Trocha štatistiky

Trocha štatistiky

Trocha štatistiky 620 330 Doktor

Údaje Eurostatu: 650 000 Ukrajincov spôsobilých na vojenskú službu utieklo do EÚ

Momentálne sa veci na Ukrajine nevyvíjajú dobre, veľká protiofenzíva nemala želaný úspech, ako pripúšťajú aj vysokí vojenskí predstavitelia. Táto správa prichádza v nevhodnom čase: 190 000 ukrajinských mužov vo vojenskom veku utieklo do Nemecka a celkovo 650.000 do krajín EÚ.

Scenár sa zdá byť akosi známy: nápadne mladí muži parkujú svoje nápadne veľké SUV pred luxusnými viedenskými hostelmi. Symbol štátnej príslušnosti vozidiel od Audi Q 5 vyššie: „UA“, žlto-modré pruhy. Ide o mužov, o ktorých by ste vzhľadom na ich vek a fyzickú kondíciu čakali, že ich nájdete niekde inde ako na ‘Smotánka- fronte‘ v zahraničí. V každom prípade sú všetci vo vojenskom veku. Muži vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí momentálne oficiálne nesmú opustiť Ukrajinu, s výnimkou iba otcov s tromi a viac deťmi. Aktuálne čísla z Nemecka teraz ukazujú, aká je morálka mladých Ukrajincov. Podľa Spolkového ministerstva vnútra prišlo do Nemecka od začiatku vojny 24. februára 2022 presne 221.571 ukrajinských mužov vo veku od 18 do 60 rokov, čo znamená, že dodnes je tam 189.484 mužov. Toto sú oficiálne registrované štatistiky. Neregistrovaných, a teda v krajine nelegálne, je podľa odhadov ministerstva o 100-tisíc viac. Pre Ukrajinu je veľkým problémom strata mužov spôsobilých na vojenskú službu v druhom roku vojny. Rakety, tanky, munícia a iné vojenské vybavenie je možné nahradiť – pokiaľ to západní spojenci dodajú. Vojaci nie – alebo skôr je čoraz ťažšie ich nájsť. Ruská invázia vyvolala masový exodus, a to aj v rámci Ukrajiny, ale najmä do zahraničia.

Ďalších 100.000 mladých Ukrajincov v Nemecku ilegálnePodľa Agentúry OSN pre utečencov opustilo Ukrajinu od začiatku vojny približne 6,3 milióna obyvateľov – väčšinu z nich tvoria ženy a deti. Podľa štatistického úradu Eurostat však 650.000 mužov vo vojenskom veku utieklo do 27 krajín EÚ, Švajčiarska, Lichtenštajnska a Nórska. Mnohí z Ukrajincov v Nemecku zjavne jednoducho nechcú bojovať. Podľa odhadov spoločnosti Connection e. V., združenie, ktoré podporuje dezertérov, „od začiatku vojny utieklo pred odvodom najmenej 175.000 ľudí podliehajúcich vojenskej službe – mnohí z nich do Nemecka“. Podobná situácia je aj v Rakúsku – vraj k tam utieklo najmenej 14-tisíc ukrajinských mužov. Niektorí s falošnými dokladmi, niektorí s pomocou pašerákov. Počet nenahlásených prípadov je vraj oveľa vyšší. Niektorí z nich vraj zaplatili až 10.000 dolárov za osvedčenie potvrdzujúce ich nespôsobilosť na vojenskú službu.

Zdroj: Eurostat-Zahlen: 650.000 wehrfähige Ukrainer flüchteten in die EU | Exxpress