Rakovina: Postihuje čoraz viac mladých ľudí

Rakovina: Postihuje čoraz viac mladých ľudí

Rakovina: Postihuje čoraz viac mladých ľudí 620 330 Doktor

Podrobne sa uvádza neustály nárast diagnóz rakoviny medzi dospelými v najlepších rokoch. Tento trend trvá už dlho, ale len silnie. Lekári vyzerajú zmätene.

Diagnózy rakoviny medzi mladými ľuďmi a ľuďmi do 50 rokov na celom svete pribúdajú. Informoval o tom vo štvrtok v podrobnom vyšetrovaní denník Wall Street Journal. Trend bol jasný už do roku 2019, ukazuje štúdia British Medical Journal.

Rakovina v najlepších rokoch

V porovnaní s rokmi 2000 a 2019 teda v USA došlo k nárastu o 12,8 percenta. „Západ“ má najvyššie hodnoty: Severná Amerika, západná Európa, Austrália. Lekári sú „žasnutí,“ píše WSJ.

Najmä rakovina gastrointestinálneho traktu sa zvyšuje obzvlášť rýchlo u mladších ľudí. Rakovina prsníka, najčastejšia diagnóza medzi ľuďmi mladšími ako 50 rokov v Spojených štátoch, sa tiež neustále zvyšuje. Stopu, ktorú WSJ nezahrnul, možno nájsť v databáze VAERS.

Aktuálne hlasy z roku 2024 znejú takto:

„Pacienti sú stále mladší a mladší. Pravdepodobne je to zmena prostredia, či už je to niečo v našom jedle, našich liekoch alebo niečo, čo sme ešte neidentifikovali ,“ povedal Dr. Andrea Cercek, ktorá je spoluriaditeľkou programu pre pacientov s rakovinou tráviaceho traktu v počiatočnom štádiu v Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku.

Alebo Dr. Monique Gary, lekárska riaditeľka onkologického programu v Grand View Health v Pensylvánii: „Vidíme stále viac mladých ľudí, ktorí nezodpovedajú klasickému učeniu, že rakovina je choroba starnutia.“

Údaje podľa WSJ ukazujú, že riziko rakoviny v mladom veku „vzrástlo pre každú generáciu narodenú od 50. rokov“. Štúdia zistila, že ľudia narodení v 90. rokoch mali dvakrát vyššie riziko rakoviny hrubého čreva v počiatočnom štádiu a štyrikrát vyššie riziko rakoviny konečníka ako ľudia narodení okolo roku 1950.

Medicína na to nemá vysvetlenie. Pokrok dosiahnutý v boji proti rakovine za posledných 50 rokov by mohol dokonca zlomiť trend napredovania.

Čo o tom ešte WSJ vie? Tu je úryvok:

Rakovina začína genetickými mutáciami, ktoré spôsobujú nekontrolovateľné množenie buniek, šírenie a tvorbu nádorov. Takýchto mutácií pribúda s vekom a zvyšuje sa aj riziko rakoviny. U čoraz väčšieho počtu mladých ľudí však niečo skôr spúšťa túto kaskádu nekontrolovanej produkcie buniek.

Vedci skúmajú možné príčiny, od neaktívneho životného štýlu až po mikroplasty. Onkológovia zistili, že ženy, ktoré trávia veľa času pozeraním televízie, majú vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva v mladom veku. Pitie sladených nápojov na strednej škole tiež korelovalo s vyšším rizikom. Dokonca aj pôrod cisárskym rezom sa zdal byť spojený s vyšším rizikom skorého kolorektálneho karcinómu u inej skupiny žien.

Vyprážané a vysoko spracované potraviny boli v iných štúdiách spojené so skorým nástupom kolorektálneho karcinómu, zatiaľ čo strava s vysokým obsahom vlákniny, ovocia a zeleniny pravdepodobne riziko znižuje. Rakoviny, ako je rakovina hrubého čreva, prsníka a pankreasu, sú spojené s obezitou a štúdie ukazujú súvislosť medzi obezitou a niektorými rakovinami v počiatočnom štádiu.

Lekári však uviedli, že obezita a životný štýl nemôžu plne zodpovedať za trápenie ľudí prichádzajúcich do ich ambulancií. Mediálny kritik by, samozrejme, mohol prísť s úplne inou myšlienkou: takýto výskum sa vykonáva s cieľom normalizovať zvyšujúci sa počet prípadov rakoviny u dospelých v ich najlepších rokoch…

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/12/krebs-mehr-junge-menschen-betroffen/