Chcete byť s nami kamoši?… lebo my vás budeme potrebovať

Chcete byť s nami kamoši?… lebo my vás budeme potrebovať

Chcete byť s nami kamoši?… lebo my vás budeme potrebovať 620 330 Doktor

Novokolonializmus v praxi

  • Macron pristane na Putinovom dvore a hľadá nových priateľov a urán
  • Paríž hľadá hlbšiu spoluprácu s Kazachstanom bohatým na prírodné zdroje
  • Macron chce tiež odlákať Strednú Áziu od Putina

Prezident Emmanuel Macron preto tento týždeň pocestuje do energeticky bohatej Strednej Ázie, aby navštívil Kazachstan a Uzbekistan, dvoch dodávateľov uránu, ktorý poháňa tamojšie jadrové reaktory.

Cieľom cesty je zvýšiť energetickú bezpečnosť Francúzska, tvrdia dvaja ľudia oboznámení s myslením francúzskeho prezidenta, ktorí odmietli byť menovaní, keď diskutovali o záležitostiach diplomacie. Tieto snahy sú v súlade so širším európskym úsilím o diverzifikáciu od ruských fosílnych palív, na ktorých bol blok predtým závislý.

Ale je tu aj druhý motív, povedali ľudia, a ten zahŕňa pokušenie bývalých sovietskych republík pozerať sa za hranice vlastnej závislosti od Ruska. Francúzski predstavitelia naznačujú, že vojna na Ukrajine narušila dlhotrvajúce vzťahy v regióne, čo vytvára príležitosť.

Obrovské zásoby ropy, plynu a nerastov v Strednej Ázii ju stavajú do centra súboja o vplyv v regióne, ktorý je zvyčajne útočiskom Ruska.

Čína rozširuje svoj dosah prostredníctvom projektu infraštruktúry Belt and Road prezidenta Si Ťin-pchinga , USA sa snažia posilniť svoju politickú prítomnosť, zatiaľ čo Európska únia sa snaží spojiť región do obchodného a energetického koridoru, ktorý by viedol cez Kaukaz a do Európy, obísť Rusko.

Uránový koncentrát v spracovateľskom zariadení v blízkosti uránového ložiska East Mynkuduk v Kazachstane.

Uránový koncentrát v spracovateľskom zariadení v blízkosti uránového ložiska East Mynkuduk v Kazachstane.

Francúzsko sa už môže pochváliť niektorými veľkými investíciami v regióne; napríklad francúzska jadrová spoločnosť Orano SA – predtým známa ako Areva – využíva ložiská uránu v Kazachstane prostredníctvom spoločného podniku so štátnym Kazatompromom . Prehĺbenie Oranovej prítomnosti bude na programe diskusií, podľa jedného zasväteného pracovníka delegácie, ktorý odmietol byť menovaný pri diskusii o detailoch cesty.

Napriek tomu je snaha Francúzska o urán nákladná, a s väčšou naliehavosťou po prevrate v júli v Nigeri, ktorý bol minulý rok druhým najväčším zdrojom suroviny v EÚ po Kazachstane. Orano muselo prestať spracovávať uránovú rudu v jednom zo svojich zariadení v saharskej republike, pretože medzinárodné sankcie proti vojenskej junte brzdili logistiku, uviedla spoločnosť minulý mesiac.

„Kazachstan je kľúčom k energetickej bezpečnosti Francúzska,“ povedal Michael Levystone, parížsky výskumník z Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov. „Macronova návšteva bude slúžiť ako pripomienka, že Paríž je pripravený zintenzívniť spoluprácu.“

Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev

Okrem toho, že je Kazachstan najväčším dodávateľom uránu do Francúzska, bol minulý rok podľa údajov francúzskeho ministerstva hospodárstva aj jeho druhým najväčším zdrojom ropy, oproti prvému miestu v roku 2021.

Zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-10-31/macron-lands-in-putin-s-backyard-seeking-new-friends-and-uranium?srnd=politics-vp