HENRY KISSINGER je mŕtvy

HENRY KISSINGER je mŕtvy

HENRY KISSINGER je mŕtvy 620 330 Doktor

HENRY KISSINGER, POPREDNÝ AMERICKÝ DIPLOMAT ZODPOVEDNÝ ZA MILIÓNY MŔTVYCH, ZOMREL VO VEKU 100 ROKOV


HENRY KISSINGER, poradca pre národnú bezpečnosť a minister zahraničných vecí za dvoch prezidentov a dlhoročný popredný predstaviteľ zahraničnopolitického establishmentu USA, zomrel 29. novembra vo svojom dome v Connecticute. Mal 100 rokov.

Kissinger pomohol predĺžiť vietnamskú vojnu a rozšíriť tento konflikt do neutrálnej Kambodže; napomáhal genocíde v Kambodži, Východnom Timore a Bangladéši; pomohol urýchliť občianske vojny v južnej Afrike; a podporoval prevraty a eskadry smrti v celej Latinskej Amerike. Podľa jeho životopisca Grega Grandina mal na rukách krv najmenej 3 miliónov ľudí.

„Málo ľudí sa podieľalo na toľkej smrti a skaze, na toľkom ľudskom utrpení na toľkých miestach po celom svete ako Henry Kissinger,“ povedal bývalý prokurátor pre vojnové zločiny Reed Brody.

Vyšetrovanie The Intercept z roku 2023 zistilo, že Kissinger – možno najmocnejší poradca pre národnú bezpečnosť v americkej histórii a hlavný architekt americkej vojnovej politiky v juhovýchodnej Ázii v rokoch 1969 až 1975 – bol zodpovedný za viac civilných úmrtí v Kambodži, ako sa predtým vedelo. do exkluzívneho archívu amerických vojenských dokumentov a rozhovorov s preživšími z Kambodže a americkými svedkami.

The Intercept odhalil predtým nepublikované, nenahlásené a podceňované dôkazy o stovkách civilných obetí , ktoré boli počas vojny utajené a zostali pre americký ľud takmer úplne neznáme . Kissinger niesol značnú zodpovednosť za útoky v Kambodži, pri ktorých zahynulo až 150 000 civilistov – podľa expertov až šesťkrát viac nevojakov než Spojené štáty zabili pri náletoch od 11. septembra.

Narodil sa ako Heinz Alfred Kissinger v nemeckom Fürthe 27. mája 1923 a v roku 1938 emigroval do Spojených štátov medzi vlnou Židov utekajúcich pred nacistickým útlakom. Kissinger sa stal americkým občanom v roku 1943 a počas druhej svetovej vojny slúžil v kontrarozviedke americkej armády. Po absolvovaní summa cum laude na Harvard College v roku 1950 získal v roku 1952 titul MA a titul Ph.D. o dva roky neskôr. Potom nastúpil na Harvardskú fakultu s menovaniami na ministerstve vlády a v Centre pre medzinárodné vzťahy. Počas vyučovania na Harvarde bol konzultantom administratívy Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona, predtým ako v rokoch 1969 až 1975 pôsobil ako poradca pre národnú bezpečnosť a v rokoch 1973 až 1977 za prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda štátny tajomník. Kissinger, zástanca realpolitiky, počas svojho pôsobenia vo vláde výrazne ovplyvnil zahraničnú politiku USA a v nasledujúcich desaťročiach radil prezidentom USA a sedel v mnohých podnikových a vládnych poradných výboroch, pričom tvoril malú knižnicu bestsellerov o histórii a diplomacii.

Kissinger sa oženil s Ann Fleischerovou v roku 1949; obaja sa rozviedli v roku 1964. V roku 1974 sa oženil s Nancy Maginnes. Zostala po ňom manželka, dve deti z prvého manželstva, Elizabeth a David , a päť vnúčat .

AKO PORADCA PRE NÁRODNÚ BEZPEČNOSŤ zohral Kissinger kľúčovú úlohu pri predlžovaní amerických vojen v juhovýchodnej Ázii , čo malo za následok smrť desiatok tisíc amerických vojakov a státisícov Kambodžanov, Laosanov a Vietnamcov. Počas jeho funkčného obdobia Spojené štáty zhodili na Indočínu 9 miliárd libier munície.

V roku 1973 Nórsky Nobelov výbor udelil Nobelovu cenu za mier Kissingerovi a jeho severovietnamskému kolegovi Le Duc Tho „za spoločné vyjednanie prímeria vo Vietname v roku 1973“.

„Neexistuje žiadna iná porovnateľná pocta,“ napísal neskôr Kissinger o cene, ktorú dostal za dohodu o ukončení vojny, ktorú podporoval a rozširoval, čo je pakt, ktorý nielenže nedokázal zastaviť tento konflikt, ale takmer okamžite ho porušili všetky strany. Dokumenty zverejnené v roku 2023 ukazujú, že cena – jedna z najkontroverznejších v histórii ocenenia – bola udelená napriek tomu, že vojna sa pravdepodobne neskončí kvôli prímeriu.

Tho ocenenie odmietol. Povedal, že USA porušili dohodu a pomohli a povzbudili svojich juhovietnamských spojencov, aby urobili to isté, pričom dohodu označili za americkú kapituláciu. „Počas posledných 18 rokov Spojené štáty podnikli agresívnu vojnu proti Vietnamu,“ napísal. „Americký imperializmus bol porazený.“

Severný Vietnam a jeho revoluční spojenci v Južnom Vietname o dva roky neskôr, v roku 1975, zvrhnú vládu v Saigone podporovanú Spojenými štátmi. tamojší vojenský režim podporovaný Američanmi padol do rúk genocídnych Červených Kmérov, ktorých kampaň upracovania zajatcov k smrti, mučenia a vraždenia vtedy zabila 2 milióny ľudí, zhruba 20 percent populácie. Kissinger sa takmer okamžite snažil nájsť spoločnú vec s génocidairemi. „Mali by ste tiež povedať Kambodžanom, že s nimi budeme priatelia. Sú to vražední násilníci, ale to nám nesmie stáť v ceste. Sme pripravení zlepšiť vzťahy s nimi,“ povedal thajskému ministrovi zahraničných vecí .

Ako štátny tajomník a poradca pre národnú bezpečnosť stál Kissinger na čele úsilia o zlepšenie vzťahov s bývalým Sovietskym zväzom a po prvýkrát od nástupu Mao Ce-tunga k moci v roku 1949 „otvoril“ Čínsku ľudovú republiku Západu. Kissinger tiež podporoval genocídne armády. v Pakistane a Indonézii. V prvom prípade Nixon a jeho poradca pre národnú bezpečnosť podporovali diktátora, ktorý – podľa odhadov CIA – zabil státisíce civilistov ; v druhom prípade dali Ford a Kissinger prezidentovi Suhartovi súhlas na inváziu do Východného Timoru, ktorá mala za následok približne 200 000 úmrtí – približne štvrtinu celej populácie .

V Latinskej Amerike Nixon a Kissinger plánovali zvrátiť demokratické voľby čilského socialistického prezidenta Salvadora Allendeho. To zahŕňalo Kissingerov dohľad nad tajnými operáciami – ako napríklad zmarený únos čilského generála Reného Schneidera, ktorý sa skončil Schneiderovou vraždou – s cieľom destabilizovať Čile a podnietiť vojenský prevrat. „ Urobili ste Západu veľkú službu, keď ste zvrhli Allendeho ,“ povedal neskôr Kissinger generálovi Augustovi Pinochetovi, vodcovi vojenskej junty, ktorá zabila tisíce Čiľanov . V Argentíne dal Kissinger ďalšiu zelenú, tentoraz teroristickej kampani mučenia, násilných zmiznutí a vrážd vojenskou juntou, ktorá zvrhla prezidentku Isabel Perónovú. Počas stretnutia v júni 1976 povedal Kissinger ministrovi zahraničných vecí junty Césarovi Augustovi Guzzettimu: „Ak sú veci, ktoré treba urobiť, mali by ste ich urobiť rýchlo. Takzvaná špinavá vojna, ktorá nasledovala, si vyžiadala životy odhadom 30 000 argentínskych civilistov.

Kissingerova diplomacia tiež podnietila vojnu v Angole a predĺžila apartheid v Južnej Afrike. Na Blízkom východe zapredal Kurdov v Iraku a Grandin napísal, že „nechal tento región v chaose, čím pripravil pôdu pre krízy, ktoré naďalej sužujú ľudstvo“.

Kombináciou surových ambícií, mediálnej manipulácie a neuveriteľnej schopnosti zakryť pravdu a vyhnúť sa škandálom sa Kissinger premenil z vysokoškolského profesora a byrokrata na najslávnejšieho amerického diplomata 20. storočia a bona fide celebritu. Vychvaľovaný ako „Playboy západného krídla“ a „sexuálny symbol Nixonovej administratívy“, bol fotografovaný s hviezdami a stal sa krmivom pre klebety. Zatiaľ čo desiatky jeho kolegov v Bielom dome boli porazené nespočetnými zločinmi Watergate, ktoré Nixona v roku 1974 stáli prácu, Kissinger sa vyhol škandálu a stal sa z neho miláčik médií.

„Donedávna sme boli presvedčení, že nič nepresahuje schopnosti tohto pozoruhodného muža,“ povedal Ted Koppel z ABC News v dokumente z roku 1974, v ktorom Kissingera označil za „najobdivovanejšieho muža v Amerike.“ Podľa Carolyn Eisenbergovej, autorky knihy „Nikdy nestratíte: Nixon, Kissinger a ilúzia národnej bezpečnosti“, ktorá strávila desaťročie čítaním Kissingerovho telefónu v Bielom dome, mala však táto verejná osobnosť aj inú stránku. Prepisy a počúvanie kaziet jeho neprikrášlených rozhovorov. „Mal narušenú osobnosť a bol neuveriteľne adolescentmý. Priznal, že bol egoistický, ale bol oveľa viac ako si viete predstaviť,“ povedala pre The Intercept. „V mnohých ohľadoch bol veľmi zaseknutý vo veku 14 rokov. Jeho oportunizmus bol neobmedzený. Jeho potreba byť dôležitý, byť celebritou, bola obrovská.“

Kissingerovi bola v roku 1977 udelená Prezidentská medaila slobody – najvyššie americké civilné ocenenie. V roku 1982 založil Kissinger Associates, medzinárodnú poradenskú skupinu, ktorá sa stala útočiskom s otáčavými dverami pre najvyšších predstaviteľov národnej bezpečnosti, ktorí chcú zarobiť na svojich vládnych službách . Firma využila svoju a Kissingerovu povesť a kontakty, aby pomohla obrovským nadnárodným korporáciám, bankám a finančným inštitúciám – vrátane American Express, Anheuser-Busch, Coca-Cola, Heinz, Fiat, Volvo, Ericsson a Daewoo – pri obchodovaní s vládami. „Veľkou časťou dedičstva Henryho Kissingera je korupcia pri tvorbe americkej zahraničnej politiky,“ povedal Matt Duss, bývalý poradca senátora Bernieho Sandersa, pre Vox v roku 2023. „Stiera sa hranica medzi vytváranie zahraničnej politiky a firemných záujmov“.

Kissinger radil každému americkému prezidentovi od Nixona cez Donalda Trumpa a v rokoch 1984 až 1990 pôsobil ako člen prezidentského poradného zboru pre zahraničnú spravodajskú službu a v rokoch 2001 až 2016 v Pentagonskom výbore pre obrannú politiku. Po tom, čo bol požiadaný, aby viedol vyšetrovaciu komisiu k 11.Septembru, rodiny obetí  vzniesli otázky o potenciálnych konfliktoch záujmov v dôsledku Kissingerových finančných väzieb s vládami, ktoré by mohli byť zapojené do práce komisie. Kissinger  radšej skončil, ako by odovzdal zoznam klientov svojej poradenskej spoločnosti.

Christopher Hitchens vo svojej obžalobe z roku 2001 s názvom „Súd s Henrym Kissingerom“ vyzval na Kissingerovo stíhanie „za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a za prečiny proti spoločnému, obyčajovému alebo medzinárodnému právu, vrátane sprisahania s cieľom spáchať vraždu, únos a mučenia“  počínajuc Argentínou, cez Bangladéš, Čile a Východného Timoru až po Kambodžu, Laosu, Uruguaj a Vietnam.

Kissinger sa vyhýbal otázkam o bombardovaní Kambodže, zahmlieval pravdu vo verejných komentároch a polovicu života strávil klamaním o svojej úlohe pri tamojších vraždách. Začiatkom roku 2000 bol Kissinger vypočúvaný v súvislosti s  porušovaním ľudských práv  bývalými juhoamerickými vojenskými diktatúrami, ale vyhol sa vyšetrovateľom, raz sa odmietol postaviť pred súd vo Francúzsku a po obdržaní predvolania odišiel z Paríža. Nikdy nebol obvinený ani stíhaný za smrť, za ktorú niesol zodpovednosť.

„Veľjká časť sveta považovala Kissingera za vojnového zločinca, ale kto by sa odvážil nasadiť putá americkému ministrovi zahraničných vecí?“ spýtal sa Brody, ktorý podal historické právne prípady proti Pinochetovi, čadskému diktátorovi Hissène Habrému a ďalším. „Kissinger nebol ani raz vypočutý súdom o žiadnom z jeho údajných zločinov, a už vôbec nie stíhaný.“

Kissinger pokračoval v získavaní vytúžených ocenení a  obklopoval sa s bohatými a slávnymi na večeriach v Bielom dome, galavečeroch v Hamptons a iných podujatiach. Do roku 2010 sa republikánsky diplomat stal miláčikom mainstreamových demokratov a zostal ním až do svojej smrti. Hillary Clintonová nazvala Kissingera „priateľom“ a povedala, že sa „spoliehala na jeho rady“, keď pôsobila ako ministerka zahraničia za prezidenta Baracka Obamu. Samantha Powerová, ktorá si vybudovala svoju povesť a kariéru na obhajobe ľudských práv a pokračovala ako veľvyslankyňa Obamovej administratívy pri OSN a šéfka Bidenovej administratívy americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj, sa s Kissingerom spriatelila predtým, ako dostala Kissingerovu cenu Americkej akadémie v Berlíne od samotného Kissingera. Bidenov štátny tajomník Antony Blinken mal tiež dlhý , srdečný vzťah so svojím vzdialeným predchodcom .

Kissinger bol v máji 2023 opakovane oslavovaný pri príležitosti svojich 100. narodenín. Na slávnostnom galavečere v New York Public Library sa zúčastnil Blinken ; Moc; Bidenov riaditeľ CIA, William J. Burns; ohrdnutý bývalý riaditeľ CIA a štvorhviezdičkový generál David Petraeus, módna návrhárka Diane von Furstenberg, majiteľ New England Patriots Robert Kraft, bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt, a katolícky arcibiskup z New Yorku Timothy M. Dolan, medzi inými osobnosťami.

Pri príležitosti stého výročia Kissingera urobil Koppel – ktorý sa stal Kissingerovým priateľom po dokumente z roku 1974 – súcitný rozhovor pre CBS News, v ktorom sa však objavili obvinenia, ktoré Kissingera prenasledovali celé desaťročia. „V našom vysielaní sú ľudia, ktorí spochybňujú oprávnenosť robiť s vami rozhovor. Cítia to silne, čo považujú, poviem to jazykom, ktorý by použili, vašu kriminalitu,“ povedal Koppel.

„To je odraz ich nevedomosti,“ odpovedal Kissinger .

Keď Koppel hovoril o bombardovaní Kambodže, Kissinger sa nahneval. „Bombardovali sme bezpilotnými lietadlami a všetkými druhmi zbraní na každú partizánsku jednotku, proti ktorej sme stáli,“ odsekol. „Bolo to rovnaké v každej administratíve, ktorej som bol súčasťou.“

„Následky v Kambodži boli obzvlášť –“

„Ale choď už s tým….“

„Nie, nie, nie, boli obzvlášť…“

„Toto je program, ktorý robíte, pretože budem mať 100 rokov,“ zavrčal Kissinger. „A vyberáte si tému niečoho, čo sa stalo pred 60 rokmi. Musíte vedieť, že to bol nevyhnutný krok. Teraz má mladšia generácia pocit, že ak môžu zvýšiť svoje emócie, nemusia premýšľať. Ak si myslia, nebudú sa pýtať.“

Keď The Intercept položil túto otázku o Kambodži – ostrejším spôsobom – pred 13 rokmi, Kissinger ponúkol rovnaké odmietavé odpovede a vyvolal rovnakú zúrivosť. „Och, no tak!“ zvolal. „Čo sa snažíš dokázať?“ Vysoký štátnik pod tlakom na masové úmrtia Kambodžanov v dôsledku jeho politiky dlho chválil jeho šarm, intelekt a erudíciu a povedal tomuto reportérovi, aby sa s tým „hral“.

Kissingerov odkaz presahuje mŕtvoly, traumu a utrpenie obetí, ktoré po sebe zanechal. Jeho politika, povedal Grandin pre The Intercept, pripravila pôdu pre civilný masaker americkej vojny proti terorizmu od Afganistanu po Irak, Sýriu po Somálsko a ďalej. „Môžete sledovať líniu od bombardovania Kambodže až po súčasnosť,“ povedal Grandin, autor knihy “ Kissinger’s Shadow .“ „Skryté ospravedlnenia nezákonného bombardovania Kambodže sa stali rámcom pre ospravedlnenie útokov dronov a večnej vojny. Je to dokonalé vyjadrenie neprerušeného kruhu amerického militarizmu.“

Brody, prokurátor pre vojnové zločiny, hovorí, že aj po Kissingerovej smrti je stále možné do určitej miery dosiahnuť spravodlivosť.

„Samozrejme, že je príliš neskoro dať Kissingera na lavicu obžalovaných, ale stále môžeme počítať s jeho úlohou v zverstvách v zahraničí,“ povedal Brody pre The Intercept. „Jeho smrť by mala spustiť plné šírenie americkej podpory pre neprávosti na celom svete počas studenej vojny a aj po nej,  možno aj komisiu pravdy, vytvoriť historický záznam, podporiť mieru zodpovednosti, a ak by boli Spojené štáty pripravené ospravedlniť sa alebo uznať naše prehrešky – ako sme to urobili na miestach ako Guatemala a Irán –, aby sme podporili istý druh zmierenia s krajinami, ktorých ľudia trpeli ich aktivitami.

Zdroj: https://theintercept.com/2023/11/29/henry-kissinger-death/

  • na túto sviňu mám osobný názor, ale ako sa vraví, o mŕtvom len v dobrom-dobre že zdechol.
    ale mna skor zaujíma, kedy sa bude informovať že stará pobehlica Uršula, peklo2 zdechla 12.6.2023r o 06:00, tá čo je teraz je podvodnička. Ešte za zvojho života, nechala táto beštia, svojho dvojnika aby ju zastupoval a ona v pohodlí domu sa liečila. a ešte sa stala lezba a pedofilka. a jej muž satanáš Bergoglio ktori sa po splodní troch dcér, stal buzerant. bol zavrazdeni 7.10. 2023 v 06:00. všimnite si ako Vatikán zahmlieva, že mal ísť na návštevu, a vraj nemoc mu to nedovoľuje. Veľmi draho zaplati každý, kto je za týmito podvodmi