Taliansko zadržalo loď mimovládnej organizácie

Taliansko zadržalo loď mimovládnej organizácie

Taliansko zadržalo loď mimovládnej organizácie 620 330 Doktor

Taliansko zadržalo loď mimovládnej organizácie s migrantmi: Ocean Viking nesmie opustiť prístav

Záchrannú loď „Ocean Viking“, ktorú prevádzkuje humanitárna organizácia „SOS Mediterranee“, zadržali v juhotalianskom prístave Bari. Loď dorazila do Bari v sobotu s 244 migrantmi zachránenými v líbyjských vodách. Loď bola zadržaná už pred dvoma mesiacmi.

Talianske úrady obviňujú Ocean Viking, že nedodržal pokyny, aby okamžite a priamo pokračoval na pridelené bezpečné miesto. Náš údajný nesúlad spočíval v malej zmene kurzu. Rozhodli sme sa o tom po tom, čo sme dostali správu o 70 stroskotaných ľuďoch vzdialených len 15 námorných míľ,“ uviedla SOS Mediterranee v pondelok v tlačovej správe.

Ak je dodržiavanie medzinárodného námorného práva zločinom, potom sme vinní,“ uviedla mimovládna organizácia. Obvinila taliansku vládu, že „kriminalizuje záchranné práce, ktoré európske štáty nevykonávajú v centrálnom Stredomorí“.

Zintenzívnenie tlaku na nelegálnych migrantov: talianska premiérka Giorgia Meloniová

Meloni sprísnila zákony

Civilní námorní záchranári boli premiérke Giorgii Meloniovej už dlhší čas tŕňom v oku. Postup sprísnila zákonom. V prípade údajných porušení stanovuje zatknutia a pokuty. Humanitárne organizácie opakovane kritizujú, že im bránia zachraňovať ľudí v núdzi na mori.

Od začiatku roka 2023 prišlo do južného Talianska po námorných cestách cez Stredozemné more 155 754 migrantov (k 29. decembru), vrátane 17 000 maloletých bez sprievodu. To zodpovedá nárastu o 50 percent v porovnaní s rokom 2022.

Zdroj: https://exxpress.at/italien-setzt-migranten-ngo-fest-ocean-viking-darf-hafen-nicht-verlassen/