Precitnutie prichádza z ostrovov, alebo hlavou proti múru

Precitnutie prichádza z ostrovov, alebo hlavou proti múru

Precitnutie prichádza z ostrovov, alebo hlavou proti múru 620 330 Doktor

„Kritika ma nezastaví robiť to, čo je správne“: Rishi Sunak sa postaví ekologickým šialencov v odvážnom kroku, ktorý by mohol zmeniť tory-agendu a ušetriť rodinám až 15 000 libier, šliape na brzdu v pretekoch o Net Zero (nulové CO2).

  • Varoval, že „neprijateľné náklady“ pre rodiny riskujú zničenie podpory verejnosti na záchranu planéty.
  • Zákaz predaja nových benzínových a naftových áut v roku 2030 posunutý o päť rokov

Rishi Sunak včera v pretekoch o nulové CO2 šliapol na brzdu

Varoval, že dopad „neprijateľných nákladov“ na rodiny riskuje zničenie podpory na záchranu planéty.

Vo svojom zatiaľ najväčšej riskantnej téme v pozícii ministerského predsedu sľúbil, že rozbije konsenzus, ktorý panoval v každej, po sebe pokračujúcej vláde, pri zavádzaní zelených cieľov bez ohľadu na náklady.

Výsledkom by mal byť plánovaný zákaz predaja nových benzínových a naftových áut v roku 2030 posunutý o päť rokov. Spomalia sa aj plány na zákaz nových plynových kotlov, pričom päť miliónov domácností dostane trvalú výnimku.

A požiadavka na vlastníkov domov zlepšiť izolačné pasívne vlastnosti nehnuteľností do roku 2025 sa tiež oneskorí.

Sunak tiež vylúčil sériu „tvrdých“ návrhov predložených vládnymi poradcami, vrátane dane z mäsa, plánu prinútiť ľudí recyklovať odpad do siedmich rôznych nádob a schémy povinného zdieľania áut.

V tenko zahalenom postrehu na svojich predchodcov premiér povedal, že politici „neboli úprimní“ k verejnosti vo vzťahu k skutočným nákladom uhlíkovej neutrality, v dôsledku čoho Británia „narazila na konsenzus o budúcnosti našej krajiny“, s ktorým sa zdá, nikto nie je spokojný.

Premiér tiež povedal, že ako kancelár kritizoval vládu Borisa Johnsona, ktorá je „na autopilotovi, len aby prijala“ zelenú politiku.

Sunak povedal, že je naďalej plne odhodlaný dosiahnuť cieľ znížiť emisie uhlíka v Spojenom kráľovstve na čistú nulu do roku 2050.

Varoval však, že existujúce plány vlády ignorujú neprijateľné náklady na ťažko skúšané britské rodiny. Náklady, o ktorých nikto nikdy nehovoril a ktoré v skutočnosti nemusia byť potrebné na zníženie emisií, ktoré potrebujeme“.

Zmeny v politike by mohli priemernej rodine ušetriť až 15 000 libier, dodal.

Jeho komentáre zneli takto:

  • Labouristi sa zaviazali obnoviť zákaz nových benzínových áut z roku 2030, ak získajú moc, čím sa vytvorí jasná politická deliaca čiara;
  • Granty na inštaláciu tepelných čerpadiel v domácnostiach sa zvýšili o 50 percent na 7 500 GBP;
  • Bývalý vládny poradca varoval, že plány pôjdu do súdneho preskúmania, keďže zelené skupiny podali žalobu na súd;
  • Ford UK obvinil premiéra z „podkopávania“ automobilového priemyslu, ale Jaguar Land Rover a Toyota tento krok privítali;
  • Prieskum verejnej mienky pre GB News zistil, že verejnosť je proti harmonogramu zákazu nových benzínových áut do roku 2030 v pomere 50 ku 34;
  • Vnútrostranícke hlasy o novom zmenenom premiérovom prístupe k čistej nule hovoria, že proti je iba „pár“ spolustraníkov.

Ministerka vnútra Suella Bravermanová včera podporila plán a povedala: ‚Nechystáme sa zachrániť planétu bankrotom britského ľudu.‘ Dramatická zmena smerovania však vyvolala zúrivé reakcie zelených aktivistov a odpor niektorých vysokých konzervatívcov vrátane Borisa Johnsona.

Sunak včera v noci uznal, že sa kvôli zmene ‚obáva‘, ale dodal: ‚To ma nezastaví v tom, čo je správne‘

Po preniknutí podrobností do médií v utorok večer bol nútený ponáhľať sa so svojimi plánmi.

Na narýchlo usporiadanej tlačovej konferencii na Downing Street včera večer, po rannom telefonáte so svojím kabinetom, povedal, že bolo chybou postupovať rýchlejšie, pretože Spojené kráľovstvo už bolo svetovým lídrom. Povedal, že znížila emisie takmer o 50 percent v porovnaní s 22 percentami vo Francúzsku, nulou v Spojených štátoch a 300 percentným nárastom v Číne.

„Ako môže byť správne, aby sa Britom hovorilo, aby obetovali viac ako ostatní?“

spýtal sa premiér.

Varoval, že nútenie ľudí platiť 10 000 libier alebo viac za tepelné čerpadlo alebo tisíce za izoláciu domu by zničilo podporu verejnosti pri riešení klimatických zmien.

Povedal, že „pragmatickejší, proporcionálnejší a realistickejší prístup, ktorý zmierňuje záťaž rodín“, je „jedinou realistickou cestou k čistej nule v demokracii“ a dodal: „Riziko je tu pre tých z nás, ktorým záleží na dosiahnutí čistej nuly, ako to robím ja, je to jednoduché: ak budeme pokračovať touto cestou, riskujeme stratu podpory britského ľudu.

„A výsledný odpor by nebol len proti konkrétnym politikám, ale aj proti širšej misii samotnej, čo znamená, že by sme nikdy nemuseli dosiahnuť náš cieľ. Preto musíme robiť veci inak.“

Sunak navrhol, aby si zmeny nevyžadovali zmenu zákona, ale č. 10 neskôr pripustil, že na zmenu zákazu áut do roku 2030 bude potrebné hlasovanie v Snemovni, čím by sa vo Westminsteri vytvorilo potenciálne zúčtovanie s kritikmi.

Sunakovo rozhodnutie zrušiť niektoré drahé zelené iniciatívy vyvolalo v radoch konzervatívcov hnevlivý spor. Sir Alok Sharma, ktorý bol prezidentom klimatického summitu Cop26, povedal, že plány by boli „neuveriteľne škodlivé“ pre podnikateľské investície a dodal: „Naozaj neverím, že to pomôže akejkoľvek politickej strane vo voľbách, ktorá sa rozhodne ísť touto cestou“.

Boris Johnson, ktorý presadzoval kauzu čistej nuly v úrade, povedal, že Británia si „nemôže teraz dovoliť zaváhať alebo akýmkoľvek spôsobom stratiť naše ambície pre túto krajinu“.

Bývalý premiér povedal, že podniky „musia mať istotu o našich čistých nulových záväzkoch“.

Bývalý obchodný tajomník Sir Jacob Rees-Mogg, ktorý je zvyčajne blízkym spojencom pána Johnsona, však povedal, že pán Sunak mal pravdu, keď spomalil zhon na nulu a obmedzil náklady pre rodiny.

„Obávam sa, že mojim voličom je zima a sú chudobní,“ povedal. „Chcem, aby sa životná úroveň ľudí v Spojenom kráľovstve zvýšila, a to znamená uznať, že zajtra sa nemôžeme dostať na nulu. A nemôžeme sa k tomu dostať skôr, ako bude technológia pripravená.“

Konzervatívni stratégovia sa však domnievajú, že oddialenie drahých zelených politík by mohlo vyhrať hlasovanie s rodinami, ktoré už teraz zápasia s krízou životných nákladov.

Zdroje:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12542343/The-flak-wont-stop-doing-whats-right-Rishi-Sunak-takes-eco-zealots-bold-transform-Tory-fortunes-save-families-15-000-hits-brakes-race-Net-Zero.html

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-business-66872452