Eduard Chmelár – TIETO VOĽBY EŠTE MÔŽU BYŤ SLOBODNÉ, ALE UŽ NEMÔŽU BYŤ FÉROVÉ

Eduard Chmelár – TIETO VOĽBY EŠTE MÔŽU BYŤ SLOBODNÉ, ALE UŽ NEMÔŽU BYŤ FÉROVÉ

Eduard Chmelár – TIETO VOĽBY EŠTE MÔŽU BYŤ SLOBODNÉ, ALE UŽ NEMÔŽU BYŤ FÉROVÉ 620 330 Mr Hyde
Prepáčte, ale taký brutálny nátlak na voliča s využitím tých najprimitívnejších foriem zastrašovania, klamstiev a manipulácií tu od roku 1989 ešte nebol. Nie, nemám na mysli politický folklór. Na tom sa viem skôr dobre zabaviť.
Napríklad ako na najnovšom videu Sávu Popoviča, ktorý najprv všetkým vynadal do tupcov, aby vzápätí povedal niečo, čo vyzeralo skôr ako monológ z nemocničnej izby vo filme Prelet nad kukučím hniezdom, než predvolebná analýza: „Nejakí šialenci si zmysleli, že sem pozvú Rusov a že tu bude znova Rusko. Lebo vy si už nepamätáte, keď tu bolo Rusko. Ale ja som tu žil a toto teraz musím robiť, aby sem neprišli Rusi.“ Lenže po takomto príhovore obyčajne prišla sestra a pacientovi pomohla. Sávovi sa však nedostáva nijakej prvej pomoci, a tak vo svojich strašidelných vidinách pokračuje: „V tom najtemnejšom lese sa zjavilo svetielko… A tým svetielkom je Dorota Nvotová… Lebo keď mala päť rokov, povedala, že bude herečkou a speváčkou a dodržala tento sľub… Dorota má v sebe niečo, čo vy ostatní nemáte. Má charakter a čestnosť štátnika. Ale vy tomu vôbec nerozumiete, takže to je zbytočné…“ Na záver zaželal herec všetkým Slovákom duševné zdravie… Aj my tebe, Sáva, aj my tebe… Aj keď sa neviem rozhodnúť, či toto boli známky jeho poškodenia alebo tvoje najlepšie vystúpenie komika v kariére…
A teraz späť k problému a vážne. Keď hovorím o vytváraní nespravodlivých podmienok pri týchto parlamentných voľbách, nemám na mysli takéto prejavy, lebo každé indivíduum má právo na vlastný spôsob zosmiešnenia sa. Hovorím o neprimeranom zasahovaní zahraničných mocenských kruhov a na ne napojených politických mimovládok a médií do volebného procesu. Iste viete, že financovanie politických strán zo zahraničia je zakázané. A ako to dokázali obísť? Vymysleli si vraj „nestranícku“ kampaň za zvýšenie účasti vo voľbách, do ktorej tečú milióny eur z rôznych nadácií napojených na tie najvplyvnejšie mocenské kruhy vo svete, vrátane Kongresu USA či nadnárodných zbrojárskych koncernov. Staré známe firmy ako Nadácia otvorenej spoločnosti, Memo 98, Nadácia Pontis, Globsec a iné zorganizovali mohutné intenzívne nátlakové kampane a v čase volebného moratória dokonca koncerty pre mladých ľudí vo všetkých krajských mestách. Tvária sa strašne nezávisle, ale s aktivistami ako Veronika Cifrová, Michal Handzuš či Iveta Radičová musí byť každému priemerne inteligentnému človeku jasné, o čo ide.
A ak by mu to jasné nebolo, tak tí istí herci, ktorí fugurovali v tejto kampani, nahrali ešte jedno stranícke video priamo na podporu Progresívneho Slovenska. A to nielen „slovenská Jiřina Švorcová“ Richard Stanke, ktorý síce nie je taký obľúbený ako Žena za pultom, ale za svoju životnú úlohu Muža za (kec)pultom dostal aj metál od Andreja Kisku. Ale aj umelci, o ktorých by som v živote nepovedal, že sa k niečomu takému znížia… Stačí? Nestačí. Ide naozaj o všetko, a tak Globsec zaplatí v sobotu mimoriadne vlaky, ktoré dovezú mladých Slovákov v zahraničí domov k voľbám. Ale iba do Bratislavy a iba jednosmerne. Už ani nehovoriac o takých prešľapoch, že väčšina novín sa zmenila na reklamné letáky Progresívneho Slovenska, v ktorých sa už nikto ani len nepozastavuje nad tým, keď šéfredaktor Denníka N priamo napíše, že treba poraziť Fica a PS musí zvíťaziť. Každému príčetnému človeku predsa musí byť jasné, že toto už nie je žurnalistika.
Preto je trápne, keď Michal Šimečka v dnešnom videu fňuká, že Andrej Babiš (ktorý varoval pred Progresívnym Slovenskom a nepriamo podporil Fica a Pellegriniho) zasahuje do našej volebnej kampane. Iste, len mu musím pripomenúť, že s tým začal on sám, keď si vybavil stretnutie u Emmanuela Macrona a ani si ho nezahrnul do nákladov na volebnú kampaň. O brutálnom poškodení česko-slovenských vzťahov zo strany českého prezidenta Pavla, ktoré už stihli rázne odsúdiť bývalí šéfovia diplomacie Lubomír Zaorálek i Cyril Svoboda, ani nehovoriac.
Vám, ktorí sa na toto všetko bezmocne prizeráte a ešte vám zostali aspoň zvyšky zdravého rozumu, môžem len poradiť, aby ste nepodliehali takýmto spravodajským hrám a brali všetko s rezervou. Keď už aj poverený minister obrany Martin Sklenár, ktorého rozhodne nemožno podozrievať zo sympatií k opozícii, vyvrátil bludy o hrozbe zmeny zahraničnopolitickej orientácie Slovenska v prípade víťazstva Smeru, mohli by takéto dezinformácie prestať šíriť aj najatí aktivisti a politici. Povedal to veľmi jasne: „Nie sme na križovatke medzi východom a západom.“ O to v týchto voľbách vôbec nejde. Takže napriek týmto neférovým podmienkam voľte slobodne a s rozumom. A ak vám chýba motivácia, tak si uvedomte aspoň jednu vec: ONI voliť pôjdu…