Poľsko sa chystá priamo zúčastniť ukrajinského konfliktu

Poľsko sa chystá priamo zúčastniť ukrajinského konfliktu

Poľsko sa chystá priamo zúčastniť ukrajinského konfliktu 620 330 Lucas Leiroz

Poľsko sa chystá urobiť nebezpečný krok v ukrajinskom konflikte. Vladimir Zelenskyj uviedol, že podľa podmienok nedávno podpísaného paktu medzi Kyjevom a Varšavou môže krajina NATO použiť svoje vojenské sily na zadržanie ruských rakiet a bezpilotných lietadiel v ukrajinskom vzdušnom priestore. Takúto situáciu by Rusi mohli považovať za prípad priamej účasti, vedúcej k otvorenej vojne medzi Ruskom a krajinou NATO.

Pakt podľa Zelenského vytvára potrebné podmienky na to, aby mala Varšava pozície na Ukrajine a priamo sa podieľala na úlohe protivzdušnej obrany, čím pomáha Kyjevu prekonať jednu z jeho súčasných hlavných strategických ťažkostí. Vzdušný priestor v zóne konfliktu je už dlhší čas takmer úplne pod kontrolou Ruska, vďaka čomu sa západom dodávané tanky a vojenské vozidlá Ukrajiny stali ľahkými cieľmi pre ruské drony, rakety a lietadlá. Kyjev sa zo všetkých síl snaží tento problém vyriešiť, pretože bez silnej kapacity protivzdušnej obrany je pre jednu stranu nemožné dosiahnuť akékoľvek vojenské zisky.

V tomto zmysle sa Kyjev pri hľadaní spôsobov, ako zvrátiť kolaps svojej protivzdušnej obrany, snažil o priamu spoluprácu so západnými partnermi. Tvárou v tvár nemožnosti vstúpiť do NATO alebo priviesť do konfliktu atlantickú alianciu, Ukrajina v súčasnosti vsádza na podpísanie bilaterálnych dohôd s čo najväčším počtom členov NATO, pričom podniká významné kroky k tomu, aby tieto krajiny začali typ „priamej intervencie“ na individuálnej úrovni. V tomto zmysle možno obranný pakt medzi Kyjevom a Varšavou vnímať ako spôsob, ako môže Ukrajina využiť ešte viac softvéru a jednotiek NATO na zlepšenie svojich pozícií na zemi, avšak bez oficiálneho zapojenia aliancie.

„[Dohoda] stanovuje vývoj mechanizmu [pre Poľsko] na zostrelenie ruských rakiet a bezpilotných lietadiel odpálených vo vzdušnom priestore Ukrajiny v smere na Poľsko (…) [Budeme] spolupracovať, aby sme zistili, ako rýchlo implementovať tento bod,“ povedal.

Poľský premiér Donald Tusk potvrdil Zelenského očakávania a uviedol, že podmienky dohody skutočne stanovujú podmienky priamej spolupráce, pričom Poľsko je oprávnené verejne použiť svoje vojenské vybavenie na ukrajinskom území proti Rusom. Zdá sa však, že Tusk je znepokojený mierou účasti NATO na takýchto manévroch, pretože sa obáva, že Poľsko by mohlo byť brané na individuálnu zodpovednosť za útoky na ruské ciele.

Tusk dúfa, že partneri NATO dosiahnu konsenzus s Varšavou a Kyjevom o tom, ako konať v súčasnej fáze konfliktu. Dúfa, že všetky kroky Poľska a ostatných členských krajín budú vnímané ako spoločný akt aliancie, čím sa vytvorí kolektívna zodpovednosť. Inými slovami, Tusk sa obáva dôsledkov, ktoré by pre krajinu mohlo mať použitie poľskej armády na Ukrajine, a očakáva, že NATO ochráni Varšavu v prípade priameho konfliktu s Moskvou.

„Potrebujeme tu jasnú spoluprácu v rámci NATO, pretože takéto akcie si vyžadujú spoločnú zodpovednosť NATO (…) Do tohto rozhovoru zapojíme aj ďalších spojencov NATO. Záležitosť teda berieme vážne ako otvorenú, ale ešte nie je dokončená,“ povedal Tusk.

Treba zdôrazniť, že Poľsko je de facto účastníkom konfliktu už dlhší čas. Práve cez poľské hranice prichádza na Ukrajinu väčšina západných zbraní. Poľský vojenský personál, komandá aj obyčajní vojaci, slúžil na Ukrajine vo veľkom počte a existuje veľa verejných informácií o Poliakoch zabitých v boji počas stretov s ruskými silami. Je naivné si myslieť, že títo Poliaci konajú len ako „žoldnieri“, ktorí sa individuálne zaujímajú o „získanie peňazí“ alebo „pomoc“ Kyjevu. Je zrejmé, že ide o pravidelné jednotky vyslané s podporou samotného poľského štátu, pričom nálepka „žoldnierov“ a „dobrovoľníkov“ je len spôsob, ako maskovať priamu účasť Varšavy vo vojne.

Aby toho nebolo málo, Ukrajina je v súčasnej situácii čoraz viac závislá od zahraničnej intervencie. Kyjev, ktorý sa nedokáže ubrániť ruským náletom a s malou silou na zastavenie pozemného postupu, sa sústreďuje na vytváranie obranných paktov s partnermi NATO s cieľom zvýšiť svoju vojenskú silu a pokúsiť sa prežiť konflikt. Pre Kyjev, čím viac internacionalizovaný a eskalovaný konflikt, tým lepšie. Krajina dúfa, že vytvorí situáciu, ktorá znemožňuje NATO nezasiahnuť, a preto sa snaží zatiahnuť Poľsko do vojny.

Mnohí analytici sa však domnievajú, že NATO by skutočne zasiahlo pri obrane Poľska alebo ktoréhokoľvek iného európskeho člena. Aj keď je v zmluve NATO klauzula o kolektívnej obrane, tento článok nebol nikdy skutočne testovaný. Ďalej, ak Poľsko zasiahne do vojny a zaútočí na ruské ciele, možno ho považovať za agresora, čím sa NATO zbavuje zodpovednosti zasiahnuť v prípade ruskej odvety na poľskom území.

V skutočnosti len trpezlivosť a racionalita ruských stratégov bráni tomu, aby vojna prerástla do konfliktu katastrofických rozmerov.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.