US médiá zaujaté voči Palestinčanom

US médiá zaujaté voči Palestinčanom

US médiá zaujaté voči Palestinčanom 620 330 Doktor

Najlepšie americké noviny ukazujú „dôslednú zaujatosť“ voči Palestínčanom: analýza

Palestínčania smútia za blízkymi zabitými pri izraelskom nálete 24. decembra 2023 v Khan Younis v Gaze. (Foto: Ahmad Hasaballah/Getty Images)

The New York Times, The Washington Post a The Los Angeles Times pravidelne „používali emotívny jazyk na opis zabíjania Izraelčanov, ale nie Palestínčanov“.

Analýza zverejnená v utorok ukazuje, že troje z najvplyvnejších novín v Spojených štátoch – The New York Times, The Washington Post a The Los Angeles Times – spoľahlivo preukázali zaujatosť voči Palestínčanom vo svojom spravodajstve o izraelskom útoku na Gazu a jeho dôsledkoch.

Spisovateľ Adam Johnson a výskumník Othman Ali skúmali spravodajstvo troch kanálov o Izraeli a Gaze medzi 7. októbrom – dňom smrtiaceho útoku vedeného Hamasom na južný Izrael – a 24. novembrom, čo znamenalo začiatok dohodnutej pauzy, ktorá sa skončila týždeň neskôr. Izraelské bombardovanie odvtedy neúnavne pokračuje.

Analýza dvojice zverejnená v The Intercept zistila, že vo viac ako 1000 článkoch tieto tri noviny preukázali „konzistentnú zaujatosť“ voči Palestínčanom. Konkrétne, médiá „neúmerne zdôrazňovali izraelské úmrtia v konflikte; používali emotívny jazyk na opis zabíjania Izraelčanov, ale nie Palestínčanov; a ponúkali nevyvážené pokrytie antisemitských činov v USA, pričom do značnej miery ignorovali antimoslimský rasizmus v dôsledku 7. októbra.“

Keď sa počet obetí v Gaze počas prvého mesiaca a pol izraelského útoku zvýšil, zmienky týchto troch novín o Palestínčanoch v ich spravodajstve klesali, zistili Johnson a Ali.

V období medzi 7. októbrom a 24. novembrom použili predajne slová „zabitie“ a „masaker“ spolu 180-krát, keď opisovali počet obetí útoku na Izrael pod vedením Hamasu. Noviny použili tieto výrazy len päťkrát, keď opisovali Gazanov zabitých izraelskou armádou.

„The Washington Post vo svojich správach niekoľkokrát použil „masaker“ , aby opísal 7. október,“ napísali Johnson a Ali. „Prezident Biden čelí rastúcemu tlaku zákonodarcov oboch strán, aby potrestali Irán po masakre Hamasu,“ uvádza sa v jednej správe z Post. Príbeh z 13. novembra o tom, ako izraelské obliehanie a bombardovanie zabilo 1 z 200 Palestínčanov, nepoužíva raz slovo „masaker“ alebo „zabitie“. Palestínski mŕtvi boli jednoducho „zabití“ alebo „zomreli“ – často v pasívnom tóne.“

Johnson a Ali predtým našli podobnú zaujatosť voči Palestínčanom v spravodajstve CNN, Fox News a MSNBC.

Analýza tiež ukazuje, že spravodajstvo v novinách o vplyve izraelského útoku na deti a novinárov bolo relatívne riedke vzhľadom na neporovnateľný vplyv, ktorý mala vojna na deti a členov médií.

Počas troch týždňov po 7. októbri zabili izraelské sily v Gaze viac detí, ako bolo zabitých vo všetkých zónach ozbrojených konfliktov na svete od roku 2019, uvádza Save the Children. Výbor na ochranu novinárov minulý mesiac uviedol, že počas prvých 10 týždňov vojny bolo zabitých viac reportérov, „ako kedykoľvek predtým v jednej krajine za celý rok“.

Johnson a Ali v utorok napísali, že „nedostatočné spravodajstvo o bezprecedentnom zabíjaní detí a novinárov, skupín, ktoré typicky vyvolávajú sympatie západných médií, je nápadné“.

„Na porovnanie, viac palestínskych detí zomrelo v prvom týždni bombardovania v Gaze ako počas prvého roka ruskej invázie na Ukrajinu, no denníky The New York Times, Washington Post a Los Angeles Times uviedli viacero osobných, sympatických príbehov, ktoré zdôrazňujú ťažkej situácii detí počas prvých šiestich týždňov ukrajinskej vojny.“

Analýza prichádza niekoľko dní po tom, čo The Intercept zdôraznil dlhodobú politiku CNN , podľa ktorej výstup prevádzkuje svoje izraelsko-palestínske spravodajstvo prostredníctvom svojej jeruzalemskej kancelárie, ktorá musí dodržiavať pravidlá cenzora izraelskej armády.

Tých niekoľko novinárov, ktorým bolo umožnené vstúpiť do Gazy ako embeds s izraelskými silami, musí predložiť svoje materiály a zábery izraelskej vláde na posúdenie.

Neobjektívne spravodajstvo západných médií o ničivej vojne Izraela v Gaze vyvolalo pobúrenie jednotlivých novinárov, vrátane niektorých, ktorí pracujú v The Washington Post a Los Angeles Times.

„Obnovujeme výzvu, aby novinári hovorili úplnú pravdu bez strachu a priazne,“ píše sa v otvorenom liste, ktorý v novembri podpísali stovky novinárov. „Používajte presné pojmy, ktoré sú dobre definované medzinárodnými organizáciami pre ľudské práva, vrátane ‚apartheidu‘, ‚etnických čistiek‘ a ‚genocídy‘. Uznajte, že prekrúcanie našich slov, aby sme skryli dôkazy o vojnových zločinoch alebo izraelskom útlaku Palestínčanov, je novinárskym pochybením a abdikáciou na morálnu jasnosť.“

Po zverejnení listu desiatky signatárov – vrátane novinárov z The Associated Press a Washington Post – požiadali, aby boli ich podpisy odstránené, pretože sa obávali odvetných opatrení zo strany svojich zamestnávateľov.

Zdroj: https://www.commondreams.org/news/us-media-bias-palestinians