EÚ pod útokom kvôli „dvojitým štandardom“ voči Palestíne

EÚ pod útokom kvôli „dvojitým štandardom“ voči Palestíne

EÚ pod útokom kvôli „dvojitým štandardom“ voči Palestíne 620 330 Doktor

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres a odchádzajúci Taoiseach (premiér) Írska Leo Varadkar kritizovali to, čo označili za „dvojité štandardy“ Európskej únie v súvislosti s vojnou v Gaze.

Generálny tajomník OSN António Guterres a odchádzajúci Taoiseach (premiér) Leo Varadkar kritizovali „dvojité štandardy“ EÚ vo vojne v Palestíne. (EPA-EFE/OLIVIER MATHYS)

Guterres, sprevádzaný predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, povedal, že je vďačný za podporu EÚ, a potom tlačil na lídrov bloku, aby zaujali pevnejší postoj k podpore Palestíny.

„Keď žijeme v chaotickom svete, je veľmi dôležité držať sa princípov,“ povedal Guterres na začiatku dvojdňového summitu Rady v Bruseli 21.marca 2024.

„A preto veríme, že je nevyhnutné, aby bol pre Ukrajinu mier,“ dodal. „Preto sa z rovnakých dôvodov domnievame, že v Gaze potrebujeme prímerie.“

Guterres povedal, že hoci on a jeho kolegovia „odsudzujú“ útoky Hamasu a opakované porušovanie ľudských práv teroristickou skupinou, podobné odsúdenie musí byť vznesené aj voči Izraelu za jeho zabíjanie civilistov.

„Musíme sa držať zásad. Na Ukrajine ako v Gaze. Bez dvojitých štandardov,“ povedal a dodal, že OSN „silne apeluje“ na EÚ, aby zohrávala vedúcu úlohu v boji proti takýmto globálnym nerovnostiam.

Varadkar začal podobné útoky v súvislosti s tým, ako EÚ riešila vojnu medzi Izraelom a Hamasom.

„Úprimne povedané, myslím si, že reakcia na otrasnú krízu v Palestíne nebola v Európe najlepšou hodinou,“ povedal novinárom mimo summitu.

„Myslím si, že to podkopalo naše úsilie brániť Ukrajinu, pretože toľko krajín na globálnom Juhu – tiež známych ako väčšina sveta – interpretuje činy Európy vo vzťahu k Ukrajine verzus Palestína ako dvojitý meter.

„Myslím si, že majú pravdu, úprimne povedané.“ Tento prípad tu uvádzam už mesiace.“

Varadkar ďalej povedal, že „veci sa zmenili“ a že väčšina krajín EÚ je teraz ochotná požiadať o okamžité prímerie v Gaze.

Taoiseach citoval Českú republiku a Rakúsko ako jediné dve zostávajúce zdržania sa pri hlasovaní, ale dodal, že dúfa, že svoju pozíciu po zhone zmenia.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/eu-under-attack-over-double-standards-on-palestine/