Roman Martiška: ČO (NE)ZAUJALO VO VÝSLEDKOCH EUROVOLIEB?

Roman Martiška: ČO (NE)ZAUJALO VO VÝSLEDKOCH EUROVOLIEB?

Roman Martiška: ČO (NE)ZAUJALO VO VÝSLEDKOCH EUROVOLIEB? 620 330 Mr Hyde

Máme po eurovoľbách, a tak sú zrazu všetci múdri. Smer-SSD vraj dostal po nose, lebo nevyhral. Víťazom je PS, spolu s Miriam Lexmann, lebo majú 7 mandátov z 15 a účasť je vraj rekordná. Na čísla sa dá pozerať všelijako, napr. dve nuly pri sebe sú nula, alebo záchod, či dokonca, v niektorých vtipoch dvaja policajti. A tak sa pozriem po svojom na volebné čísla aj ja…

RADOSŤ MÔŽE MAŤ ŠIMEČKA, ALE AJ NAĎ!

Predseda PS Michal Šimečka sa môže tešiť z víťazstva a porážky premiéra Roberta Fica, ale o porážku koalície v týchto voľbách nešlo. Hoci môžeme polemizovať o debakli 3:0, ktorý podľa uhlu pohľadu je aj nie je, tak víťazstvo PS sa dalo pri nízkej účasti očakávať.

Šimečku by namiesto víťazstva malo tešiť, že na rozdiel od iných strán, PS dokázalo mobilizovať v eurovoľbách, ktoré sú pre Slovákov menej zaujímavé. PS prišlo oproti parlamentným voľbám voliť len o takmer 123-tisíc voličov menej.

Nemálo Slovákov potešilo, že bývalý minister obrany Jaroslav Naď, podopierač budov Juraj Šeliga a expolicajný prezident Štefan Hamran zostali pred bránami Bruselu, a to tesne o desatiny percent. Síce nepochopím voličov strany Demokratov, ale klobúk pred nimi dole 69 204 hlasov oproti 87 006 hlasov v parlamentných voľbách ukazuje, že Demokrati už majú svoju voličskú základňu, ktorá vyzerá silnejšia ako sekta Igora Matoviča, ktorý na sľuby tentokrát nalákal 29 385 hlasov. Na mobilizáciu voličov PS a Demokratov by sa mali pozrieť vo všetkých konkurenčných centrálach.

NIKTO NEVIDÍ ÚSPECH REPUBLIKY

Strana Republika oproti parlamentným voľbám zabrala na 130% a zo 141 099 hlasov vyskočila na 185 137 hlasov a stala treťou stranou s 2 mandátmi v Európskom parlamente. Podľa jej členov sa tak stalo, napriek najväčšej antikampani, aká sa viedla pred týmito voľbami voči nejakej strane. Tá antikampaň mohla byť ešte tvrdšia a ďaleko viac politická, napokon sama Republika viedla kampaň proti Smeru-SSD, keď vraj voľbou tejto kandidátky automaticky volíte Moniku Beňovú, čo bolo ľahko vyvrátiteľné klamstvo, ktoré ukazuje Branislav Ondruš ako budúci europoslanec za Hlas-SD, ktorý doma nechal lídra kandidátky Branislava Becíka.

Výsledok Republiky nie je prekvapivý, teda je skôr prekvapivo nízky, keďže na čisto “národnej strane” nemala Republika konkurenciu. Kandidátku SNS, ktorej cieľom bolo vyhnať zo Slovenska Andreja Danka, volič “nedocenil” a pri zvyšných stranách hrozilo prepadnutie hlasu. Republika ani s otvorenou kandidátkou nepresvedčila voliča navyše, získala 2 mandáty ako 5 rokov dozadu ĽSNS, a teda “len” udržala pozíciu, kde napr. PS a Smer plus Hlas v týchto voľbách zosilneli.

Nárast o vyše 44-tisíc hlasov oproti parlamentným voľbám spôsobila, nepochybne, otvorená kandidátka, keď v prvej šestke, čo je aktuálne najvyšší počet mandátov pre politickú stranu, sú len 2 kandidáti, ktorí kandidovali v predchádzajúcich parlamentných voľbách. Narozdiel od SNS, ktorá túto taktiku zvolila v parlamentných voľbách, Republike taktika vyšla na výbornú, oba mandáty zostávajú “doma” pre stranu – Milan Uhrík a Milan Mazurek idú do Bruselu.

KDE ZOSTALI VOLIČI SMERU A HLASU?

Mobilizácia naopak nevyšla Smeru a už vôbec nie Hlasu. Polovica voličov Smeru z parlamentných volieb zostala doma a až tri štvrtiny voličov Hlasu sa na voľby vykašľalo. Veľmi otázna je samozrejme zmena názoru na strany, ale reálne ide o slabú mobilizáciu voličov. Najmä pri pri “prezidentskej” strane Hlas je 106 076 hlasov až neuveriteľne málo.

Pohľadom na celkové výsledky vyhrali všetci leniví Slováci, ktorí nad poslednými voľbami v roku 2024 mávli rukou a vykašľali sa ne. Na konci dňa sú s výsledkami spokojné všetky zúčastnené strany, mandáty rozdelené viac menej v súlade s parlamentnými voľbami a možno v závere týždňa, najneskôr mesiaca, po rozdelení frakcií spoznáme skutočného víťaza týchto volieb – Zatiaľ, to vyzerá na jemný vánok zmeny myslenia Bruselu…

Zdroj: FB profil Roman Martiška