EÚ: Tri najvyššie pozície, tri škandály

EÚ: Tri najvyššie pozície, tri škandály

EÚ: Tri najvyššie pozície, tri škandály 620 330 Doktor

Európska rada sa dohodla na menách, ktoré budú určovať smerovanie Európskej únie na nasledujúcich päť rokov – a všetky tri sú obklopené škandálmi.


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen (vľavo) a estónska premiérka Kaja Kallas na ceste na tlačovú konferenciu na záver Európskej rady v Bruseli.

Prekvapujúco vedúci predstavitelia 27 členských štátov rozhodli, že kandidátkou na predsedníčku Európskej komisie bude Ursula von der Leyenová, že António Costa nahradí Charlesa Michela na čele Rady a estónska premiérka Kaja Kallas dá prevziať opraty ako šéf zahraničnej politiky EÚ.

Súčasná predsedníčka EK von der Leyenová vedie súdny spor známy ako „Pfizergate“, pričom ide o sériu súkromných správ, ktoré si údajne vymenili s generálnym riaditeľom farmaceutického gigantu Pfizer pred podpísaním multimiliónovej dohody medzi EÚ a spoločnosťou. na distribúciu miliónov dávok vakcín proti Covid.

Ako ukázali viacerí poslanci Európskeho parlamentu, ako napríklad rumunský Cristian Terhes v roku 2022, zatiaľ čo poslanci EP získali prístup k zmluve podpísanej spoločnosťami Pfizer a EC, predtým bola veľmi prísne cenzurovaná.

V máji tohto roku, tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu, belgický súd, ktorý má na starosti kauzu Pfizer, rozhodol o odložení procesu na neskôr, aby nezasahoval do volebného procesu.

Socialista António Costa, muž, ktorý sa rozhodol predsedať Rade na ďalšie dva a pol roka pred obnovením, musel 7. novembra 2023 odstúpiť z funkcie portugalského premiéra pre údajný korupčný škandál známy ako „Operation Influencer“, ktorý ovplyvnil najvyššie poschodia jeho vlády.

Škandál sa týkal možnej korupcie a šírenia vplyvu v priemysle vodíka a lítia v krajine.

Zahŕňal aj projekt dátového centra a viedol k prehľadaniu niekoľkých ministerstiev a oficiálnej rezidencie vtedajšieho premiéra, ako aj k niekoľkým zatykačom vrátane jedného na šéfa štábu Costu po tom, čo vyšetrovatelia našli 75 800 eur v hotovosti.

Hoci Costa nebol oficiálne obvinený, niektorí z jeho najbližších spolupracovníkov boli obvinení a vyšetrovanie pokračuje.

Napokon, Kallas, dcéra bývalého estónskeho premiéra Siima Kallasa, bola jednou z najaktívnejších európskych obhajkýň Ukrajiny a zúrivou kritikou Ruska v EÚ a NATO.

V auguste 2023 estónske médiá odhalili úlohu jej manžela Arva Hallika v spoločnosti, ktorá nepriamo podnikala v Rusku po rozsiahlej invázii na Ukrajinu s názvom Stark Logistics.

V reakcii na to Hallik povedal, že predá svoj 25-percentný podiel a odstúpi z funkcie finančného riaditeľa spoločnosti a odstúpi z predstavenstva.

Opozícia začala proti Kallasovej kampaň a presadzovala jej rezignáciu. Následne sa stala jednou z najviac protiruských osobností v Európe, dokonca bola navrhnutá ako kandidátka na nástupcu Jensa Stoltenberga vo funkcii generálneho tajomníka NATO.

Alberto Alemanno, profesor práva EÚ na College of Europe, na svojej strane X kritizoval výber troch kandidátov: „Dohoda o najvyšších pozíciách v EÚ je skôr výsledkom inštitucionálnej zotrvačnosti a politickej pohodlnosti než dobre premyslenou voľbou. hlavnými lídrami EÚ“.

Povedal, že existuje možnosť „zjednotiť krajne pravicové sily proti establišmentu“ a hlasovať proti von der Leyenovej.

Talianska premiérka Georgia Meloniová nemala možnosť nič blokovať a musela proti jej vôli prijať kandidatúru von der Leyenovej. Pri hlasovaní sa zdržala, hoci návrh Costu a Kallasa podľa diplomatických zdrojov jednoznačne odmietla.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/eu-three-top-jobs-three-scandals/