Umelá inteligencia ohrozuje „tradičné médiá“

Umelá inteligencia ohrozuje „tradičné médiá“

Umelá inteligencia ohrozuje „tradičné médiá“ 620 330 Doktor

Disney, The New York Times a CNN patria medzi tucet veľkých mediálnych spoločností, ktoré blokujú prístup k ChatGPT, keď vedú studenú vojnu proti AI.

Spravodajské portály sú v studenej vojne s OpenAI

Zatiaľ čo výstrel ešte nepadol, niektoré z najväčších národných redakcií aktívne prijímajú obranné opatrenia, aby ochránili svoj obsah pred ChatGPT, priekopníckym chatbotom s umelou inteligenciou, ktorý je považovaný za potenciálneho agresora voči už aj tak zápasiacemu spravodajskému priemyslu.

Množstvo popredných redakcií nedávno vložilo na svoje webové stránky kód, ktorý blokuje webový prehľadávač OpenAI, GPTBot, ktoré skenujú obsah na ich platformách. Ariel Bogle z the Guardian minulý týždeň informoval , že CNN, The New York Times a Reuters zablokovali GPTBot. Ale  Reliable Sources našla niekoľko ďalších správ a tento krok potichu urobili aj mediálni giganti, medzi inými Disney, Bloomberg, The Washington Post, The Atlantic, Axios, Insider, ABC News, ESPN a Gothamist. Vydavatelia ako Condé Nast, Hearst a Vox Media, ktoré všetky obsahujú niekoľko významných publikácií, tiež prijali obranné opatrenie.

Rozsiahle archívy a práva duševného vlastníctva týchto spravodajských organizácií sú nesmierne cenné – pravdepodobne kľúčové – pre výcvik modelov AI, ako je ChatGPT, v snahe poskytnúť používateľom presné informácie. Ako v pondelok povedal jeden vedúci spravodajstva, ktorý požiadal o anonymitu, pretože nemal oprávnenie verejne vystupovať v mene svojej spoločnosti: „Väčšina internetu je odpad. Na druhej strane tradiční mediálni vydavatelia riadia fakty a ponúkajú kvalitný obsah.“

Napriek zákulisným informáciám žiadna zo spoločností, ktoré prijali preventívne opatrenie na zablokovanie GPTBot, neposkytlo okamžitú odpoveď, na zaslanú priamu otázku. Ale krok vloženia kódu, ktorý OpenAI zakazuje čerpať z ich veľkých archívov obsahu na trénovanie svojho neustále sa učiaceho robota ChatGPT, odráža mieru, do akej sú spravodajské organizácie vystrašené technológiou spoločnosti a v tichosti pracujú na jej riešení.

Danielle Coffey, prezidentka a výkonná riaditeľka News Media Alliance,   povedala, že spravodajské portály sú skutočne znepokojené rýchlo sa rozvíjajúcou technológiou. Coffey povedal, že News Media Alliance, ktorá zastupuje takmer 2000 vydavateľov v USA, verí, že redakcie „stoja na pevnom právnom základe, pokiaľ ide o ochranu autorských práv“.

Napriek tomu sa obávajú toho, ako by spoločnosti ako OpenAI mohli ešte viac prevrátiť už tak ohrozený spravodajský sektor.

„Vidím zvýšený pocit naliehavosti, pokiaľ ide o riešenie používania a nesprávneho používania nášho obsahu,“ povedal Coffey. „Jeden vydavateľ povedal, že je to existenčná hrozba. Iný vydavateľ povedal, že neexistuje obchodný model s určitým využitím AI… je potrebné to riešiť.“

Čo presne títo mediálni giganti urobia ďalej, sa však ešte len uvidí. Spravodajské organizácie môžu mať pocit, že stoja na pevnom právnom základe, ako povedal Coffey, ale proti OpenAI sa ešte nepodnikli žiadne vážne kroky. Barry Diller pravdepodobne zašiel najďalej, keď zaujal výrazne agresívny postoj a naznačil budúci súdny spor. NYT tiež údajne zvažuje , či žalovať OpenAI. Medzitým sa Associated Press vydalo inou cestou a uzavrelo svoju vlastnú licenčnú zmluvu s vývojárom AI, hoci nezdieľalo kľúčové podmienky dohody.

Ak sa problém nevyrieši, vydavateľskému priemyslu by mohli vzniknúť obrovské škody, ktoré by ohrozili informačné prostredie v USA a na celom svete ešte viac ako teraz. Nie je ťažké si predstaviť, ako by roboty AI integrované do vyhľadávania, aplikácií a teraz všadeprítomných inteligentných zariadení mohli vyradiť mnohé redakcie z prevádzky, ironicky to robia použitím práve tých informácií, ktoré z týchto redakcií získali.

Akonáhle budú tieto predajne vymazané z existencie, vytvorí sa prázdnota autoritatívnych zdrojov na trénovanie modelov AI a dezinformácie by mohli autoritatívne šíriť zmätení roboti, ktorí sa živia stravou zlých informácií.

„Ak nezostane nič kvalitné, na čom by sme sa mohli živiť,“

povedal Coffey, „tak skončíme všetci s veľmi pochmúrnou budúcnosťou.“

Napriek tomu, že stávky sú také vysoké, veľká väčšina spravodajských organizácií zatiaľ odmieta túto záležitosť verejne riešiť. Namiesto toho sa jednoducho rozhodnú diskrétne uzamknúť svoj obsah v ochrannom trezore, kým nebude možné vypracovať konkrétnejší bojový plán.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2023/08/28/media/media-companies-blocking-chatgpt-reliable-sources/index.html