Viedenské reálie – Obohatenie

Viedenské reálie – Obohatenie

Viedenské reálie – Obohatenie 620 330 Doktor

Viedenské reálie – „zvládneme to“?

V šiestich okresoch Viedne je viac ako 50 % študentov moslimov

Každé tretie dieťa na základnej škole vo Viedni je islamského vierovyznania. V niektorých okresoch je toto číslo oveľa vyššie, Rakúska ľudová strana (ÖVP) bije na poplach.

Viedenský líder ÖVP Karl Mahrer požaduje „komplexné riešenia, ktoré zahŕňajú vzdelávanie a sociálnu integráciu“.
ÖVP Viedeň, iStock (foto symbolu)

35 % viedenských žiakov základných škôl sú moslimovia. Na druhom mieste sú tí, ktorí nemajú žiadnu náboženskú príslušnosť (26 %), za nimi nasledujú katolíci (21 %). Ak sa pozriete na všetkých 108 369 viedenských školopovinných spolu, podiel moslimov je ešte vyšší a predstavuje 39,1 %. 22,5 % študentov je bez vyznania, 18,8 % je katolíkov. Vyplýva to z odpovede člena mestskej rady pre vzdelávanie Christopha Wiederkehra (Neos) na dotaz ÖVP.

Dvaja z troch študentov sú moslimovia

V okresoch Brigittenau (68,7 percenta), Margareten (63,7 percenta), Favoriten (62,3 percenta), Simmering (57,7 percenta), Meidling (57,6 percenta) a Ottakring (56,1 percenta) je podiel moslimov nad 50 percent a v Brigittenau dvaja z troch študentov vyznávajú islam.

Katolíckymi „baštami“ sú však okresy Hietzing (78,4 percenta), Josefstadt (74,5 percenta) a Neubau (67,5 percenta).

Trend k hodinám islamu v mešitách

16 089 moslimských študentov bolo odhlásených z náboženského vzdelávania počas obdobia štúdia. Podľa Ednana Aslana, profesora islamskej náboženskej výchovy na Inštitúte islamských teologických štúdií na Viedenskej univerzite, by niektorí moslimskí rodičia uprednostnili hodiny vo vlastnej mešite a rodnom jazyku. Existujú aj jednotlivé združenia mešít, ktoré by odmietali vyučovanie náboženstva na školách prostredníctvom náboženskej komunity IGGiÖ.

ÖVP požaduje: „Prejdite k hlavným príčinám“

„Na vyriešenie integračných výziev vo Viedni je potrebné riešiť príčiny. Je zrejmé, že nadmerné sociálne dávky doslova priťahujú cudzincov bez toho, aby sa prijali dostatočné integračné opatrenia,“ uviedol líder ÖVP Karl Mahrer. Mnoho cudzincov sa teraz „nepresúva na trh práce, ale do sociálneho systému,“ povedal Mahrer.

Znepokojená je aj hovorkyňa integrácie ÖVP Caroline Hungerländer: „V minulosti sme často varovali pred vývojom v oblasti segregácie. Aktuálne čísla jasne ukazujú, že vo Viedni existujú paralelné spoločnosti a tieto sa budú ďalej rozširovať. Už sme zaviedli balík tzv. opatrenia proti segregácii, ktoré však v červeno-ružovej mestskej vláde padli do úzadia Opatrenia proti segregácii musia byť ústrednou súčasťou integračnej politiky Viedne.“

A hovorca ÖVP pre vzdelávanie Harald Zierfuß informuje o „mnohých riaditeľoch a učiteľoch“, ktorí opisujú „veľké problémy s nesprávnymi hodnotami vo viedenských školách“. „Najmä vzhľadom na nové čísla musí byť jasné: V našich školách nesmie byť miesto pre názory, ktoré sú nezlučiteľné s našimi hodnotami. Keď už mužskí študenti neprejavujú úctu k učiteľom a rodičia im odmietajú podať ruku, nasledujú dôsledky “, hovorí Zierfuß.

Zdroj: https://www.heute.at/s/in-sechs-bezirken-sind-ueber-50-der-schueler-muslimisch-120044079