Eduard Chmelár: TAK ČO, OSPRAVEDLNÍTE SA, PÁN POSLANEC VALÁŠEK?

Eduard Chmelár: TAK ČO, OSPRAVEDLNÍTE SA, PÁN POSLANEC VALÁŠEK?

Eduard Chmelár: TAK ČO, OSPRAVEDLNÍTE SA, PÁN POSLANEC VALÁŠEK? 620 330 Mr Hyde
Vo utorkovej diskusnej relácii na TA3 sa podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek oboril na predsedu Zahraničného výboru NR SR Mariána Kéryho, že Smer šíri o ich predsedovi nepravdivé informácie, že podporil uznanie Kosova. Rozhorčil sa, že prvýkrát ho z toho obvinil minister zahraničných vecí Juraj Blanár, že nevie, kto im tieto podklady pripravil, ale ten človek sa vraj fakticky mýli, lebo on si to nechal vyhľadať a môže zopakovať, že „naši europoslanci si ctia pozíciu Slovenskej republiky, my sa v tejto veci zdržiavame, Progresívne Slovensko nepodporilo uznanie Kosova“ a vyzval poslanca Kéryho na ospravedlnenie… Predseda Zahraničného výboru NR SR sa v reakcii zatváril trochu neisto a vyhlásil, že ak sa mýli, nemá problém sa ospravedlniť, ale to isté očakáva aj v prípade, že sa jeho informácie ukážu ako pravdivé…
No. Myslím, že neprezradím veľa, keď poviem, že túto tému som pred viac ako dvoma rokmi otvoril ja. Nie ako podklad pre nejakú politickú stranu, ale ako status na tunajšej sociálnej sieti. https://www.facebook.com/Chmel…/posts/4118940038137857/ Len vďaka tomu, že máme zaujaté médiá hlavného prúdu, sa tejto témy až na nejaké alternatívne weby nikto nechytil, a tak sa to rieši až po voľbách.
Takže k faktom. Ide o Správu o Kosove, ktorú prijal Európsky parlament 25. marca 2021. Bod 63 tejto správy hovorí: „Európsky parlament poznamenáva, že päť členských štátov EÚ ešte neuznalo Kosovo, a opakuje svoju výzvu, aby tak urobili a opätovne potvrdili dôveryhodný európsky záväzok k procesu rozširovania; zdôrazňuje, že nezávislosť Kosova je nezvratná a že uznanie by bolo prospešné pre normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, posilnilo a upevnilo by stabilitu regiónu a uľahčilo integráciu oboch štátov do EÚ.“ https://www.europarl.europa.eu/…/TA-9-2021-0113_EN.html Obzvlášť zvrátené je, že o tejto správe sa cynicky hlasovalo v deň výročia nezákonného bombardovania Juhoslávie a začiatku vojny o túto juhosrbskú provinciu, ktorá bola rozpútaná štátmi NATO v rozpore s medzinárodným právom..
Za toto svinstvo hlasovali Michal Šimečka (Progresívne Slovensko – Renew), Michal Wiezik (Progresívne Slovensko – PPE), Vladimír Bilčík (Demokrati – PPE), Miriam Lexmann (KDH – PPE), Peter Pollák (OĽaNO – PPE), Eugen Jurzyca (SaS – ECR). Ich mená si môžete vyhľadať v tejto rozsiahlej zápisnici na strane 405: https://www.europarl.europa.eu/…/PV-9-2021-03-25-RCV_EN Týchto šesť europoslancov zradilo štátne záujmy Slovenskej republiky, lebo neuznanie Kosova je od začiatku jeho odtrhnutia fundamentálnym princípom našej zahraničnej politiky a štátnou doktrínou ochraňujúcou územnú celistvosť Slovenskej republiky. Opakovane to deklarujú najvyšší ústavní činitelia, Národná rada Slovenskej republiky, početné vládne dokumenty. Len pripomínam, že oficiálne stanovisko Slovenskej republiky sa opiera o Vyhlásenie NR SR k riešeniu budúceho štatútu srbskej provincie Kosovo z 28. marca 2007, v ktorom sa hovorí, že „nezávislosť provincie Kosovo nie je v záujme stability regiónu“ a že riešenie „musí vychádzať z rešpektovania legitímnych požiadaviek Srbska“. Tento dokument bol prijatý všetkými parlamentnými stranami s výnimkou SMK, takže v tejto otázke existuje dlhodobý celonárodný konsenzus.
Pravda, treba pripomenúť aj to, že od začiatku existovala minimálne latentná nechuť určitých kruhov napojených na záujmy Spojených štátov túto doktrínu dodržiavať a snažili sa ju zrušiť alebo obísť. Uznanie nezávislosti Kosova presadzoval bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý pod verejným tlakom tento zámer odvolal. Aj bývalý šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák síce oficiálne deklaroval, že Slovenská republika nezávislé Kosovo neuznáva, v praxi však tento princíp popieral. Jeho časté rokovania s dnes už trestne stíhaným bývalým kosovským prezidentom a bývalým vodcom teroristickej organizácie UCK Hashimom Thacim v Prištine so všetkými oficiálnymi znakmi (prítomnosť štátnych zástav Slovenska a Kosova) boli výsmechom dodržiavania našej línie.
Progresívne Slovensko by nikdy nemalo moralizovať nad dodržiavaním zahraničnopolitickej línie SR, lebo práve jeho europoslanci ju popreli ostrejšie ako to robí krajná pravica. Rovnako aj Miriam Lexmann, ktorá obhajuje práva Ujgurov, ale popiera záujmy Slovenska, by sa mala rozhodnúť, koho vlastne zastupuje – zvlášť, ak uvažuje nad kandidatúrou na post prezidentky Slovenskej republiky. Teraz je však témou dňa, či podpredseda Progresívneho Slovenska a jeho zahraničnopolitický expert Tomáš Valášek zdvihne hodenú rukavicu a ospravedlní sa za svoje opakované zavádzanie verejnosti. Čakáme.