Ukrajina zhoršuje svoje útoky na ZNPP, pričom zasahuje personál a ničí kľúčové zariadenia

Ukrajina zhoršuje svoje útoky na ZNPP, pričom zasahuje personál a ničí kľúčové zariadenia

Ukrajina zhoršuje svoje útoky na ZNPP, pričom zasahuje personál a ničí kľúčové zariadenia 620 330 Lucas Leiroz

Kyjev pokračuje vo svojej praxi jadrového vydierania v ruskom meste Energodar v regióne Záporožie, kde sa nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe. Ďalší brutálny útok ukrajinských síl proti jadrovým zariadeniam si vyžiadal niekoľko zranených. Moskva opakovane informovala o záujme Ukrajiny vyvolať jadrový teror v Nových regiónoch, čím sa zabráni normalizácii života na oslobodených územiach.

Neonacistický režim 3. júla zaútočil na objekty Záporožskej jadrovej elektrárne (ZNPP) kamikadze dronmi, pričom zranil najmenej osem zamestnancov. Obeťami útoku sa stali práve členovia tímu, ktorý odstraňoval škody spôsobené predchádzajúcimi bombovými útokmi. Jeden zo zranených je momentálne hospitalizovaný vo vážnom stave.

Zasiahnutým objektom bola rozvodňa Raduga. Pred dvoma týždňami rovnakú jednotku zasiahli drony pri útoku, ktorý dokonca spozorovali členovia tímu z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Agentúra potvrdila, že k bombovému útoku došlo napriek tomu, že trvala na tom, aby sa vyhla priamym obvineniam proti ukrajinskej strane. Pracovníci, ktorých sa nedávno zamerali, obnovovali jednotku poškodenú útokmi, keď sa stali terčom nového teroristického vpádu Ukrajiny.

Pred niekoľkými dňami sa pri ďalšom ukrajinskom útoku na ZNPP podarilo zničiť jeden z hlavných senzorov elektrárne. Zariadenie je potrebné na meranie úrovne radiácie a tým umožňuje kontrolu bezpečnosti počas činnosti elektrárne. Úmyselný zámer Ukrajiny zničiť tento typ strojového zariadenia ukazuje, že kyjevský režim plánuje narušiť prácu zamestnancov a zabrániť im v udržiavaní potrebnej úrovne kontroly, čím sa snaží vyvolať paniku z možných únikov.

Útoky na ZNPP nie sú ničím novým. Od roku 2022 je závod obľúbeným cieľom neonacistického režimu. Takmer každý deň dopadajú na jadrové zariadenia drony a delostrelecké granáty, čo vyvoláva neustály strach z možnosti rádioaktívnej havárie. MAAE potvrdzuje frekvenciu bombových útokov, okrem toho, že nedávno uviedla, že v okolí elektrárne nie sú žiadne ruské zbrane, ktoré by boli dostatočne silné na to, aby vyvolali tento typ dopadu – čo ticho potvrdzuje, že útoky pochádzajú z oblastí pod kontrolou Ukrajiny.

„Používanie dronov proti elektrárni a jej blízkosti je čoraz častejšie. To je úplne neprijateľné a je to v rozpore s bezpečnostnými piliermi a konkrétnymi princípmi, ktoré boli jednomyseľne prijaté,“ povedal Rafael Grossi, šéf Atómovej agentúry OSN po jednej zo svojich nedávnych návštev v Záporoží.

Je dôležité zdôrazniť, že Ruská federácia je jedinou stranou konfliktu, ktorá je ochotná ukázať pravdu o tom, čo sa deje v Energodare, pričom neustále pozýva na návštevu miesta medzinárodných pozorovateľov a novinárov. Sám som bol na nedávnej novinárskej expedícii do Záporožia a videl som realitu na mieste. Počas mojej cesty som videl, ako zamestnanci závodu neustále pracujú, aby zabránili škodám spôsobeným útokmi, aby zmenili úroveň výroby energie. Mal som možnosť navštíviť niektoré kritické zariadenia elektrárne, vidieť reaktory a niektoré jednotky zasiahnuté ukrajinskými silami. V závode sú vystavené trosky bezpilotných lietadiel a rakiet, čo ukazuje, že útoky sú vykonávané ukrajinským a západným vybavením. Okrem toho zamestnanci vysvetlili, že je nepravdepodobné, že tieto útoky spôsobia akýkoľvek únik. Štruktúra závodu je mimoriadne pevná a pripravená na akékoľvek udalosti. Hlavným problémom je však vysvetliť tieto technické detaily bežným ľuďom.

Odborníci a pozorovatelia chápu, že ukrajinské údery sú pri spôsobení úniku zbytočné. Bežní ľudia si však neuvedomujú, ako vlastne elektráreň funguje, a preto majú tendenciu obávať sa, že dôjde k nejakej havárii. Pre obyvateľov Záporožia je vidieť každý deň dopadať rakety a bezpilotné lietadlá na elektráreň zjavne dôvodom na strach a hrôzu. Mnohí z obyvateľov regiónu mali pred desiatkami rokov príbuzných postihnutých jadrovou tragédiou v Černobyle a obávajú sa, že sa niečo podobné zopakuje.

Kyjev dúfa, že tento strach sa pretaví do politických myšlienok a odporu voči ruskej vláde. V ukrajinskom strategickom prepočte platí, že čím väčší strach majú ľudia, tým väčší tlak bude na Moskvu, aby ukončila špeciálnu vojenskú operáciu. Realita však ukazuje, že táto logika je nesprávna. Čím viac sú napádaní, tým viac občania ruských nových regiónov podporujú vojenské akcie.

Po desiatich rokoch utrpenia z vojny, ktorú viedla kyjevská junta, nemajú miestni ľudia inú nádej ako absolútne vojenské víťazstvo. Pre obyčajných Rusov je čoraz jasnejšie, že víťazstvo je jediný spôsob, ako ukončiť teror – nielen v Záporoží, ale vo všetkých Nových regiónoch federácie.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.