Sila ilúzie

Sila ilúzie

Sila ilúzie 620 330 Doktor

Pomohol kúzelník poraziť nacistov v druhej svetovej vojne?

Jasper Maskelyne bol kúzelník, ktorý údajne pomohol vyhrať vojnu v severnej Afrike svojim trikom, hoci jeho tvrdenia boli spochybnené. Celú pravdu sa nikdy nedozvieme, píše Lucy Davies.

V tridsiatych rokoch minulého storočia bol Jasper Maskelyne superstar kúzelník, ktorý vystupoval pre vypredané davy v rôznych divadlách po celej Británii. Plagát z roku 1931 o jeho pôsobení v londýnskom Palladiu ho označil za „najväčšieho iluzionistu Anglicka“.

Pravdupovediac, bol trochu švihák, s viac ako štipkou Errola Flynna o jeho fúzoch a prenikavých očiach. Svižný tiež na dôkazoch filmu Pathé z roku 1937, v ktorom sa zdá, že prehltol tucet žiletiek. Menej agilné sú vtipy, ktoré natáča do kamery: „Veľmi pekné, keď sú čerstvé, vieš.“

Podpísaná fotografia Jaspera Maskelyna počas druhej svetovej vojny, keď údajne viedol tím prezývaný „The Magic Gang“ (kredit: IWM)

Maskelynov najväčší podvod však bol vykonaný v divadle úplne iného druhu – v púšti neďaleko Káhiry počas druhej svetovej vojny, kde tvrdil, že viedol tím, ktorý masovo vyrábal, ako to opísal vo svojich spomienkach z roku 1949. Magic: Prísne tajné, „triky a podvody a zariadenia určené na zmiasť a oklamať holohlavých veliteľov Osi“.

Metódy dymu a zrkadiel, ktoré Maskelyne a spol. použili pre „Operáciu Bertram“ – ako sa nazýval podvodný plán pre druhú bitku pri El Alameine v roku 1942 – dodnes študuje armáda a film rozpráva Maskelynov príbeh s Benedictom Cumberbatchom v hlavnej úlohe. v titulnej úlohe je nastavený na produkciu. Maskelyne tiež vystupuje vo filme Spies, Lies and Deception, novej výstave skúmajúcej úlohy, ktoré fikcia, zavádzanie a klamstvo zohrali v konfliktoch od prvej svetovej vojny až po súčasnosť, v Imperial War Museum v Londýne.

Jeho 150 predmetov, vrátane prístrojov, oficiálnych dokumentov, filmu a fotografií, odhaľuje známe aj menej známe príbehy, ako napríklad Noor Inayat Khan – prvú ženskú bezdrôtovú operátorku vyslanú do okupovaného Francúzska.

„Chceli sme ukázať, že vojny sa nie vždy vedú a nevyhrávajú na bojiskách alebo v zasadacích miestnostiach,“ hovorí spolukurátorka Michelle Kirby. „Toľko sa deje v tieni.“

Odkedy Maskelyne publikoval svoje monografie, opakovane sa hovorilo, že zveličil svoje individuálne príspevky, hoci tvrdenia kritikov – a Maskelyne, na to príde – bolo ťažké dokázať. „Jednou z fascinujúcich, ale zložitých skutočností, ktorými sme sa museli opatrne riadiť,“ hovorí Kirby, „je, že pravdu o špecifickom zapojení ľudí za vojenskými sklamaniami je často ťažké potvrdiť.“

Ako sa zmenila jeho kariéra

Maskeylyne mal takmer 37 rokov, keď vypukla vojna. Potomok kúzelníckej aristokracie – jeho starý otec vynašiel trik s levitáciou a preslávil sa odhaľovaním podvodných duchovných – sa dobrovoľne prihlásil ku Kráľovským inžinierom. Techniky ľudovej mágie by sa podľa neho dali použiť na maskovanie a pochybným dôstojníkom to dokázal vyčarovaním nemeckej vojnovej lode na Temži z kartónového modelu a zrkadiel.

Medzi triky vytvorenými pre operáciu Bertram bolo vytvorenie „fiktívnych tankov“, ktoré boli použité na nesprávne nasmerovanie nacistických síl (Credit: IWM)

Čoskoro nato Maskelyna oslovil brigádny generál Dudley Clarke. Uvažoval by o vstupe do MI9 ako súčasti „A Force“ – špeciálnej sekcie spravodajstva, ktorej primárnou úlohou by bolo sklamanie nepriateľa?

Ako to Clarke opísal v nepublikovaných memoároch, ich cieľom bolo „skôr konzervovať ako ničiť“. Pre ich úspech bolo životne dôležité, že namiesto toho, aby len oklamali nepriateľa, podviedli ich, aby pomohli spojeneckým plánom.

Podľa Maskelyna mu Clarke pridelil velenie nad „Maskovacou experimentálnou sekciou“, ktorá bola prezývaná „Magický gang“ (a niektorými „Bláznivý gang“). V gangu mal byť elektrikár, chemik, kulisár, architekt, reštaurátor obrazov, maliar a stolár.

Spoločne boli pozoruhodní, v neposlednom rade, tvrdil Maskelyne, tým, že ukryli celé mesto Alexandria pred nemeckými bombardérmi. Aby tak urobili, údajne zostrojili nočné svetlá, falošné budovy, maják a protilietadlové batérie v zálive vzdialenom tri míle, a keď Luftwaffe priletela, dokonca vyhodili do vzduchu niektoré falošné budovy, takže piloti verili, že sa im to podarilo. zasiahli svoj cieľ.

„Takéto podvody sú staré ako samotná vojna,“ hovorí mi Kirby. „Existujú fotografie z Americkej občianskej vojny s guľatinami vyrobenými tak, aby vyzerali ako namontované zbrane, a [na výstave] máme návnadu z kartónu, ktorá priťahovala ostreľovačskú paľbu do zákopov. Ale nikdy to nebolo urobené v takom rozsahu predtým.“

Jeho najväčší moment?

Podľa jeho spomienok Maskelyne najviac prispel Bertramovi k tomu, že nemecký poľný maršál Erwin Rommel si myslel, že spojenecký útok prichádza z juhu, hoci spojenecký poľný maršal Bernard Montgomery v skutočnosti zamýšľal zaútočiť zo severu. Kúzelník údajne použil plátno a preglejku na zamaskovanie 1 000 tankov za nákladné autá na severe a vytvoril 2 000 falošných tankov plus falošnú železničnú trať, falošné vodovodné potrubie, falošné rádiové rozhovory a falošné zvuky výstavby na juhu. Tanky mali dokonca vlastnú pyrotechniku.

Podľa Maskelynových spomienok mu Montgomery povedal: „Celá vojna sa zmení podľa toho, čo sa tu stane… Dúfam, že si so sebou priniesol svoj čarovný prútik.“ „Pomohlo to spojencom získať úplné taktické prekvapenie,“ hovorí Kirby.

Keď si vojaci odstránili prevleky svojich tankov a vyrazili do boja, nacisti zostali úplne nepripravení. A s bitkou pri El-Alameine spojenci otočili priebeh severoafrického ťaženia: „Pred Alameinom,“ povedal Winston Churchill, „sme nikdy nezvíťazili. Potom sme už nikdy neprehrali.“

Magic Gang sa potom údajne rozpadol, aj keď sa predpokladá, že Maskelynove schopnosti stoja aj za falošnou sabotážou leteckej továrne De Havilland v Hatfielde v Hertfordshire v roku 1943. Aby oklamal nemeckú rozviedku, aby uverila, že v továrni vybuchla bomba, údajne postavil repliky drevených transformátorov, falošné krátery po bombách a trosky. Eddie Chapman – britský dvojitý agent známy ako ZigZag – bol použitý na informovanie Nemcov o úspechu. Železný kríž, ktorý na oplátku dostal, bude vystavený aj na IWM.

Maskelyne nedostal žiadne oficiálne uznanie za svoju vojnovú prácu, je to skôr zabudnutie, ktoré ho podľa vlastných slov poburovalo, a ktoré ho pravdepodobne povzbudilo k zverejneniu memoárov. Magic: Prísne tajné podrobne opisuje jeho skutky – a bez chvály. Dokonca tvrdil, že je na Hitlerovom osobnom zozname najhľadanejších osôb.

„Oficiálne záznamy sa s jeho záznamami nie vždy zhodujú,“ hovorí Kirby, „ale pravdu o tom, čo sa deje v tieni armády, je ťažké potvrdiť aj dnes. Je nepravdepodobné, že niekedy zistíme, do akej miery je pravdivá jeho verzia príbehu.“ je.

Zdroj: Did a magician help vanquish the Nazis in World War Two? – BBC Culture