nebezpečnou cestou, odhaľujú zasvätení.

Tanker LNG prechádzajúci cez most cez Suezský prieplav: lodné spoločnosti sa teraz tejto trase vyhýbajú. Getty

Berlín dúfa, že od Kataru dostane dva milióny ton LNG ročne

Koncom roka 2022 sa spolková vláda s východoázijskou krajinou dohodla, podľa ktorej by sa od roku 2026 mali do Nemecka každoročne loďami privážať dva milióny ton LNG. Predtým trvala cesta ropným tankerom z Perzského zálivu do Európy 18 dní.

Bola to doteraz najkratšia cesta z terminálu LNG v Dauhe do nemeckého Brunsbüttelu.

Teraz však čoraz viac lodných spoločností – a zrejme čoskoro aj Katar – smeruje svoje lode do Európy masívnou obchádzkou, konkrétne cez Mys dobrej nádeje v Južnej Afrike. Oneskorenie je výrazné. K dodacej lehote 18 dní pribúda ďalších deväť.

Obrovská obchádzka okolo Mysu dobrej nádeje v Južnej Afrike

Inými slovami: trasa bude výrazne dlhšia – a teda drahšia. To je zlá správa pre Nemecko, ktorého priemysel doteraz ťažil z lacného plynu z Ruska. V budúcnosti bude LNG pravdepodobne trvať takmer mesiac, kým sa dostane do nemeckého prístavu v Brunsbütteli. Spoločnosti ako Tesla, Volvo a Suzuki už teraz trpia vyššími nákladmi, poplatkami a meškaniami – vrátane prerušenia výroby.

Katar presmeruje svoje naložené lode

Katar už začal presmerovávať svoje lode. Vzhľadom na neistú situáciu v Červenom mori už Katarský emirát neposiela lode naložené skvapalneným zemným plynom cez Suezský prieplav, uvádza tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného insidera.

Finančný portál Onvista uvádza: „Podľa údajov o preprave od spoločnosti LSEG boli tri tankery z Kataru s LNG na palube na ceste k Suezskému prieplavu, keď sa v nedeľu zastavili pri Ománe. Štvrtá loď na spiatočnej ceste do Kataru v sobotu prerušila svoju cestu v Červenom mori.“ QatarEnergy ani vláda emirátu to zatiaľ nechceli komentovať.

Zdroj: https://exxpress.at/kein-fluessiggas-nach-deutschland-houthi-rebellen-blockieren-lieferung/