Peter Tóth: SLOVENSKO JE AMERIKA (?)

Peter Tóth: SLOVENSKO JE AMERIKA (?)

Peter Tóth: SLOVENSKO JE AMERIKA (?) 620 330 Mr Hyde

Takmer každú zmenu vlády na Slovensku sprevádza zarážajúci a v konečnom dôsledku aj škodlivý úkaz. Tí, ktorí sa nedostali k moci, vykresľujú novú vládu ako inváziu cudzej civilizácie, prichádzajúcej na planétu Zem zo vzdialeného solárneho systému s cieľom zotročovať a plieniť. Na druhej strane tí, čo sa moci ujímajú, sa zo všetkých síl usilujú navodiť dojem, akoby sa ich príchodom do úradov skončili dejiny zla a nekompetentnosti a nastala éra nehybnej a najmä večnej dokonalosti.

Samozrejme, popísaný rituál sa nezaobíde bez aktívnej a výdatnej asistencie médií všetkých razení, prúdov a ideologických zafarbení. A, rovnako samozrejme, niektorí politici a istí novinári sa oddávajú orgiám apokalyptického strašenia, respektíve chiliastického rojčenia viac a iní menej intenzívne. Kým po voľbách v roku 2020 prevažovalo rojčenie, po voľbách 2023 je trendom strašenie, ale ani to nie je absolútne a nie je to ani najpodstatnejšie.

Je veľmi zaujímavé, že tí, čo najviac strašia, maľujú obraz skazy a úplného rozvratu, to robia už viac ako 30 rokov, avšak nikdy sa ich apokalyptické prognózy nenaplnili. Lenže to nie je najsmutnejšia stránka tohto príbehu. Ešte skľučujúcejšia je okolnosť, že napriek opakujúcemu sa intelektuálnemu zlyhávaniu neustále nachádzajú publikum, ochotné načúvať hororovým príbehom o konci sveta. Napriek tomu, že nikdy nemali pravdu.

Z toho vyplýva, že najväčším problémom nie sú tí, čo strašia, ale tí, čo sa strašiť dajú alebo chcú byť strašení. Ako ľudia, čo do omrzenia pozerajú horory typu Blair Witch, aj keď vedia, že v noci ich bude musieť niekto odprevadiť na záchod, lebo kým by stihli dokráčať sami, určite by sa posrali.

V slovenskej verejnej diskusii úplne chýba racionálna diskusia. Na všetkých úrovniach. V tomto ohľade sa Slovensko podobá na súčasné Spojené štáty. Aj tam osciluje politická debata medzi apokalypsou, hororom a romantickou rozprávkou. Konečne je Slovensko Amerika. Či?

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk