UŽ BY TO MAL POCHOPIŤ KAŽDÝ – KONFLIKT NA UKRAJINE NEMÁ VOJENSKÉ RIEŠENIE

UŽ BY TO MAL POCHOPIŤ KAŽDÝ – KONFLIKT NA UKRAJINE NEMÁ VOJENSKÉ RIEŠENIE

UŽ BY TO MAL POCHOPIŤ KAŽDÝ – KONFLIKT NA UKRAJINE NEMÁ VOJENSKÉ RIEŠENIE 620 330 Mr Hyde

Americká televízna stanica NBC priniesla v sobotu bez väcšieho záujmu našich médií prelomovú informáciu, že predstavitelia USA a EÚ zacali tajne rokovat s ukrajinskou vládou o možnosti mierových rokovaní – teda o tom, co doteraz verejne odmietajú. Rozhovory sa zacali pred mesiacom pocas stretnutia zástupcov 50 krajín podporujúcich Ukrajinu v Bruseli. Obsah rokovaní sa týkal aj toho, coho všetkého sa bude musiet Ukrajina vzdat, ak chce dosiahnut mierovú dohodu. NBC citovala vysokých vojenských predstavitelov USA, že vojna sa dostala do patovej situácie a Kyjev musí pochopit, že schopnost Západu poskytovat pomoc Ukrajine sa rýchlo vycerpáva. Predstavitelia Bidenovej administratívy uviedli, že Ukrajine zjavne dochádzajú sily, má problémy s náborom nových síl, kým ruské vojenské zásoby sa zdajú byt nevycerpatelné. Súkromne tiež vyjadrili názor, že Ukrajina má cas maximálne do konca roka, potom bude tlak na zacatie diplomatických rokovaní s Moskvou už aj verejný. Okrem iného aj preto, že Biden má problémy so schválením pomoci pre Ukrajinu v Kongrese USA a na budúci rok sú prezidentské volby. A nádej, že Ukrajina urobí pokrok v protiofenzíve, už prakticky zmizla.

Oficiálne sa však Biely dom nadalej tvári, že „akékolvek rozhodnutia o rokovaniach sú na Ukrajine“ a ubezpecuje o svojej „pevnej podpore Ukrajine, ktorá bráni svoju slobodu a nezávislost proti ruskej agresii“. Odkaz bol však jasný. Na prvý pohlad sa zdá, akoby ho Volodymyr Zelenskyj nepochopil. V reakcii na reportáž NBC vyhlásil, že na neho nevyvíja tlak nijaký predstavitel USA alebo EÚ a dodal: „Aby sme si teraz sadli s Ruskom, porozprávali sa a nieco mu dali – to sa nestane.“ Zároven zopakoval, že jeho cielom je získat spät všetky ulúpené územia, vrátane Krymu a nevzdá sa, kým z nich neodíde posledný ruský vojak. V súkromí však už taký sebaistý nie je.

Ukrajinský prezident podla casopisu Time upadá coraz viac do depresie, na poradách už nevtipkuje a cíti sa byt coraz viac zrádzaný. Už aj niektorí jeho poradcovia navrhujú rokovat. Septembrová návšteva Zelenského v Spojených štátoch sa skoncila fiaskom. Nielenže už nedostal v Kongrese USA standing ovation, tentoraz ho tam potupne ani nepustili. Tvrdohlavo sa odmieta zmierit s realitou a tvrdí, že zmrazit boje znamená prehrat. Hnevá sa na spojencov kvôli údajne nedostatocnej pomoci, ktorá stací sotva na prežitie, nie však na vítazstvo. Doma ho pohlcuje boj s korupciou, ktorá sa úplne vymkla spod kontroly a vo svojej viere vo vítazstvo zostáva úplne osamelý. Až by mi ho zacalo byt lúto, keby som si nepamätal, ako nemilosrdne likvidoval opozíciu.

Bol by som velmi naivný, keby som teraz ocakával od všetkých politikov typu Nad, Krúpa, Bilcík, Šimecka, Mikloš a další, od všetkých pisálkov typu Soltész, Jaburková, Filo, Frindt a podobní nejaké ospravedlnenie. Skôr budú nadalej fanaticky vrieskat ako ten Jozef Tiso na námestí v Banskej Bystrici, že ostane verný führerovi do poslednej kvapky krvi. Pre mna je zadostucinením, že pravda raz opät vyšla najavo. A hlásali sme ju my všetci, ktorí sme od zaciatku argumentovali, že tento konflikt nemá vojenské riešenie, že je potrebné co najrýchlejšie uzavretie prímeria a zacatie mierových rokovaní. Hovoril to aj profesor Jeffrey Sachs, ktorého televízia TA3 drzo scenzúrovala a spolitizovaná licencná rada udelila televízii absurdnú pokutu za to, že slávny americký ekonóm si dovolil povedat v našich médiách pravdu.

Isteže, niekto môže namietat, že Moskva doteraz nepreukázala ochotu a pripravenost zacat rokovania s Ukrajinou. Ale tú ochotu nepreukázal ani Zelenského režim, dokonca si to dal parlamentom oficiálne zakázat. Úlohou svetovej diplomacie však nie je obhajovat tvrdohlavé stanoviská lídrov zainteresovaných do konfliktu, ale prinútit ich sadnút si za jeden stôl. A budte si istí, že prostriedkov na to majú viac než dost, stacil by jediný Bidenov telefonát… V tom problém nevidím. Problém je v tom, že po celý ten cas sme Ukrajinu hanebne klamali a slubovali jej nieco, co sme nemohli splnit. Zelenskyj si dnes myslí, že ho zradili, ale bol to predovšetkým on, ktorý zradil ukrajinský lud, ktorý vyhral volby so slubom, že pôjde do Ruska a vyjedná s ním mier.

Ak som celý cas volal po diplomatickom riešení, neznamená to, že by som stál na strane Ruska. Znamená to, že som si želal zachránit Ukrajinu. Zelenskyj mohol tejto vojne predíst dodržaním Minských dohovorov. Neurobil to. Mohol udusit tento konflikt už v zárodku, ked na jar minulého roka jeho vláda dokonca schválila mierový plán s Ruskom, ale napokon ho odmietol na nátlak Velkej Británie a USA. A teraz sa hnevá na Západ, že mu nedodal dost zbraní na vítazstvo, akoby si naozaj myslel, že vojna sa dá vyhrat za cudzie peniaze, že západní spojenci mu budú financovat všetko od štátneho rozpoctu až po armádu. Aká je toto nezávislost? Rokovat neznamená kapitulovat, aj ked je pravda, že podmienky sú dnes nevýhodnejšie pre Kyjev ako pred rokom a ovela nevýhodnejšie ako pred dvoma rokmi. Najlepší spôsob ako zachránit nezávislost Ukrajiny bol nedopustit túto vojnu. Dnes môže Západ pomôct Ukrajine získat co najviac za rokovacím stolom, ale myslím, že každý okrem Zelenského už chápe, že Krym už nedobyje spät, že dostat pod kontrolu Donbas bude mimoriadne tažké a že ak si chce udržat aspon teoretickú šancu, bez súhlasu s federalizáciou krajiny to nepôjde.

Ale to hlavné a najdôležitejšie je zastavit toto nezmyselné krviprelievanie. Považujem za obzvlášt úchylné od Strany európskych socialistov, že v tom istom case, kedy predstavitelia EÚ zacali rokovat o zastavení vojny, pozastavili Smeru clenstvo za to, že dlhodobo požaduje to isté. Krv na rukách majú nielen tí, ktorí tento konflikt rozpútali, ale aj tí, ktorí fanaticky trvali na jeho pokracovaní. Nedosiahli tým nic len dalšie státisíce mrtvych, pricom strategicky sme na tom horšie ako pred 24. februárom minulého roka. Toto všetko sme si mohli odpustit, keby sme sa pozornejšie pocúvali. Bolo nesmierne pokrytecké, že tí istí (všetci od prezidentky Caputovej až po premiéra Hegera), ktorí nás strašili, že ak nebudeme podporovat Ukrajincov v zabíjaní sa, ruská armáda bude na našich hraniciach – odmietali chápat Rusko, ktoré podla tej istej logiky nechce mat na svojich hraniciach vojská NATO. Celý cas išlo o toto. Neviem, ako sa tieto rokovania skoncia. Ale viem, že ich základom musí byt záruka, že Ukrajina nikdy nevstúpi do NATO a že dostane bezpecnostné garancie svojej územnej celistvosti. Bez toho smerujeme k zamrznutému konfliktu kórejského typu a trvalo bolestivo rozdelenej Ukrajine.

Správanie oficiálnych predstavitelov Európskej únie preto považujem za tejto situácie za krajne nezodpovedné. Predsednícka Európskej komisie Ursula von der Leyen prišla v sobotu do Kyjeva už šiestykrát od zaciatku vojny (ani do vlastných clenských krajín nechodí tak casto), no namiesto toho, aby vysvetlila Ukrajincom realitu, ich brutálne zavádzala až klamala. „Som ohromená reformami, ktoré Ukrajina zvládla,“ zaliecala sa v sobotu prezidentovi Zelenskému, pricom vyzdvihla reformu súdnictva, obmedzenie vplyvu oligarchov, boj proti praniu špinavých penazí a dodala, že Ukrajina bude coskoro clenom EÚ. Je to nezodpovedná lož. Už pred niekolkými mesiacmi som varoval, že úroven integrácie Ukrajiny je chaotická a nesystematická, že ukrajinské úrady zlahcujú situáciu a nechápu rozsah úloh, že kyjevský režim nehovorí svojim obcanom pravdu. https://casopisargument.cz/?p=48627 My tým Ukrajincom vlastne strašne ubližujeme. Dávame im falošné nádeje, podporujeme ich v sebaznicení (dokonca ešte zvrhlo dúfame, že na tom naše firmy zarobia) a pomáhame Spojeným štátom oslabit vplyv Ruska, nie posilnit Ukrajinu. Toto si Ukrajinci nezaslúžia. Lebo aj oni sú naši slovanskí bratia, aj oni si zaslúžia mier a slobodu a je našou úlohou, aby sme im k tomu pomohli bez anglosaského zasahovania.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár

  • Netajím sa že som volil smer a to aj z dôvodu, nedodávania zbraní Ukrajine a mnoho ďalšieho. osobne mi vadí, že ma Fico blchu v kožuchu a tou je práve Laššáková a jej spol lezieb. u mňa je tento diabil len diablom a tak aj ostane. Niet divu, veď biblia ju označuje ako Edomsku, nič iné nevie, len špilivať a intrigy stradať a teší sa z toho ak sa zle robí nevinným. Veď bola v EU a veľká priateľka Uršuli a ako inak obe lezby. proste bol vyslaný záškodnik do tila. Ale k meritu veci. Po nástupe do Vatikánu satanášom bergogliom podivne nastal zvrat na Ukrajine. bol to práve on a jeho žena Uršula (toho času obaja mŕtvy Uršula 12.6.2023 06:00 a Bergoglio začiatkom októbra bol zastrelený. u Uršuli je vidieť nepodarenu dvojničkou a u Bergogliho to asi zatiaľ pripravujú. vsimnite si to ticho z Vatikánu ani sa len neukáže, len taraniny odtiaľ idú) a tu je pes zakopaný. to oni pripravovali túto vojnu a mali k tomu aj svojho pudlika a tým je trump. biť sa to javí ako úplná zlatanina, zamyslite sa nad celim tým obdobím. bol to trump kto uvalil najviac sankcií na rusko a ako sa len vyhrážal s Nord-gas, on zrušil INF, on presťahoval am. armádu z nemecka do Poľska. aj za vraždou kuciaka a martinky stojí práve on. dvôvod. Fico vtedy odmietol mať na Slovensku am.zakladne.a toto malo práve zmeniť nastrcena nov. vláda. a keď už zmena tak potom to prikrime s agendou LGBTIQ. A ako sa vraví – prečo v Rusku nevihravaju volby z LGBTIQ? lebo tam nemajú ESET.