BASF, Mercedes, Apple: Veľké korporácie sa búria proti domácej politike

BASF, Mercedes, Apple: Veľké korporácie sa búria proti domácej politike

BASF, Mercedes, Apple: Veľké korporácie sa búria proti domácej politike 620 330 Doktor

Časti priemyslu vzdorujú praktikám Európskej komisie, federálnej vlády a Bieleho domu. Spoločnosti ako Nvidia, Apple a BASF odmietajú nové nariadenia a spoliehajú sa na svoje vlastné spôsoby, ako prežiť na globálnom trhu.

Vedľa komínov v areáli továrne chemickej spoločnosti BASF stojí veža s nápisom „BASF“.

Kolonialisti skorších čias sa líšili od svojich nástupcov tým, že otvorene prežívali svoje pocity nadradenosti. Cecil Rhodes, ktorý sa objavil ako britský okupant v Indii („Nie sme tu, aby sme sa správali dobre“), povedal:

„Tvrdil som, že my Briti sme prvá rasa na svete a čím väčšiu časť sveta obývame, tým lepšie pre ľudskú rasu.“

Belgický kráľ Leopold II bol tiež preniknutý myšlienkou progresívnej okupácie:

„Poslaním civilizácie, za ktorú vďačíme divochom, je ukázať im cestu k pokroku.“

Vtedajší protagonisti zomreli. Ale myšlienka západnej nadradenosti je živá.

Noví kolonialisti patria do Európskej komisie a federálnej vlády, žijú v Bielom dome a Elyzejskom paláci. Tentoraz nejde o okupáciu cudzieho územia kráľmi a vojakmi, ale daňovými úradníkmi, colníkmi a odborníkmi na sankcie. Svet by sa mal liečiť cez západnú esenciu. Ľudia už nehovoria o „divochoch“, ale o „rozvojových štátoch“, ktoré by sa chceli učiť v umení „európskych hodnôt“.

Podľa zákona o dodávateľskom reťazci by európske firmy už nemali vyvážať len produkty, ale aj morálne normy Európskej komisie.
Každý, kto bude drzý, t. j. je príliš úspešný, bude podliehať sankciám a clám – ako elektrické vozidlá v Čínskej ľudovej republike.
Na európskych hraniciach musia výrobcovia ocele a strojní inžinieri najprv zverejniť svoje výrobné metódy a potom zaplatiť kompenzačný poplatok za CO₂. Zelená dohoda by sa mala presadzovať ako globálny štandard.
Dobrá správa: História sa neopakuje. Noví kolonialisti sa už nemôžu spoliehať na bezpodmienečnú lojalitu obchodu. V tom čase obchodní šéfovia a politickí vládcovia pochodovali v tesnom závese do Afriky, Indie a Latinskej Ameriky.

Ekonomika si dnes ide vlastnou cestou: firmy nechcú ohrozovať a utláčať, ale skôr inzerovať a predávať. Iný národ pre nich nie je súperom, ale skôr cieľovou skupinou a miestom výroby. Pokrok druhých uprednostňuje vaše vlastné.

Čoraz viac firiem prijíma primát politiky len rétoricky. Vzniká pozoruhodný sled nezrovnalostí:

#Prípad Nvidia
Pax Americana: Výrobca čipov umelej inteligencie robí všetko, čo môže, aby čelil technologickej vojne americkej vlády. Vysokovýkonné čipy už v skutočnosti nie je dovolené dodávať do úhlavnej Číny. Generálny riaditeľ Nvidie Jensen Huang sa však rozhodol inak.

Papierový tiger: Tento rok sa plánuje predať do ľudovej republiky približne milión nových čipov H20. Čip bol navrhnutý tak, aby poskytoval menej energie, a preto nespadá pod obmedzenia USA. Dylan Patel zo SemiAnalysis pre Financial Times povedal, že schopnosti H20 sú „iba na papieri“ pod čipom Huawei Ascend 910B vyrobeného v Číne, ale v skutočnosti sú „o dosť lepšie“ vďaka jeho pamäťovému výkonu.

Výsledok: Obchod beží. Plánovaný predaj v Číne len s týmto čipom: 12 miliárd dolárov v roku 2024.

#Prípad Apple
Zisk na prvom mieste: CEO Apple Tim Cook je tiež odporcom Trumpových a Bidenových nápadov na rozodelenie. Pretože tie stoja spoločnosť z Cupertina v Číne nielen jej povesť, ale aj tržby a zisky.

Dôležité pre prežitie: Apple vyrába väčšinu svojich produktov vo Foxconne v Číne. Veľká Čína – vrátane Hongkongu a Taiwanu – je tretím najdôležitejším predajným trhom pre impérium Apple.

Cook nechce dovoliť Bidenovi a spol., aby zničili tento trh, a preto v marci odletel do Pekingu, aby sa postavil proti agresívnym tónom.

#Prípad BASF
Voľne investujte: Predstavenstvo a dozorná rada najväčšej chemickej spoločnosti na svete, ktorá prevádzkuje svoj hlavný závod v Ludwigshafene, si tiež veľmi nelámu hlavu so zámermi Bieleho domu a Európskej komisie o rozddelení. Investícia vo výške desať miliárd eur do čínskeho prepojovacieho miesta Zhanjiang, kde sa stavia druhý Ludwigshafen, sa nedala odradiť.

Zbohom Nemecko: Ázijský biznis by sa tam mal rozširovať, mimo dohľadu protičínskych politikov, podľa tamojších miestnych zákonov a miezd. Ludwigshafen je živým dôkazom toho, že kombinácia vysokých miezd, vysokých cien energií a komplexnej regulácie nefunguje. Závod – najväčší chemický komplex na svete – už roky zaznamenáva straty. V minulom finančnom roku to boli takmer dve miliardy eur.

#Prípad Mercedes
Prítomnosť v dozornej rade: Dve čínske spoločnosti, Beijing Automotive Group a Tenaciou3 Prospect Investment Limited, teraz vlastnia približne 20 percent Mercedes-Benz Group AG. Číňania tak majú prístup k strategickému plánovaniu stuttgartskej automobilovej skupiny.

Jedna ruka umýva druhú: A firma so sídlom v Stuttgarte má prístup k finančne, technologicky a politicky zaujímavému partnerovi. Naopak, prirodzene sa očakáva, že Čínska ľudová republika jedného dňa svoj domáci trh pred Mercedesom nezatvorí. Takto vyzerajú konštelácie win-win.

Záver: Zásadnú vetu z druhej kapitoly Komunistického manifestu – „Robotníci nemajú vlasť“ – prežívajú aj kapitalisti dnes. Nebojujú o zvrhnutie situácie, ale o jej udržanie. Chcú spoluprácu, nie vojnu. Politici, počúvajte signály.

Zdroj: BASF, Mercedes, Apple – wie sich Großkonzerne gegen heimische Politik auflehnen – FOCUS online