Happy Meal ako nástroj kultúrnej vojny

Happy Meal ako nástroj kultúrnej vojny

Happy Meal ako nástroj kultúrnej vojny 620 330 Doktor

Tak ako západ dekadentne klesá do progresívnych tém a topí sa v LGBT-bahne, tak tradičné kultúry ako Gruzínsko zatiaľ statočne odolávajú. Nakoniec, existuje spoločný prvok pre jedlo a progresívne témy? Áno, napríklad McDonald’s.

V Gruzínsku asi prestalo chutiť mnohým.

Článok prinášame vo voľnom preklade.

Gruzínsky sen vs Happy Meal: McDonald’s obvinený z propagácie LGBTQ+

Gruzínska vládnuca strana vystúpila proti McDonald’s a obvinila spoločnosť z propagácie LGBTQ+.

Televízna spoločnosť Imedi uvádza, že sa v detskom menu Happy Meal našla kniha, ktorá hovorí o britskom hudobníkovi Eltonovi Johnovi a spomína jeho manželstvo s Davidom Furnishom a ich adoptívne deti.

Táto informácia sa objavila na všetkých provládnych webových stránkach Gruzínska a predstavitelia vedenia krajiny sa k nej vo veľkom aj vyjadrili.

„Úlohou nepriateľov Gruzínska, dnešných účastníkov sprisahania proti Gruzínsku, je vytvárať nové centrá konfrontácie. Je škoda, ak je do toho zahrnutý aj McDonald’s,“ povedala Gia Volsky, prvá podpredsedníčka parlamentu.

„Zvyknúť si na túto tému od mladého veku je škodlivé pre budúcu generáciu,“

povedala výkonná tajomníčka strany Gruzínsky sen Mamuka Mdinaradzeová:

„Nie je potrebné, aby sa dieťa učilo brániť práva LGBT vo veku dvoch, troch, siedmich a desiatich rokov, ale táto téma preniká všade a je to hnusné… Toto v tejto krajine nebude fungovať: LGBT propaganda je v tejto krajine nemožná, nikto to nebude môcť robiť slobodne. Na jednej strane priaznivci LGBT a na druhej my. Gruzínsko je na druhej strane. Každá vláda v tejto krajine bude mať povinnosť oddeliť ochranu práv od propagandy, ktorá poškodzuje našu budúcu generáciu.

 

Happy Meal ako nástroj kultúrnej vojny

Happy Meal ako nástroj kultúrnej vojny

O tejto téme sa hovorilo na zakladajúcom stretnutí novovytvoreného provládneho verejného hnutia „Gruzínsko na prvom mieste (* pozn. Georgia First)“. Predstaviteľ tohto hnutia, Dachi Tsaguria, sa obrátil na prevádzkovateľa McDonald’s v Gruzínsku, podnikateľa Temura Chkonia:

„Temur, odstráňte túto ohavnosť zo siete [McDonald’s], inak kamkoľvek pôjdete, vám vylejú vašu Coca-Colu na hlavu. Je nám jedno, ako chce žiť dospelý, to nie je naša vec. Ale nechaj naše deti na pokoj!“

Vzťahy medzi McDonald´s a gruzínskou vládou sú dlhodobo napäté. Temur Chkhonia, ktorý prevádzkuje McDonald’s a Coca-Cola v Gruzínsku, už mnoho rokov otvorene kritizuje vládu za jej proruskú orientáciu a hospodársku politiku a požaduje, aby bol tretí prezident Gruzínska Michail Saakašvili prevezený na liečenie do zahraničia, Chkhonia je tiež jedným z hlavných reklamných klientov opozičných kanálov.

Na jar úrady obvinili McDonald’s z úmyselných dezinformácií po tom, čo reštaurácia v meste zverejnila transparenty s nápisom: „V súčasnosti žije v Gruzínsku v chudobe viac ako 235 000 rodín s deťmi.“ Po škandále spoločnosť transparenty odstránila.

V poslednom čase sa vo vyjadreniach gruzínskych predstaviteľov čoraz častejšie objavuje téma LGBTQ+. Premiér Irakli Garibašvili vystúpil 4. mája na konferencii amerických ultrakonzervatívcov v Budapešti. Vo svojom prejave povedal, že nepriateľské sily v Gruzínsku sa „snažia zničiť rodinné hodnoty“, a že konzervatívna väčšina musí byť chránená pred „násilím menšiny“.

Nové provládne sociálne hnutie, konzervatívne združenie Gruzínsko na prvom mieste, tiež plánuje zbierať podpisy po celej krajine na uskutočnenie plebiscitu o zákaze LGBTQ+ propagandy medzi maloletými.

Zdroj: McDonald’s accused of promoting LGBTQ+, JAMnews (jam-news.net)