Lipšic: Cieľom útočníka zo Zámockej bol pôvodne Heger, siahol však po pláne B

Lipšic: Cieľom útočníka zo Zámockej bol pôvodne Heger, siahol však po pláne B

Lipšic: Cieľom útočníka zo Zámockej bol pôvodne Heger, siahol však po pláne B 620 330 Mr Hyde

Primárnym cieľom útočníka zo Zámockej bol v daný deň Eduard Heger, uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na tlačovej besede po tom, ako potvrdil, že vyšetrovanie útoku z októbra 2022, ktorý spáchaj Juraj Krajčík, bolo zastavené 21. decembra 2023.

Lipšic uviedol, že z výpovede svedka, konkrétne páchateľovho spolužiaka vyplýva, že bývalého predsedu vlády Krajčík sledoval a bol pri jeho dome. Hegera sledoval dokonca opakovane.

Podľa Lipšica však nešlo o Hegerovu osobu, ale o to, že bol v tom čase predsedom vlády.

Útok na Zámockej, pri ktorom zomreli dvaja ľudia, sa páchateľ rozhodol spáchať, pretože sa „cieľ [Eduard Heger, pozn. red.] nedostavil… idem skúsiť plán B“, vyplýva zo zaisteného denníka páchateľa.

Lipšic na adresu Krajčíka uviedol, že išlo o „zmätenú zradikalizovanú osobu“. Jeho manifest podľa špeciálneho prokurátora odkazuje na ideológiu militantného akceleracionizmu. „Výrazne za zaujímal o teroristické činy. Najmä tie, ktoré sa udiali v zahraničí a vyvolali ohlas v médiách,“ uviedol Lipšic.

„Spôsob vykonania skutku bol mimoriadne chladnokrvný,“ podotkol Lipšic. Skutok mal podľa neho charakter popravy.

Špeciálny prokurátor sa poďakoval príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry, ktorí odviedli „mimoriadne dobrú prácu“ pri vyšetrovaní.

Vyšetrovanie podľa Lipšica trvalo tak dlho, lebo sa čakalo na finálne znalecké posudky. Uznesenie je právoplatné k 9. januáru 2024.

Lucia Krchňavá / Denník Štandard