Sen všetkých progresívcov

Sen všetkých progresívcov

Sen všetkých progresívcov 620 330 Doktor

Sen všetkých progresívcov, multikulturalizmus a liberálny model. Švédsko, ako nedobrovoľný testovací polygón.

Švédsko sa snaží zastaviť smrteľný nárast kriminality mládeže.

Násilie gangov hlavne v súvislosti s konfliktami v  drogovom biznise udržuje Švédsko v napätí. Vo štvrtok večer 31.08.2023 vo švédskych mestách vybuchli ďalšie štyri výbušné zariadenia. Vládu v poslednom období znepokojuje rastúca kriminalita mladistvých. Počet 15 až 17-ročných stíhaných za závažné trestné činy vrátane vraždy a pokusu o vraždu vzrástol na najvyššiu úroveň od roku 2019.

Séria výbuchov vo Švédsku neustáva. Naposledy potvrdila polícia v Göteborgu dva výbuchy vo štvrtok okolo 1:00, o hodinu neskôr bol hlásený výbuch na štokholmskom predmestí Norsborg a v meste Nyköping, asi 100 kilometrov južne od hlavného mesta. Podľa polície nebol nikto zranený.

„Obe miesta činu boli uzavreté a prebiehajú technické vyšetrovacie úkony,“ uviedla polícia v Göteborgu. V službe sú odborníci na zneškodňovanie bômb. Podľa úradov, všetky štyri výbuchy nastali v obytných štvrtiach. Škodu sa polícii vo štvrtok nepodarilo vyčísliť.

V posledných dňoch došlo vo Švédsku k niekoľkým incidentom, ktoré súviseli s násilím gangov. V Helsingborgu zastrelili mladého muža v jeho aute a neskôr zatkli dospievajúceho chlapca pre podozrenie z vraždy. Predtým boli dvaja 14-roční chlapci nájdení mŕtvi v zalesnenej oblasti po tom, čo sa údajne dostali do problémov so organizovaným zločinom.

Rekordný počet tínedžerov zapletených do zločinu

Švédsko už niekoľko rokov zápasí so závažnou kriminalitou gangov, ktorá sa opakovane prejavuje streľbou a explóziami v uliciach. Vlani švédska polícia napočítala v krajine 391 prestreliek, 62 z nich skončilo smrteľne. Len v tomto roku došlo vo Švédsku k viac ako 100 výbuchom. Bomby a ručné granáty sú podľa polície určené predovšetkým na zastrašovanie.

Medzi obeťami a páchateľmi sú znovu a znovu tínedžeri a mladí muži. Počet 15- až 17-ročných trestne stíhaných za závažné trestné činy vrátane vraždy a pokusu o vraždu vzrástol na najvyššiu úroveň od roku 2019, uvádza Guardian. Za prvých šesť mesiacov tohto roka bolo v tejto vekovej skupine 42 osôb podozrivých z pokusu o vraždu. V roku 2022 ich bolo ešte 38.

Relatívne ľahký prístup k strelným zbraniam

Problémom je relatívne ľahký prístup k strelným zbraniam, ktoré podľa polície pochádzajú najmä z Balkánu. Keďže do obchodovania s drogami sú čoraz častejšie verbované mladšie deti vo veku 10 rokov, zvyšuje sa aj počet tých, ktorí používajú zbrane v konfliktoch so smrteľnými následkami. Polícia sa obáva, že je len otázkou času, kedy si zbrane z Ukrajiny nájdu cestu do Švédska.

Napríklad v malom švédskom mestečku Örebro sa strelné zbrane dajú získať tak ľahko, že väčšina mladých ľudí, s ktorými sociálni pracovníci pracujú v súvislosti s kriminalitou mladistvých, môže získať zbraň do jedného dňa. „Kontakty sú tam, keď ich chcete. K drogám sa dá dostať ešte rýchlejšie,“ cituje Guardian Sabrinu Farlblad z mestského oddelenia sociálnych služieb.

Tlak na „nákupcov“ drog

Minulé prestrelky pred školami a ihriskami v Örebre boli najmä o drogách a bojoch o moc, cituje „Guardian“ právnika a experta na kriminalitu mladistvých Evina Cetina. Vláda si musí položiť otázku: „Môžeme bojovať proti zločinu gangov, ktorý verbuje detských vojakov, bez toho, aby sme bojovali proti drogovému biznisu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov?“

Na rozdiel od väčšiny častí Európy, kde distribúciu drog do značnej miery riadia starší muži, vo Švédsku si teraz 16- a 17-roční ľudia kúpia pol kilogramu kokaínu na dlh a nútia predávať tieto drogy mladšie deti. „To je dôvod tejto streľby,“ povedala.

„Bojujú o narkotiká, pretože to stojí veľa peňazí,“ povedal Götblad. „Veľa kokaínu z Južnej Ameriky prichádza priamo do Švédska a potom sa predáva… do Európy. To je to, čo drží konflikty pohromade.“

Stretla sa s 22-ročnými ľuďmi, ktorí sa obchodu s drogami venujú 10 rokov: „Hovorili o sebe, akoby boli starší. Mohol som stretnúť 18-ročných, ktorí mali pod sebou 40 detí a predávali narkotiká.“

Namiesto sústredenia sa na trestanie detí, ktoré predávajú drogy, by sa systém mal viac zamerať na tých, ktorí ich kupujú od mladých ľudí, povedal Cetin. Bývalá švédska premiérka Magdalena Andersson nedávno vyzvala na sprísnenie trestov pre tých, ktorí kupujú drogy od detí.

Expert: Včasné varovania boli ignorované

Cetin obviňuje nedávne vlády a políciu, že nerešpektovali varovanie z roku 2010 od vtedajšej expertky na kriminalitu mladistvých Carin Götbladovej. Súčasný šéf polície už vtedy varoval, že 5000 detí a mladých ľudí je na ceste k závažnej trestnej činnosti. Podľa Cetina sú tieto deti teraz poprednými predstaviteľmi zločinu gangov.

Zakaždým, keď dieťa alebo mladý človek opustí zločin smrťou alebo uväznením, naverbuje sa niekto iný. „A to je ten veľký problém. Môžete zavrieť, koľko sa len dá, ale stále prichádzajú nové deti.“ Rastúca sociálna a ekonomická nerovnosť je pre deti motivačným faktorom, aby začali obchodovať s drogami. Platí to najmä pre chlapcov, ktorí v škole zlyhávajú, a pre oblasti s vysokou nezamestnanosťou.

Švédska vláda oznámila opatrenia

Švédska vláda nedávno oznámila opatrenia, ktoré majú školám, sociálnym službám a polícii uľahčiť výmenu informácií. To má zabezpečiť, že deti, ktoré sú ohrozené, budú môcť byť identifikované v ranom štádiu. Projekty, ako sú svojpomocné skupiny a intervencia proti skupinovému násiliu, sú tiež navrhnuté tak, aby pomohli identifikovať osoby zapojené do násilnej trestnej činnosti alebo s ňou spojené.

Vládna správa zverejnená v auguste, na ktorej sa podieľal aj policajný komisár Götblad ako expert, naznačuje, že mladí ľudia vo veku 15 až 17 rokov, ktorí páchajú najzávažnejšie zločiny, by mali byť uväznení. „Potrebujeme oveľa viac korekčných nástrojov, pretože dnes máme naivnú spoločnosť,“ hovorí Götblad. „Spoločnosť, pre ktorú boli naše zákony vytvorené, a úrady už neexistujú.“

Zdroje: https://orf.at/stories/3329486/

https://www.theguardian.com/world/2023/aug/27/sweden-seeks-to-stem-deadly-rise-in-youth