Sabotáž nového nemeckého plynovodu

Sabotáž nového nemeckého plynovodu

Sabotáž nového nemeckého plynovodu 620 330 Doktor

Po poškodení nového nemeckého plynovodu existuje podozrenie na ďalšiu sabotáž

Pohľad na plavidlo na kladenie plynovodu LNG „Castoro 10“ pred plážou Lubmin, Meklenbursko-Predpomoransko. Plavidlo ukladalo 50-kilometrové potrubie do terminálu LNG v Rujane v Mukrane pri pláži Lubmin. (Foto: Frank Soellner/GettyImages)

Dôkazy ukazujú, že technická chyba alebo prirodzené príčiny sú nepravdepodobné

Vyšetrovatelia objavili diery v plánovanom plynovode na zemný plyn vo výstavbe v nemeckom Šlezvicku-Holštajnsku.

Dôkazy nenaznačujú technickú chybu a prirodzené príčiny sú rovnako nepravdepodobné, čo znamená, že sabotáž je najpravdepodobnejšia.

V čase písania tohto článku už nemecká spolková prokuratúra začala vyšetrovanie.

Do potrubia boli zrejme navŕtané malé otvory, čo si podľa odborníkov vyžaduje značné technické znalosti pri manipulácii so špeciálnymi vrtákmi a zariadeniami.

Časopis Der Spiegel uviedol, že ich našli na najmenej ôsmich samostatných miestach.

Plynovod má spojiť nový terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) neďaleko Brunsbüttelu s nemeckou energetickou sieťou a považuje sa za kľúčový prvok na oddelenie nemeckej spotreby plynu od Ruska.

Predbežné odhady naznačujú, že podozrivá sabotáž spôsobila škodu za najmenej 1,6 milióna eur.

Podľa vyšetrovania Úradu štátnej kriminálnej polície v Šlezvicku-Holštajnsku páchateľ alebo páchatelia zrejme použili profesionálnu techniku – vrátane malokalibrových špeciálnych vŕtačiek.

Otvory boli zvonku sotva viditeľné, pretože plastový povrch pokrývajúci potrubie sa po vŕtaní opäť zatiahol, takže ich bolo ťažké odhaliť. Bolo to použitie elektronického skenovania, ktoré umožnilo zistiť poškodenie.

Hoci sa zdá, že dôkazy vylučujú čokoľvek iné ako sabotáž, ten kto je zodpovedný, nezanechal žiadne náznaky potenciálne nebezpečného poškodenia 50 km potrubia.

Bol navrhnutý tak, aby loďou dovezený plyn smeroval do vnútrozemia, a očakávalo sa, že bude funkčný do konca roku 2023.

Podľa Der Spiegel to nebol prvý príklad sabotáže. V auguste boli stavebné stroje v Bütteli vážne poškodené.

Od úmyselného útoku na plynovody Nord Stream 2 v septembri 2022 sa prípady poškodenia kritickej energetickej infraštruktúry stali bežnejšími.

V októbri minulého roka bol zrejme sabotovaný aj plynovod spájajúci Fínsko a Estónsko.

Hoci sa žiadny z týchto činov nepreukázal ako život ohrozujúci, poukazujú na budúce riziká a niektoré poukazujú na možnosť zapojenia ruských páchateľov rovnako pravdepodobne ako domáce skupiny, ktoré sú proti rozširovaniu takejto životne dôležitej infraštruktúry.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/sabotage-suspected-after-damage-to-new-german-gas-pipeline/