Nemecká azylová politika je chyba, jasot Arabov je bolestivý, povedal Kissinger

Nemecká azylová politika je chyba, jasot Arabov je bolestivý, povedal Kissinger

Nemecká azylová politika je chyba, jasot Arabov je bolestivý, povedal Kissinger 620 330 Doktor

Ikona americkej diplomacie, bývalý minister zahraničných vecí Henry Kissinger, označil nemeckú azylovú politiku za chybu, pretože do Európy vpustila ľudí odlišnej kultúry. Reagoval tak na zábery Arabov v Nemecku a ďalších európskych krajín oslavujúcich útok palestínskej teroristickej organizácie Hamas proti Izraelu.

Bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger hovorí počas stretnutia s čínskym ministrom zahraničia Wangom v Pekingu. (22. novembra 2019)

„Bola veľká chyba vpustiť dovnútra toľko ľudí úplne odlišnej kultúry, náboženstva a konceptov (života), pretože vo vnútri každej krajiny, ktorá tak robí, sa tak tvorí nátlaková skupina,“

skritizovala nemeckú azylovú politiku storočná legenda americkej diplomacie v rozhovore s generálnym riaditeľom mediálnej vydavateľskej spoločnosti Axel Springer Mathiasom Döpfnerom.

Kissinger reagoval na obrazy Palestínčanov a ďalších príslušníkov arabskej kultúry, ktorí na uliciach európskych a amerických metropol oslavovali smrtiaci útok Hamasu na Izrael, ktorý stál život cez tisíc ľudí. V niektorých mestách došlo k potýčkam medzi priaznivcami Izraela a Palestíny. Bývalý americký minister zahraničia označil obrázky Arabov jasajúcich v centre Berlína za „bolestné“.

Niekoľko desiatok ľudí v Berlíne v noci oslavovalo útok palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael, polícia zhromaždenia kvôli skandovaniu nenávistných protiizraelských hesiel rozpustila. (7. október 2023)

Kissinger je sám židovského pôvodu. Jeho rodina utiekla z Nemecka do USA pred nacistickým prenasledovaním. V novej vlasti sa stal architektom americkej zahraničnej diplomacie. Okrem iného sa angažoval aj v ukončení jomkipurskej vojny, ktorú rozpútali prekvapivým vpádom do Izraela v roku 1973 Egypt so Sýriou. Izraelčania náhly útok Hamasu prirovnávajú práve k tomuto konfliktu.

Podľa ex-diplomata musí Izrael akt agresie Hamasu tvrdo potrestať.

„Už nemôžete robiť ústupky ľuďom, ktorí svojimi činmi ukázali, že mier nebude. Musí prísť trest,“

zdôraznil Kissinger. Vyzval Nemecko k nepodmienenej politickej podpore Izraela. A v „extrémnych prípadoch aj vojenské,“ dodal.

Obavy z väčšieho konfliktu

Kissinger uvádza, že pravým cieľom Hamasu je mobilizovať arabský svet proti Izraelu. Násilím chce zamedziť akýmkoľvek mierovým konaním.

„Existuje nebezpečenstvo eskalácie blízkovýchodného konfliktu a privedenie ďalších arabských krajín pod tlak ich verejnej mienky,“

varoval Kissinger s odkazom na všeobecnú neobľúbenosť Izraela u arabskej populácie mnohých blízkovýchodných štátov.

„A potom sme späť tam, kde sme boli v roku 1973,“

povedal s narážkou na jomkipurskú vojnu.

Podporovateľ Palestíny na zhromaždení v Mníchove (9. októbra 2023)

Podľa Kissingera hrozí, že by Irán mohol aktivovať proti Izraelu zbrane v podobe libanonského islamistického hnutia Hizballáh. Obáva sa, že by Izrael mohol Irán napadnúť, ak by došiel k záveru, že sa na útoku Hamasu priamo podieľal. Z USA znie, že zatiaľ také dôkazy nie sú. Denník The New York Times uviedol, že podľa informácií americkej rozviedky boli iránski činitelia akcií palestínskej teroristickej skupiny zaskočení.

USA varovali nepriateľov Izraela, aby do konfliktu nezasahovali. To isté by podľa Kissingera mala urobiť aj Európska únia, ktorá by mala dať jasne najavo, že za akékoľvek zasahovanie protivníci Izraela zaplatia. Kissinger varuje, že to, čo sa stalo v Izraeli, sa môže stať aj Európe.

Kissinger sa tiež vyjadril k vojne na Ukrajine. Podľa neho oba konflikty ukazujú na „zásadný útok proti medzinárodnému systému“.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kissinger-izrael-palestina-hamas-valka-izrael-nemecko-azylova-politika-migranti.A231012_155842_zahranicni_jhr