Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím XXIV.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím XXIV.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím XXIV. 620 330 Mr Hyde

Perlička k EV na úvod

Vedeli ste, že v roku 1884 bol predstavený prvý štandardný sériový elektrický automobil na svete, ktorý bolo možné reprodukovať a predávať verejnosti?

Vedeli ste, že začiatkom roku 1900 bola 1/3 všetkých vozidiel na cestách elektrická?

Začali rýchlo miznúť okolo roku 1920 so zavedením benzínového motoru Henrym Fordom.

Ferdinand Porsche, tvorca rovnomenného športového auta, vyrobil elektrické vozidlo s názvom „P“ v roku 1898, predtým ako vytvoril prvú hybridnú ponuku na svete, ktorá bola poháňaná elektrinou aj spaľovacím motorom.

Mercedes-Benz ponúkal v roku 1906 aj elektrický model s názvom Mercedes Mixte.

Toto auto bolo prijaté ako taxík v mestách a dokonca sa stalo pretekárskym autom v roku 1907.
Preto v EV nie je nič nové.

Majitel Tesly dostal účet na 495 tisíc Kč poté, co jeho auto přestalo jet po silnějším dešti. Odešla mu baterie

Dotyčný říká, že se mu zastavilo srdce, když mu servisní technik automobilky sdělil, kolik ho nastalá patálie bude stát. I když Tesla uznává, že majitel není na vině, závady způsobené živelními událostmi záruka nekryje.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/majitel-tesly-dostal-ucet-na-495-tisic-pote-co-jeho-auto-prestalo-jet-po-silnejsim-desti-odesla-mu-baterie/

Nie je žiadna klimaticka kríza, ale obrovská kríza zdravého rozumu a vzdelania

Práve naopak, začíname mať núdzový stav poklesu CO2 v atmosfére, kedy zomiera všetko živé.. Toto celé nemá nič spoločné so životným prostredím, toto je výsledok 60. ročnej manipulácie strachom, kedy ide iba o peniaze..
(voľný preklad)

lan Rutherford Plimer (*12.2. 1946) je austrálsky geológ a emeritný profesor na University of Melbourne. Odmieta vedecký konsenzus o klíma kríze.

Polovina majitelů elektromobilů si příště koupí spalovací auto, polovina lidí už koupi elektrického vozu ani nezvažuje

Pokud dnes někdo má pocit, že „elektrická revoluce” je v plném proudu a je otázkou „kdy”, nikoli „zda” bude dokončena, pak toto může brát jako velké probuzení. Když si navíc škrtneme často posedlé majitele Tesel, je bilance ještě podstatně horší.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zajimavosti/polovina-majitelu-elektromobilu-si-priste-koupi-spalovaci-auto-polovina-lidi-jiz-koupi-elektrickeho-vozu-ani-nezvazuje/

Hybridné superauto McLaren Artura za 200-tisíc libier sa vznietilo na kruhovom objazde v Leedsi.

Dokážete ještě říci, z jaké země je reálně ten který automobil? A je to vlastně vůbec podstatné?

V poslední době se často mluví o čínských autech, která některým lidem pořád nevoní. Ale Tesly prodávané v Evropě jsou často také čínské, některá Volva jsou také čínská, některá BMW a Mini jsou také čínská. A je vlastně Škoda česká nebo Hyundai korejské? Hranice v tomto směru přestávají existovat.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/dokazete-jeste-rici-z-jake-zeme-je-realne-ten-ktery-automobil-a-je-to-vlastne-vubec-podstatne/

Hlúpe EU myšlienky

Myšlienka EÚ postupne zrušiť dotácie na fosílne palivá by sa mohla obrátiť proti leteckému priemyslu vzhľadom na to, že neexistujú žiadne ľahko dostupné alternatívy k leteckým palivám vo veľkom rozsahu, uviedli manažéri leteckých spoločností pre Financial Times.

Detaily: https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Airlines-Plan-To-Phase-Out-EU-Fossil-Fuel-Subsidies-Would-Backfire.html

Osem z desiatich Slovákov si myslí, že by sa na Slovensku mali stavať a využívať veterné elektrárne.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry 2muse, ktorý sa v septembri realizoval pre Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a OZE.

„Takáto silná spoločenská objednávka na rozvoj výroby elektriny z vetra je signál aj pre novú vládu. Jednou z jej priorít by preto malo byť zjednodušenie a zrýchlenie povoľovania, a teda aj výstavby veterných elektrární,“ povedal Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.

Verme, že nová vláda tieto choré veci zastaví!

Klimatickí aktivisti z organizácie Poslednej Generácie v pondelok nastriekali oranžovú farbu na steny Technickej univerzity v Berlíne

A sľúbili, že podobné akcie vykonajú na univerzitách vo Wuppertale, Lübecku, Freiburgu, Heidelbergu a Brémach.

„Akú cenu má dobrá promócia na planéte bez vody a jedla?“ napísali aktivisti na sociálnej sieti X.

Klimatizká zmena. Problém číslo 1?

Obyvatelia Francúzska, Španielska a Nemecka najčastejšie označovali klimatické zmeny za jeden z hlavných problémov svojej krajiny

Graf ukazuje podiel respondentov v jednotlivých krajinách, ktorí veria, že klimatické zmeny sú jedným z najzávažnejších problémov v ich krajine (percentuálne) a patria medzi hlavné problémy krajiny.

Klimatické zmeny sa v prieskume umiestnili najvyššie medzi hlavnými problémami krajiny vo Švajčiarsku (druhé). Najnižšia je v Poľsku a Južnej Afrike. Celkovo sa prieskum uskutočnil v 21 krajinách.

Nemecko reštartovalo jednu zo svojich, doteraz zakázaných uhoľných elektrární

aby pokrylo potreby elektriny, keďže región zasiahlo prvé chladné počasie.

Blok F v Jänschwalde spoločnosti LEAG bol v nedeľu reštartovaný, uviedla druhá najväčšia nemecká spoločnosť ťažiaca hnedé uhlie LEAG.

Druhá energetická jednotka spaľujúca hnedé uhlie je pripravená na prevádzku a môže byť tiež v krátkom čase pripojená k sieti, uvádza LEAG.

Zariadenie s výkonom 500 MW bolo vyradené z prevádzky v roku 2018, ale vláda ho povolila reštartovať minulú zimu a v nadchádzajúcich mesiacoch, aby sa zmiernil prípadný nedostatok energie.

Minister hospodárstva Robert Habeck minulý týždeň v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD povedal, že vláda aj v zime 2024-2025 (ale nie je si istá) plánuje opäť reštartovať staré záložné elektrárne.

Hlavné je nereštartovať jadrovú energetiku.

„Fialově drahým energiím“ nelze zabránit ani pod palbou průmyslové kritiky. Green Deal už jede na plné obrátky

Petr Fiala se před pár dny ocitl tváří v tvář drtivé kritice průmyslníků za zdražující se energie v Česku. Jde nesporně o vážný problém hrozivě prostupující celou (nejenom) domácí ekonomikou. Nelze se ovšem zbavit dojmu, že ze strany šéfů tuzemského průmyslu jde o objevování důsledků něčeho, co bylo schválením Green Dealu nastartováno už minulou vládou před třemi lety a co již nelze zastavit. Navíc jakoby zapomněli na to, do jak žalostného stavu se v posledních letech dostaly vládní finance.

Detaily: https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/fialove-drahym-energiim-nelze-zabranit-ani-pod-palbou-prumyslove-kritiky

Rumunsko odkladá zatvorenie svojich hnedouhoľných elektrární

Rumunsko bude žiadať o súhlas Európskej komisie, aby odložilo zatvorenie svojich hnedouhoľných elektrární až o dva roky, uviedol minister energetiky Sebastian Burduja.

Vláda sa zaviazala k postupnému vyradeniu hnedého uhlia z energetického cyklu od roku 2026 ako súčasť balíka prechodu na čistú energiu financovaného EÚ, píše Reuters – hoci Burduja povedal, že zatiaľ zmierni očakávania týkajúce sa zmeny.

Spoločnosť už dostala štátnu pomoc schválenú EÚ vo výške 1,2 miliardy lei (254,85 milióna USD) ako súčasť plánu reštrukturalizácie, ktorý obsahuje jasný časový plán postupného vyraďovania uhlia, ktorý odstaví približne 950 MW uhoľných elektrární.

Aktivisti Greenpeace sa zmocnili chladiacej veže uhoľnej elektrárne v Bulharsku

Sedem aktivistov Greenpeace z rôznych európskych krajín v pondelok vyliezlo na chladiacu vežu uhoľnej elektrárne Maritsa-3 v južnom Bulharsku, píše Reuters.

Aktivisti namaľovali na stenu chladiacej veže slovo „Zločin“.

Približne desiatka aktivistov sa zároveň pri budove elektrárne zúčastnila demonštrácie s plagátmi proti využívaniu uhlia v energetike.

Podľa jednej z aktivistiek organizácie Desislavy Mikovej, keď je stanica Maritsa-3 v prevádzke, vypúšťa veľké množstvo neupravených plynov, čo negatívne ovplyvňuje prevádzku stanice a komplikuje jej údržbu a opravy.

Od roku 2021 bola stanica opakovane uzavretá bulharskou vládou pre prekročenie povolených emisií plynov do atmosféry.

Klimatickí aktivisti z organizácie Posledná Generácia v utorok nastriekali oranžovú farbu na slávne Hodiny mieru na námestí Alexanderplatz v Berlíne

Oranžová farba má varovať, že „nám dochádza čas a že federálna vláda stráca tento drahocenný čas na slabé klimatické akcie a nepravdivé tvrdenia“, napísali aktivisti na sociálnej sieti X.

A na záver návod pre všetkých klimateroristov, ktorí trpia klimatickou úzkosťou.