Vidlákovy kydy: Průkopník

Vidlákovy kydy: Průkopník

Vidlákovy kydy: Průkopník 620 330 Mr Hyde

Slovensko má novou vládu. Fico se stal počtvrté premiérem a hned v prvním projevu konstatoval, že žádná vláda na Slovensku nikdy nepřebírala zemi v horším stavu…

Vlastně to šlo hodně rychle. Jak jsem už mnohokrát napsal, Fico získal třiadvacet procent hlasů. Vyhrál volby, ale SMER rozhodně není hegemonem politické scény. Přesto dokázal splnit šibeniční termín Zuzany Čaputové, dohodl se s Pellegrinim, který by se vedle nebinárního Šimečko mohl stát premiérem a vládu upekli. (mimochodem, svým úslovím o nebinárním Šimečkovi strašně vytáčím Jindřicha Šídla, což mě těší a hodlám v tom pokračovat). Od Andreje Danka se tak nějak spolupráce se SMERem čekala.

Byl jsem napjatý, jak bude vláda vypadat a o to víc jsem překvapený, že se Pellegriniho HLAS v požadavcích vlastně držel celkem při zemi. Budoucí vláda víceméně odráží volební výsledky. Za mě rozhodně palec nahoru. Pellegrini se stal předsedou Národného shromáždění a byl zvolen dokonce i hlasy opozice. Vláda má zelenou. Jak řekl Fico, jeho zvolením skončila na Slovensku vláda neziskovek. Teorie skončila, teď uvidíme praxi.

Bude to naozaj zajímavé. Fico se svými předvolebními sliby v podstatě přihlásil k Orbánovi (a Orbán se přihlásil k němu). Teď se ukáže, nakolik je možné Orbánovu politiku vykonávat, když nemáte k dispozici orbánovskou většinu a ani nemáte za sebou ta dlouhá šťastnější orbánovská léta. Na druhou stranu, Fico nemusí vymýšlet vymyšlené. Cestu už mu někdo prošlapal.

Přeji SMERu úspěch. Pokud to Ficovi půjde, znamená to konec všech škarohlídských řečí u nás, že se nedá nic udělat, že všechno drží v rukou loutkovodiči za scénou, že volby stejně nic nezmění, globální kapitál to stejně nedovolí… a vůbec, pokud Fico hned a okamžitě nevystoupí z EU a z NATO, tak je také zrádce! Pokud Fico dokáže vypráskat ze Slovenska politické neziskovky, poradí si s LGBT propagandou na školách, dupne si na evropské struktury, nezhroutí se mu hospodářství a politicky to přežije, není žádný důvod, aby se to nepovedlo i u nás.

Mimochodem… Fico se k členství v EU a NATO staví přesně jako u nás Jindra Rajchl. Nemíní západní struktury opouštět, hodlá je používat jako nástroj pro zvýšení slovenské bezpečnosti a prosperity. Orbán to má stejné. Nemusíme vůbec spekulovat a argumentovat, jestli to je a nebo není dobrý nápad. Uvidíme to v praxi. Maďarsko je pro nás trochu problematické, protože neumíme maďarsky a bez insidera nikdy nepochopíme jemné finesy Orbánovy politiky. Ale slovensky umíme všichni. Všichni uvidíme, uslyšíme, pochopíme a zhodnotíme. Ostatně… Rajchl a Fico se brzy potkají, takže si vymění zkušenosti.

Ficovi prošlapával cestu Orbán, nám ji prošlapává Orbán i Fico. Menší slovenský brácha jde jednou před námi a můžeme se od něj poučit. Pokud to Ficovi půjde dobře a rychle, nám by to pak mělo jít ještě lépe a ještě rychleji. Překážky, se kterými se Fico potká, s těmi se potkáme i my.

Já bych chtěl upozornit ještě na jeden moment ustavování slovenské vlády. Zasloužila se o něj Zuzana Čaputová, která odmítla jmenovat na post ministra životního prostředí Rudolfa Huliaka. Když jsem se seznámil s jejím zdůvodněním, stal jsem se opět větším optimistou, že to i u nás dobře dopadne.

Ona ho nechtěla jmenovat, protože prý popírá klimatickou změnu!

To je totiž dneska úplně nejdůležitější. Boj za klima. Chápete to? Ona neměla žádný problém s „tím zlým Kaliňákem,“ který podle pravdomluvných médií vlastně Kuciaka skoro zabil sám a teď bude šéfovat silovému ministerstvu obrany. Ona neměla problém s tím, že nejdůležitější ministr financí je také ze SMERu. Vůbec se nepokusila vnést mezi koaliční partnery rozkol, že by neschválila nějaké jméno, o které by se pak Fico s Pellegrinim hádali. Jí vadil ministr životního prostředí. Největší hřích je popírání globálního oteplení. Skoro si říkám, jestli tam Huliaka nestrčili Čaputce proto, aby si nevšimla skutečných center moci. Huliak se pak své nominace velkoryse vzdal… škodný určitě nebude a Čaputová nedokázala pro svoje progresivce udělat vůbec nic. Ti nakonec ještě houfně hlasovali pro Pellegriniho, jako svého poslaneckého šéfa.

A ještě na jednu ironii dějin bych rád poukázal. V den, kdy na Slovensku jmenovali premiéra, který zvítězil navzdory manipulacím a lžím velkých médií, vyhrál navzdory pokusům o kriminalizaci verbálních projevů, vyhrál navzdory mediální cenzuře a jednotného ryku libtardů, u nás odvolací soud znovu spustil proces s učitelkou Bednářovou za to, že řekla dezinformaci, která se nekontrolovatelně stala pravdou. Mladý Urválek Cimbala dostane ještě jednu šanci dostat učitelku do vězení za názor.

Přeji Ficovi hodně štěstí. Bude ho potřebovat. I na Slovensku mají podobně nadšené prokurátory. Ostatní potřebné vlastnosti už Fico má.

Zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/prukopnik