Matúš Šutaj Eštok: „Polícia SR“ nemôže na Facebooku kádrovať ľudí a ukazovať prstom, kto je konšpirátor

Matúš Šutaj Eštok: „Polícia SR“ nemôže na Facebooku kádrovať ľudí a ukazovať prstom, kto je konšpirátor

Matúš Šutaj Eštok: „Polícia SR“ nemôže na Facebooku kádrovať ľudí a ukazovať prstom, kto je konšpirátor 620 330 Mr Hyde

Po výmene vedenia polície budeme musieť riešiť aj facebookovú Políciu SR – Hoaxy a podvody. Nie je normálne, aby tu aktivisti pod hlavičkou polície riešili svetonázorové spory, ukazovali prstom na ľudí, kto je a kto nie je konšpirátor a aby sa zastrašovali občania s iným názorom. V rozhovore pre Štandard to tvrdí nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Výberové konanie na šéfa inšpekcie Zuriana prebiehalo trochu neštandardne, pôsobilo to ako rozhodovanie cez telefón a cez mediálne odkazy. Ako to bolo?

Vôbec nie. S pánom Zurianom som sa stretol už pred dvoma týždňami, keď sa rozhodlo o mojej nominácii na ministra vnútra. Pripravoval som si personálny výber a pán Zurian bol jasnou voľbou.

Zurian ešte začiatkom týždňa hovoril, že o ponuke nevie a ak by prišla, bude o nej uvažovať. Pár dní na to bol vymenovaný.

Nezachytil som takéto vyjadrenia pána Zuriana. Keď som sa pripravoval na prevzatie funkcie ministra vnútra, tak som mal jasnú predstavu o tom, že pán Zurian by mohol dostať ponuku na šéfa policajnej inšpekcie, mali sme stretnutie, kde sme si na to podali ruku a ja sa veľmi teším, že výberom prešiel a vláda ho vymenovala do funkcie.

Zurian má nahradiť Petra Juhása, ktorý má od špeciálnej prokuratúry štatút chráneného oznamovateľa. S jeho funkciou by sa nemalo hýbať bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov. Ako ste to vyriešili?

Pán Juhás nebol riadne vymenovaný do funkcie, bol len poverený riadením Úradu inšpekčnej služby. Podľa zákona sa jeho poverenie končí dňom vymenovania nového riaditeľa. Peter Juhás sa vracia na svoju pôvodnú pracovnú pozíciu.

Vo veľmi krátkom čase ste vymenili šéfa inšpekcie, odvolali ste policajného prezidenta plus všetkých viceprezidentov a ešte ste postavili mimo služby vyšetrovateľov NAKA čurillovcov. Prečo ste zvolili také rýchle tempo? Nebolo rozumnejšie pripraviť si takéto opatrenia po porade s právnikmi tak, aby neboli sporné?

Tie procesy sme nastavili tak, aby v nich neboli chyby, riešili sme to aj po porade s právnikmi. Politicky sme neurobili nič iné ako to, čo sme sľubovali pred voľbami, napĺňame od prvého dňa program a snažíme sa ukončiť vojnu a porušovanie zákona v bezpečnostných zložkách.

Politicky sú takéto výmeny bežné, lenže jedna vec sú politické rozhodnutia, druhá vec je právo. Odstavenie čurillovcov je pochopiteľné, keďže sú stíhaní a podľa nahrávok mali pri vyšetrovaní káuz politické motívy, čo je neprípustné. Čurillovci však majú štatút chránených oznamovateľov. Nemali ste ich odstavenie riešiť najskôr so šéfkou Úradu pre ochranu oznamovateľov?

Súhlasím, všetko, čo sa robí, musí byť v súlade s právom. Som však presvedčený, že som postupoval právne čistým spôsobom, podľa zákona predsa minister musí postaviť vyšetrovateľov mimo služby, ak sú stíhaní a ak by mohli byť prekážkou pri objasňovaní podozrení z trestnej činnosti v polícii. Ja sa skôr čudujem, prečo nekonali ministri už dávno predo mnou.

Tomu rozumiem, že ste v tejto veci konali, len sa pýtam, prečo súčasťou konania nebolo aj vaše stretnutie so šéfkou Úradu pre ochranu oznamovateľov, keďže čurillovci sú podľa špeciálnej prokuratúry oznamovatelia a nesmie sa siahať na ich pracovné postavenie bez súhlasu úradu?

Vážim si Úrad pre ochranu oznamovateľov aj jeho šéfku Dlugošovú, ale bolo by na polemiku, či celé to opatrenie o ochrane čurillovcov nebolo účelové, hlavne zo strany tej inštitúcie, ktorá ochranu poskytla, teda Úradu špeciálnej prokuratúry. Musel som konať rázne, ak chcem zabezpečiť, aby ozbrojené zložky, ktoré vstupovali do vojny v polícii, boli pod civilnou kontrolou. Garantujem vám, že všetky moje kroky boli opreté o právne stanoviská a zákon. Zákon o ochrane oznamovateľov nie je nadradený zákonom o policajnom zbore. Budem takto konať aj ďalej, máme informácie o ďalších príslušníkoch policajného zboru, ktorí sú stíhaní a treba zariadiť, aby boli počas trestného konania postavení mimo služby, ako prikazujú pravidlá.

Reálny stav je taký, že čurillovci boli nakoniec aj napriek výhradám Úradu pre ochranu oznamovateľov odstavení od práce. Prebieha medzi vami a Dlugošovou ďalšia komunikácia, aby sa spor vyriešil a aby sa odstránili pochybnosti? Inak sa konflikty v polícii ťažko skončia, ak ostanú poznačené otvorenými právnymi spormi.

Evidujem len vyjadrenia právneho zástupcu čurillovcov alebo mediálne vyjadrenia, ale oficiálnu komunikáciu s Úradom pre ochranu oznamovateľov nemáme.

Advokát Čurillu namieta, že vo svojom rozhodnutí ste neuviedli presné a konkrétne dôvody opatrenia a ani čas, dokedy je postavenie mimo služby Čurillu nutné. Prečo ste si to nepripravili tak, aby to bolo bez námietok a aby bola vec definitívne uzavretá?

Námietky obhajcu, pána Kubinu, tu budú vždy, aj keby ste mali rozhodnutie napísané svätým písmom. Je to jeho práca. Toto mu nevyčítam. Čo by som mu mohol vyčítať, sú podozrenia, že svoje postupy koordinuje s Úradom špeciálnej prokuratúry a s pánom Lipšicom a robia sa účelové opatrenia, ktoré majú z niektorých vyšetrovateľov urobiť nedotknuteľnú skupinu.

Máte dôkazy na tvrdenia, že advokát Kubina a špeciálny prokurátor Lipšic koordinujú svoje postupy?

Je predsa známe, že Kubina a Lipšic boli ako advokáti dlhoroční kolegovia. Ja iba vnášam tú otázku o účelovosti celého opatrenia okolo čurillovcov. Máte vyšetrovateľov, ktorí sú trestne stíhaní, potom si podajú podnet na ochranu oznamovateľov, špeciálna prokuratúra im po voľbách vyhovie a udelí ochranu… To vyvoláva otázniky, pochybnosti, podozrenia, hlavne, ak ide o opatrenie, ktoré nijako nesúvisí s prácou vyšetrovateľov. Ako politik si kladiem tieto otázky. Samozrejme, ako úradník a minister vnútra budem rešpektovať zákon a konať v súlade s právom.

Prekvapujúco rýchlo ste zorganizovali aj ďalšiu vec: veľkú akciu polície proti nelegálnej migrácii na hranici s Maďarskom. Kedy ste začali s prípravami?

Cieľom akcie nebolo chytať migrantov. My sme chceli jasne deklarovať, že prístup polície a vlády k nelegálnej migrácii sa mení. Slovensko už nebude bezpečnou tranzitnou krajinou pre prevádzačov, kde polícia nestráži hranice. Bola to demonštratívna akcia zameraná aj na prevenciu, aby prevádzači pochopili, že štátna hranica je chránená a politika otvorených dverí sa skončila. Tento rok sme tu mali 46-tisíc migrantov, je to obrovský nárast a našou povinnosťou bolo konať.

Kedy ste začali akciu pripravovať?

Deň po mojom vymenovaní do funkcie sme mali poradu s vedením polície, kde sme si určili priority. Bol som príjemne prekvapený, že samotní funkcionári polície a radoví policajti deklarovali, že sú na takúto akciu pripravení, vedia ju zabezpečiť a zorganizovať, a to so všetkým, s nasadením policajtov aj techniky. Samotní policajti ukázali, že sú pripravení, že chcú a že sa to dá.

V podstate ste to riešili ešte s Hamranovými ľuďmi zo širšieho vedenia polície?

Presne tak, Hamran bol odvolaný, ale množstvo policajtov ukázalo, že sú pripravení kontrolovať hranicu a že už dlhšie chceli urobiť to, čo Hamran celé mesiace s výhovorkami odmietal. Tá odozva od bežných policajtov bola výborná, sami sa hlásili, že do toho idú, napokon, je to ich povinnosť a chceli konať už skôr, lenže vtedajšie vedenie polície a vlády to odmietalo. Bežní policajti Hamranovi ukázali, že zavádzal a brzdil prácu polície pri kontrole hraníc.

Kľúčové je, či polícia dokáže zabezpečiť ochranu hraníc celoročne. Jendorazové akcie to nevyriešia, nasadenie bude potrebné dlhšie. Ste na to pripravení a viete to garantovať?

Súhlasím s vami. Budeme to riešiť dlhodobo. Ak by sa tieto opatrenia, v podstate celkom štandardné, uplatnili hneď na začiatku nových migračných vĺn, mali by sme situáciu do veľkej miery vyriešenú. Prevádzači by vedeli, že slovenská hranica je kontrolovaná a Slovensko by obchádzali. Doteraz to bolo naopak, migranti a prevádzači mali dlhoročný návyk používať nestráženú slovenskú hranicu a využívať Slovensko ako tranzitný štát, ktorým môžu celkom voľne prechádzať, lebo polícia a vláda odmietali konať. Toto sa nedá zmeniť za deň. Tá demonštratívna akcia z pondelka na utorok, to bol len začiatok nového prístupu. Hranice budeme kontrolovať aj ďalej. Takisto sa pokúsime obnoviť readmisnú dohodu s Maďarskom. Už som požiadal aj premiéra, aby túto otázku otvoril s Viktorom Orbánom.

V tomto sa Orbán v ústrety Ficovi asi ponáhľať nebude.

Uvidíme. Pokúsime sa o to, aby Maďarsko bralo späť migrantov, ktorí prišli z maďarského územia. Okrem toho chceme zmeniť legislatívu, aby sme dokázali migrantov demotivovať. Konzultujeme to aj s rakúskou stranou. Migranti fungujú tak, že prejdú hranice a hneď posielajú správy ďalším, kde je voľná hranica a kadiaľ treba ísť. Po vzore krajín ako Rakúsko by sme im mohli zadržať mobily, respektíve všetky komunikačné zariadenia. Treba im dať signál, že neprejdú a tí, čo prejdú, skončia v detenčných zariadeniach a odovzdajú telefóny. Musíme konať tvrdšie a dnes už aj z bezpečnostných dôvodov. Spravodajské služby majú informácie, že rôzne zradikalizované a teroristické skupiny sa pokúšajú inflitrovať medzi migrantov, prenikať do prisťahovaleckých komunít a mohli by ich využívať na demonštrácie, prípadne aj na útoky na izraelské ambasády v krajinách Únie.

Pokiaľ ide o tú jednodňovú akciu polície, to bol Ficov nápad alebo váš?

Bol to môj zámer, garantujem vám, že vo svojej funkcii som autonómny. Som ministrom za Hlas, komunikujem v prvom rade s našou stranou a s predsom Petrom Pellegrinim a až následne s premiérom Ficom.

Pri migrácii tu máme aj jeden oveľa vážnejší problém, ktorým je nová dohoda o spoločnej politike EÚ. Dohoda stojí na starom princípe migračných kvót pre členské krajiny, aj keď sa to tak už nenazýva. Ako bude Slovensko postupovať? Budeme prijímať tisíce pridelených migrantov, alebo budeme platiť za ich neprijatie, ako to prikazujú nové pravidlá EÚ?

Máme tu fatálne zlyhanie EÚ a členských krajín pri migračnej kríze. Takisto sú v Európe vážne problémy s prisťahovaleckými komunitami, ktoré sa nedarí integrovať do európskej spoločnosti. V Európe sú getá, uzavreté komunity, no go zóny a dokonca skupiny, ktoré prodstavujú bezpečnostný problém. Čo bude dôležité v budúcnosti, je obnovenie spolupráce V4, aby sme mali jednotný postup a tlak na EÚ, aby prehodnotila svoju politiku. Verím tomu, že dnes je šanca na to, aby bola V4 silná a aby vedela presadzovať svoje záujmy v EÚ. Nielen vo V4, ale aj v rozšírenom formáte o Rakúsko a Nemecko začína byť jasné, že európska imigračná politika sa musí zmeniť.

Pokiaľ ide o nové pravidlá a imigračné kvóty Únie, budete tlačiť na to, aby sa zmenili, prípadne aby sa nevzťahovali na krajiny V4, v ktorých migranti žiť nechcú?

Určite áno, potrebuje obnoviť racionálnu politiku na úrovni EÚ.

Ak sa nepodarí zmeniť novú dohodu, budete ochotní ísť do konfliktu s EÚ, ako to ešte pred voľbami avizovala poľská vláda?

Budeme musieť. Neviem si predstaviť, že niekto nám prikáže, aby sme prijímali tisíce migrantov alebo aby sme za každého neprijatého migranta platili. Z čoho? Veď štátna pokladnica je po troch rokoch vlády Obyčajných vyrabovaná. Peniaze sa vyhadzovali na nezmysly a dnes musíme riešiť obrovské deficity a rastúce dlhy. Ak by sme v tomto stave financií mali platiť za migrantov, tak narazíme na existenčný problém.

Ak by sme išli cestou „neposlušnosti“ voči rozhodnutiam EÚ, ste pripravení na finančné postihy za neplnenie úloh?

Ja som fanúšik EÚ, dokonca aj toho, aby sme fungovali v jadre Únie. No takisto som za to, aby sa EÚ zreformovala a aby sa vrátila k zdravému rozumu. Aby to nebol len akýsi progresívny spolok, ktorý si sústavne strieľa do kolena. A nemylsím teraz len migračnú politiku, ale aj faktický zákaz áut so spaľovacími motormi a mnohé iné nezmysly, ktoré by inde neprešli.

EÚ sa dlhodobo vyžíva v tejto aktivistickej politike, ktorá ide proti rozumu a často aj proti európskym záujmom. Asi sa to nezmení len preto, že na to pritlačíte. Treba sa skôr pripraviť na spory. Budete pripravení na konflikty s EÚ?

Niekedy stačí na zmenu k lepšiemu málo, napríklad povedať, že cisár je nahý. Aby si to každý uvedomil, že takto to už ďalej nemôže ísť a budú nutné zmeny.

Veď to už dlhšie hovoria mnohí, akurát sú za to potom označovaní ako konšpirátori a dezoláti, ktorí chcú ničiť európsky poriadok.

To je niečo, čo mi extrémne prekáža. Každý názor, ktorý odporuje mainstreamu a je kritický, je nálepkovaný ako konšpiračný. Západ a Európa mali stáť na pluralite názorov a na rešpekte ku kritickým hlasom. Nie je normálne, aby EÚ trestala Orbána za to, že má iný názor na riešenie problémov Európy ako Brusel.

Alebo za to, že si ochranou hranice proti nelegálnej migrácii plní úlohy. Aj za to ho po roku 2015 chceli potrestať…

Potom sa nečudujme, že po hrozbe sankcií a finančných trestov, si Maďarsko neplnilo úlohy pri strážení schengenskej hranice na 100 percent. Maďarsko pri snahe chrániť schengenskú hranicu potrebovalo podporu EÚ, nie hrozbu postihov.

Keď sme už spomenuli údajných konšpirátorov, nedá mi nespomenúť facebookovú Políciu SR – Hoaxy a podvody. Vyzerá ako úrad propagandy, hrajú sa na autoritu, ktorá rozhoduje, čo je, a čo nie je konšpirácia. To by bolo možno v poriadku, ak by sa venovali policajným témam, oni sa však s obľubou venovali aj geopolitike, očkovaniu, vojne na Ukrajine, ľudí, ktorí volajú po mieri, považujú za bezpečnostnú hrozbu a Putinových agentov… Dokedy budete tolerovať takýto hybridný aktivistický útvar, ktorý vystupuje pod Policajným prezídiom?

Nebudem tolerovať, aby akýkoľvek úradník alebo policajt robil politiku, propagandu a kádroval ľudí. Polícia má, hoci aj na sociálnych sieťach, informovať o svojej práci, o prevencii, ochrane poriadku. Nemá vstupovať do politických polemík a už vôbec nemá bojovať proti ľuďom s iným názorom a zastrašovať ich, že budú monitorovaní a postihovaní. Toto sa musí zmeniť.

Ako to budete riešiť? Zrušíte facebookovú Políciu SR, alebo nastavíte nové pravidlá?

Bude to riešiť nové vedenie policajného zboru, keďže facebooková Polícia SR spadá pod komunikačný odbor prezídia. Hovoril som o tom s kompetentnými a aj tam zadefinujeme nové pravidlá polície. Aj v tomto budeme rázni a rýchli.

Hlas pred voľbami naznačoval, že chce riešiť aj budúcnosť Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic. Aké sú vaše predstavy? Chcete reformovať špeciálnu prokuratúru alebo vymeniť jej vedenie?

Nemyslím si, že je tu legálny a právny priestor na to, aby sme sa išli Daniela Lipšica zbaviť ako šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. Priestor je skôr na to, aby v justičnom prostredí prebehla debata o tom, ako by mala fungovať a vyzerať prokuratúra ako celok, ale aj špeciálna prokuratúra a aké by mali byť kritériá na šéfov prokuratúry. Veď špeciálna prokuratúra a ani Daniel Lipšic nie sú zlaté teľa, že ak tu nebudú, tak sa končí zákonnosť a právo na Slovensku. Práve naopak. Práve kvôli Lipšicovi sa účelovo menil zákon, aby sa mohol stať špeciálnym prokurátorom. Nehovoriac o tom, že je to bývalý politik, neskôr bol advokátom politikov ako Matovič a Kiska. O tom, ako má fungovať špeciálna prokuratúra, sa určite bude diskutovať.

Aká je vaša predstava, respektíve predstava v strane?

Nechcem predbiehať, treba si počkať na programové vyhlásenie vlády. Zámer je, aby bolo do 17. novembra schválené. Táto oblasť je však primárne zodpovednosťou ministra spravodlivosti.

Akékoľvek zmeny či výmeny budú sporné, keďže Lipšic bol vymenovaný na sedemročné funkčné obdobie.

My nehovoríme o výmene či odvolaní Lipšica. O takomto radikálnom prístupe hovorili skôr ľudia ako Šeliga, ktorí tu vyhlasovali, že treba odvolať a vymeniť generálneho prokurátora Žilinku. My chceme ísť normálnou cestou, teda prípadným celkovým prehodnotením fungovania prokuratúry a jej útvarov. Ani generálna prokuratúra, ani špeciálna prokuratúra nesmú fungovať politicky a nesmú byť zamerané na prenasledovanie a stíhanie politických oponentov. Nechceme ísť rumunskou cestou, kde si klan a kasta vyvolených či nedotknuteľných sprivatizovala trestné orgány a likvidovala tých, ktorí proti tomu vystupovali, hoci aj víťazov volieb. Pokiaľ ide o mňa, aj ja som už dostal veľa výstražných odkazov a vyhrážok za to, čo robím. Musím ale verejne povedať, že neuhnem ani o pol centimetra a nebudem tolerovať tých, ktorí sa tu vyhlasujú za nedotknuteľných.

Kedy ste dostali tie vyhrážky a čoho sa týkali?

Keď som začal riešiť nové vedenie polície a odstavenie stíhaných vyšetrovateľov. Prichádzali odkazy, ako si mám dať pozor, lebo aj po mňa si prídu, ako ma zoberú a podobne. Môžem každého ubezpečiť, že mňa nezastrašia. Ja sa nikoho nebojím.

Výmeny vo vedení polície sú po voľbách bežné. Veľká časť verejnosti má však obavy, a zrejme oprávnené, že rozsiahle výmeny aj vo vedení polície, aj v NAKA a aj s Úradom špeciálnej prokuratúry môžu viesť k zastaveniu vyšetrovania korupčných káuz, respektíve k ukončeniu boja s oligarchiou a rozkrádaním štátneho majetku.

Budem trvať na tom, že každá jedna kauza sa musí riadne vyšetriť. A je jedno, či je to kauza OĽaNO, Smeru, Hlasu. No treba to robiť na základe dôkazov a faktov, v súlade s právom, nie na základe výpovedí kajúcnika, ktorý sa potreboval za každú cenu dostať z väzby a ktorý vypovedal v desiatkach rôznych prípadov, na ktorých potrebovali pracovať niektorí politicky motivovaní vyšetrovatelia a prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.

Niektoré stíhania a kauzy, na ktorých pracujú vyšetrovatelia, nemusia potešiť vášho šéfa Petra Pellegriniho, aj on sa spomínal v jednej z korupčných káuz.

Veď nech sa aj v tomto koná. Dobre viete, že aj prípad, ktorý sa údajne týka Pellegriniho, je postavený na výpovedi kajúcnika, ktorý sa chcel spoluprácou s NAKA dostať z väzby. Navyše, Pellegrini v prípade vystupuje len ako svedok, nie ako obvinený. Platí padni komu padni, veci sa budú vyšetrovať. Je však nenormálne, aby tu bola skupina elitných zločincov – kajúcnikov ako Makó, Beňa, Suchoba, Imrecze, ktorí zabezpečujú svedectvá a výpovede v množstve káuz a za odmenu si behajú na slobode, užívajú si miliónové majetky, ktoré nikto nevyšetruje, a smejú sa nám do tváre. Trestné konanie, ktoré som aj ja proti Imreczemu inicioval pre podozrenia, že prepral peniaze cez čínske banky, tak v tomto prípade nie je ani len obvinený a vo veci sa nekoná. Treba konať aj v trestných kauzách kajúcnikov, ktorí majú na svedomí množstvo zločinov. A som potom zvedavý na prvé priznania, ako za nimi chodili do väzby a sľubovali im zníženie trestov a zahladenie ich starých káuz, ak budú vypovedať proti konkrétnym ľuďom z opozície. Ja som sem neprišiel zametať kauzy. Ide o to, aby sa nevyšetrovalo politicky selektívne.

Stíhaný bol aj váš kolega Žiga pre podozrenia z finančných a daňových podvodov. Budú mať vyšetrovatelia aj v tejto veci voľnú ruku?

Absolútne. V zmysle zákona garantujem každému vyšetrovateľovi voľnú ruku, na rozdiel od pána Mikulca nebudem zasahovať do nijakého vyšetrovania. A nebudem si tak ako on pýtať informácie zo živých konaní a spisov a behať s tým za premiérom.

Hovorí sa, že Hlas má blízke vzťahy s viacerými podnikateľmi ako Jaroslav Haščák, Zoroslav Kollár alebo Michal Gučík. Nebol aj toto dôvod, pre ktorý Hlas tak dôrazne požadoval obsadenie ministerstva vnútra?

Môžem garantovať, že so žiadnym z týchto pánov nemáme vzťahy.

Vy sa s niekým z nich osobne poznáte?

Nie, nepoznám. My sme nedostali jediný cent od nejakého oligarchu, mali sme úver od banky, financovanie strany je čisté. Bolo to pre nás dôležité, aby nám potom nikto nemohol zasahovať do rozhodnutí, do personálnych vecí, do našej politiky.

Mnohí pri týchto slovách asi zapochybujú, či ste sa naozaj stihli tak rýchlo zmeniť a prevychovať. Nie tak dávno bol celý Hlas súčasťou Smeru a jeho vlády, ktorá bola previazaná s oligarchami.

Ja som členom Smeru nikdy nebol, Hlas je moja prvá strana, do ktorej som vstúpil. Som jej generálnym manažérom, preto si dovolím tvrdiť, že o financovaní kampane Hlasu viem všetko a viem, že sme nijaké peniaze od sponzorov a oligarchov nemali. Nikto mi nemôže prikazovať, aké nominácie mám urobiť alebo ako sa mám rozhodovať.

Viete sa takto zaručiť aj za svojich kolegov?

V Hlase sa viem zaručiť za každého nominanta strany. Máme nulovú toleranciu ku korupcii.

V koaličných dohodách sa často, hoci neformálne, delili medzi strany posty aj vo vedení polície, povedzme, na úrovni viceprezidentov. Vraj kvôli kontrole. V tejto koalícii to je ako, existujú nejaké tiché politické dohody o obsadení postov v polícii?

Ja o nich neviem. Každému som odkázal, že ak mám prevziať zodpovednosť, potrebujem právomoci a nebudem tolerovať, aby sa pozície v polícii delili medzi ľudí blízkych politickým stranám. Prezident a viceprezidenti policajného zboru musia byť partneri, nie rivali, ako to bolo často v minulosti.

Dag Daniš

Zdroj: https://standard.sk/485931/matus-sutaj-estok-policia-sr-nemoze-na-facebooku-kadrovat-ludi-a-ukazovat-prstom-kto-je-konspirator