Čierna morská víla, bozk lesieb a polovica queer postáv. Disney tlačí diverzitu a prichádza o miliardy

Čierna morská víla, bozk lesieb a polovica queer postáv. Disney tlačí diverzitu a prichádza o miliardy

Čierna morská víla, bozk lesieb a polovica queer postáv. Disney tlačí diverzitu a prichádza o miliardy 620 330 Doktor

Keď v decembri roku 2022 uviedlo štúdio film Rakeťák ako spin-off obľúbeného Príbehu hračiek, v snímke vystupoval lesbický pár, ktorý si na plátne neodpustil bozk.

Kontroverziu vyvolalo obsadenie afroamerickej herečky Halle Baileyovej do hlavnej úlohy Ariel v nedávno uvedenom hranom remaku slávnej Malej morskej víly.

Firma podľa americkej moderátorky absolútne a bezvýhradne zastáva woke agendu a robí tak preto, že do jej tímov prenikli aktivisti, ktorí sa maskujú buď za scenáristov alebo za umelcov.

Spoločnosť The Walt Disney Company sa stretáva s problémami, ako úspešne predstaviť svoje nákladné projekty divákom. Na niekoľkých posledných filmoch totiž stratila takmer miliardu dolárov. Podľa mnohých za tým stojí skutočnosť, že štúdio v posledných rokoch začalo vo svojich animovaných filmoch až príliš presadzovať svoju woke agendu. A to ľudí príliš nebaví.

Keď v decembri roku 2022 uviedlo štúdio film Rakeťák ako spin-off obľúbeného Príbehu hračiek, v snímke vystupoval lesbický pár, ktorý si na plátne neodpustil bozk.

Práve táto maličkosť prinútila štrnásť rôznych krajín vrátane Saudskej Arábie, Libanonu, Kuvajte, Egypta, Indonézie a Malajzie, aby snímku doma zakázali. Nakoniec zarobil v pokladniach kín celosvetovo 226,4 milióna dolárov, jeho výroba však stála 200 miliónov dolárov.

Najhoršia premiéra

Onedlho potom štúdia Walt Disney a Pixar predstavili svoju prvú nebinárnu postavu, ktorá sa objavila v júni 2023 v animovanom filme Medzi živlami.

Rovnako ju nahovoril herec s nebinárnou identifikáciou. Milostný príbeh o priťahovaní protikladov a podobenstvom o nasledovaní svojich snov v júni na domácom trhu utŕžil 29,6 milióna dolárov, čo je zďaleka najhoršia premiéra v histórii Pixaru.

Kontroverziu vyvolalo aj obsadenie afroamerickej herečky Halle Baileyovej do hlavnej úlohy Ariel v nedávno uvedenom hranom remaku slávnej Malej morskej víly. Film síce zarobil 525 miliónov dolárov, ale jeho výroba stála 250 miliónov. Len pre porovnanie, animovaná klasika z roku 1989 vygenerovala okolo 250 miliónov dolárov.

„Ľudia takýto obsah už jednoducho nekupujú,“ hovorí americká novinárka, právnička a politická komentátorka Megyn Kellyová pre denník New York Post. V nedávnom podcaste hovorila na tému Disney s Charliom Kirkom, zakladateľom organizácie Turning Point USA, neziskovej organizácie presadzujúce konzervatívnu politiku na stredných a vysokých školách.

„Značka Disney kedysi bývala zdravou rodinnou spoločnosťou, ktorá zarábala miliardy dolárov na rodinách, ako je tá moja. Rodičia jej dôverovali. Teraz si však zaslúži utrpenie, pretože túto dôveru sklamala,“ povedal Kirk.

Aspoň päťdesiat percent

„Spoločnosť musí urobiť viac pre to, aby bol jej obsah inkluzívnejší,“ uviedla Karey Burkeová, prezidentka divízie General Entertainment Content spoločnosti Disney.

„Hovorím to ako matka dvoch queer detí, jedného transgenderového a jedného pansexuálneho dieťaťa a tiež ako vedúca pracovníčka,“ dodala manažérka. Disney pod jej vedením sľúbilo, že zabezpečí, aby doposiaľ nedostatočne zastúpené skupiny, ako sú napríklad rasové menšiny alebo komunita LGBTQ, boli súčasťou aspoň 50 percent všetkých jeho postáv.

V júni však odišla z vedúcej pozície v oddelení pre diverzitu spoločnosti Disney Latondra Newtonová. Práve ona bola rozhodujúcim článkom zodpovedným za woke politiku, ktorej cieľom je zavedenie postáv gayov, lesbičiek, transsexuálov, nebinárnych osôb a ďalších menšín do animovaných seriálov a filmov.

Od roku 2017 koordinovala prácu rôznych tímov s cieľom vytvárať zábavu odrážajúcu globálne publikum a udržujúcu prívetivé a inkluzívne pracovisko pre všetkých, ako uvádza profil na webových stránkach spoločnosti.

Že Newtonovej podobní vedúci diverzity teraz opúšťajú svoje pozície aj v iných firmách, uviedla aj novinárka Kellyová. Podobný scenár zavládol napríklad v spoločnostiach Netflix a Warner Bros alebo Discovery.

„Všetky tieto mediálne spoločnosti a veľké technologické firmy kúsok po kúsku rušia svojich šéfov diverzity, pretože je to jednoducho zbytočná pozícia,“ hovorí. Dodáva, že snáď sa firmy do budúcna poučia.

Ide len o peniaze

Americká youtuberka a moderátorka Lauren Chenová označila kroky spoločnosti Disney v posledných rokoch za falošné a vypočítavé, píše portál GBNews. Podľa nej jej počiny dokazujú, že firma absolútne a bezvýhradne zastáva woke agendu a robí tak preto, že do jej tímov prenikli aktivisti, ktorí sa maskujú buď za scenáristov alebo za umelcov.

Z korporátneho hľadiska sa tiež naháňa za doláre prichádzajúce od investorov, ako je BlackRock. Tí trvajú na tom, aby sa firmy usilovne držali woke línie. „Tieto firmy sa snažia presadzovať ľavicovú sociálnu agendu, ale vidíme, že to u divákov nezaberá,“ dodáva youtuberka.

Podľa nej tkvie Disneyho počínanie aj vo veľkej dávke pokrytectva. Na jednej strane sa štúdio snaží byť na Západe dostatočne woke, a zároveň sa zbližuje s takými vecami, ako je Komunistická strana Číny. A samozrejme ide hlavne o marketing filmov.

„S radosťou vyškrtnú akékoľvek potenciálne citlivé témy, len aby získali prístup na čínsky trh alebo trhy na Blízkom východe. To podľa nej jasne ukazuje, aký falošný a vypočítavý je ich morálny aktivizmus v týchto otázkach,“ dodáva Chanová.

„Úprimne povedané ide len o zarábaní peňazí. Ale je to irónia, pretože ani toho už nie sú schopní,“ dodáva Chenová. Podľa nej rodičia nevodia svoje deti do kina, aby im Disney predstavil koncepty, ako sú homosexuálne páry alebo nebinárne postavy.

„Chcú sa jednoducho len pobaviť,“ hovorí. „Nepoznám žiadnych rodičov, ktorí by niečo také vo filmoch od Disneyho hľadali,“ uzatvára Chenová podľa portálu GBNews.

Zdroj: https://hnonline.sk/finweb/zahranicna-ekonomika/96123469-cierna-morska-vila-bozk-lesieb-a-polovica-queer-postav-disney-tlaci-diverzitu-a-prichadza-o-miliardy