Progresívne metódy žurnalistickej tvorby

Progresívne metódy žurnalistickej tvorby

Progresívne metódy žurnalistickej tvorby 620 330 Doktor

Niekedy by sme si na Slovensku  priali, aby novinové  články nepísali živí autori, ako napr. Tódova, Šnídl alebo Vagovič. Tá tvorba je naozaj bieda.

Že ani pri umelej inteligencii (AI) nie je úspech zaručený potvrdzuje tento článok.

Posmešný absurdný nekrológ AI

„Brandon Hunter, zbytočný vo veku 42 rokov“: Tento titulok ste si mohli prečítať v stredu na domovskej stránke spravodajského portálu Microsoftu, MSN. V skutočnosti to mal byť nekrológ pre amerického basketbalistu, no pre mnohých zmätených čitateľov bol článok prakticky nezrozumiteľný. Rýchlo sa objavili obvinenia, že text musel byť vytvorený pomocou umelej inteligencie (AI). Okrem množstva posmeškov to vyvolalo aj debatu o AI a žurnalistike – nie je to prvýkrát, čo sa s tým Microsoft dostal do konfliktu.

Nielen titulok zdvihol obočie, ale aj obsah článku v angličtine o náhle zosnulom hráčovi NBA niektorých ľudí prekvapil: hovorilo sa napríklad, že počas svojej kariéry hral „v 67 videohrách počas dvoch sezón“. Mnohé z viet pôsobia, ako keby sa ku každému pôvodne zamýšľanému slovu hľadalo synonymum – výsledok však úplne skresľuje význam. V texte je tiež veľa zvláštnych pravopisných chýb.

Nevkusný nekrológ pre amerického basketbalistu vyvolal ostrú kritiku

Článok, ktorý sa objavil na internete tento týždeň, rýchlo vyvolal ostrú kritiku na sociálnych sieťach. Obsah používateľov: Článok musí pochádzať od AI. Ako uviedla spravodajská stránka Futurism, jeden používateľ napísal na Twitteri (X): „AI by nemala písať nekrológy. Zaplaťte svojim prekliatym autorom, MSN!“ Medzitým na Reddite jeden používateľ napísal: „Najdytopickejšie na tom je, že AI, ktorá nás nahradí, bude rovnako tupá a hlúpa ako tento preklad.“

Článok  pravdepodobne kompilát resp. plagiát

Samotný článok pochádza zo stránky s názvom Race Track, ktorú pre domovskú stránku prijalo MSN. Možné vysvetlenie podivného textu bolo poskytnuté na Reddite: Zjavne je článok nielen zle napísaný, ale aj obsah je založený na správe z klebetného portálu TMZ – štruktúra a vety sú podobné, veľká väčšina slov bolo zamenených za ich synonymá. Dokonca aj hracia pozícia „Forward (útočník)“ bola nahradená slovom „Ahead (vpred)“.

Futurism píše, že stránka Race Track jasne skopírovala iné články. Podrobnosti o prevádzkovateľoch webových stránok nie je možné nájsť online – stopa vedie do Portugalska, impresum obsahuje iba zástupný text. Napriek tomu sú články pravidelne preberané z MSN, s často absurdnými správami, ako napríklad o hráčovi „Corridor of Fame“ NFL – namiesto „Hall od Dáme – Siene slávy“, ako je zaužívané.

Trapné nehody napriek miliardám investovaným do AI

Incident je pre Microsoft nepríjemný z viacerých pohľadov: Softvérový gigant nedávno investoval miliardy do vývoja ChatGPT OpenAI a AI vidí ako budúcnosť. Výber článkov na domovskú stránku, ktorý by sa dal vylepšiť, však nevrhá dobré svetlo na výkon algoritmov, ktoré tu boli nasadené.

Zároveň bola spoločnosť už v roku 2020 kritizovaná za to, ako zvláda žurnalistiku a AI. Firma vtedy vyhodila svoj redakčný tím, ktorý mal byť zodpovedný za MSN. Zamestnanci síce nepísali svoje vlastné články, ale urobili výber pre stránku – tí, ktorých sa to týka, vtedy pre Guardian povedali, že ich teraz nahradí AI.

Polievková kuchyňa v Ottawe ako „atrakcia“

Len v auguste bol Microsoft obvinený z používania AI na cestovné tipy. Široko zdieľaný cestovný sprievodca (bedeker) kanadského hlavného mesta Ottawa uviedol, že vývarovňa bola jednou z troch najlepších turistických atrakcií. Po silnej kritike Microsoft článok vymazal.

Americká spoločnosť vtedy zdôraznila, že išlo o „ľudskú chybu“: „Článok nezverejnila umelá inteligencia bez dozoru. „Spájame silu technológie so skúsenosťami redaktorov, aby sme mohli publikovať príbehy,“ povedal vtedy podľa The Verge. Samozrejme, je otázne, kto by propagoval vývarovňu ako turistickú atrakciu.

V prípade zosnulého basketbalistu Microsoft vo štvrtok odstránil článok zo svojej webovej stránky – stále je dostupný na Race Track. Britské noviny Independent dostali len vágne informácie o tom, ako sa článok dostal na stránku. „Presnosť obsahu, ktorý zverejňujeme od našich partnerov, je pre nás dôležitá a budeme pokračovať v zlepšovaní našich systémov, aby sme identifikovali a zabránili zobrazovaniu nepresných informácií na našich kanáloch. Príslušná správa bola odstránená,“ uviedol Microsoft.

Hunter: Dlhá kariéra aj v Európe

Hunter, ktorý hral v National Baseball Association (NBA) za Orlando Magic a Boston Celtics a mal za sebou aj dlhú kariéru v Európe, zomrel tento týždeň, informovala americká televízna sieť NBC. Tréner Ohio Bobcats, za ktorý hrával počas svojich vysokoškolských rokov, povedal: „Sme hlboko zarmútení odchodom Brandona Huntera. „Brandon bol fenomenálny hráč v Ohiu, ktorý mal skvelú profesionálnu kariéru,“ uviedol podľa NBC tréner Bobcats Jeff Boals vo vyhlásení. Neexistujú žiadne oficiálne informácie o príčine smrti.

Poznámka redakcie: podľa neoficiálnych zdrojov zomrel náhle na hodine jogy. Tak ako sme u športovcov posledné dva roky zvyknutí, príčina neznáma.

Zdroj: https://orf.at/stories/3331276/