Keď stíhajú Balciara, mali by aj Lipšica a spol.

Keď stíhajú Balciara, mali by aj Lipšica a spol.

Keď stíhajú Balciara, mali by aj Lipšica a spol. 620 330 Doktor

Pred necelým týždňom sme tu mali veľké HALOOOO. NAKA pracovala na plné obrátky. Vieme ako to dopadlo. Prinášame Vám k tomu komentár od Petra Tótha. Komentár napísal pred 6 dňami ale aktuálny je aj dnes.

Dnešné obvinenie bývalých príslušníkov vojenskej tajnej služby a viacerých civilných osôb si žiada pár poznámok. Nebudú sa páčiť ani opozícii, ani trom po sebe idúcim vládam Zuzany Čaputovej.
Po prvé, skutková veta uznesenia dáva z hľadiska logiky zmysel, a preto je pravdepodobné, že obvinenie bývalých príslušníkov spravodajskej služby z porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku môže byť opodstatnené.

Po druhé, už menej je isté, či obstojí obvinenie civilistov, pretože tieto osoby nerozhodovali o použití finančných prostriedkov štátu. Okrem toho v súvislosti s civilistami bude podľa mojej mienky mimoriadne náročné dokazovať, že popísané finančné transakcie boli skutočne legalizáciou príjmov pochádzajúcich z trestnej činnosti.

Po tretie, ako je možné, že NAKA začala trestné stíhanie vo veci až v auguste 2022 a ako je možné, že uznesenie o vznesení obvinenia prišlo až jedenásť dní pred voľbami? Skutky popísané v uznesení museli mať na MO SR a následne na NAKA zmapované najneskôr na jar 2021. Čo robili doteraz?

Po štvrté, je príznačné, že NAKA nevenuje pozornosť úplne identickému prípadu z obdobia, keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic, ktorý rovnako fingoval potrebu nakupovať odpočúvací systém cez sprostredkovateľa, čím so skupinou ďalších podozrivých mohol spôsobiť štátu škodu v rádoch miliónov eur.

Po piate, uznesenie o vznesení obvinenia osobám Ján Balciar a spol. nesie dátum 19. septembra 2023 a ešte v ten istý deň začalo cirkulovať v médiách, z čoho jasne vyplýva, že NAKA a médiá bývalého hlavného prúdu aj naďalej koordinujú volebnú kampaň, zameranú na dosiahnutie čo najvyššieho volebného zisku PS.

P. S.: Celkom by ma zaujímalo, či pred tým, ako získali unesenie médiá, bolo právoplatne doručené všetkým obvineným. S ohľadom na doterajšie skúsenosti o tom silno pochybujem.