Peter Tóth: SLOVENSKO A EURÓPA

Peter Tóth: SLOVENSKO A EURÓPA

Peter Tóth: SLOVENSKO A EURÓPA 620 330 Mr Hyde

Relatívnym víťazom európskych volieb na kontinentálnej úrovni sa stala Európska ľudová strana. Nasledujú menej tradičné zoskupenia Európski konzervatívci a reformisti a Identita a demokracia. Všetky tri zoskupenia získali viac mandátov ako pred piatimi rokmi.

Porazenými sú Socialisti a demokrati, Zelení a Obnovme Európu (progresívci). Všetky tri zoskupenia získali menej mandátov ako pred piatimi rokmi.

Víťaz slovenských volieb do europarlamentu Progresívne Slovensko sa teda paradoxne umiestnil v tábore porazených (Obnovme Európu). V slovenskom meraní síl druhý v poradí Smer čisto formálne nie je súčasťou ani víťazného, ani porazeného tábora, pretože európski socialisti strane Roberta Fica po víťazných parlamentných voľbách pozastavili členstvo. Ešte sa len uvidí, kam sa zaradia piati poslanci Smeru a s kým spoja sily v rozhodujúcich hlasovaniach.

Ďalším porazeným sa môže stať zdravý rozum. Toto podozrenie vychádza z povolebných výrokov dosluhujúcej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen. Vraj ide stavať nejakú baštu proti extrémizmu. V bruselskej hantírke to znamená, že pani Uršuľa by po prvé: rada ostala prilepená na stoličke predsedníčky; po druhé: najradšej by to dosiahla pokračovaním politiky ignorovania názorov miliónov európskych voličov, ktorí odovzdali hlasy národnej a skeptickej pravici, označovanej takzvaným hlavným prúdom za extrémistov.

Zdravý rozum utrpí porážku, ak európski ľudovci a socialisti budú pokračovať v politike načrtnutej pani Uršuľou. Môžu sa spojiť so Zelenými a Obnovme Európu, aby úplne izolovali pravicu, národné a euroskeptické sily a spolu s nimi aj slovenské strany Smer a Hlas. Tým len posilnia presvedčenie miliónov Európanov, že s EÚ nie je niečo v poriadku a je potrebné ju prinajmenšom sčasti demontovať. Francúzske a nemecké volebné výsledky hovoria jasnou rečou o tom, čo si myslí nezanedbateľná časť občanov dvoch najväčších európskych ekonomík.

Keď Konrad Adenauer, Robert Schuman a Alcide De Gasperi zakladali Európske spoločenstvo uhlia a ocele, teda základ súčasnej Európskej únie, riadili sa síce ušľachtilými myšlienkami, ale aj praktickými cieľmi. Integrácia Európy mala predísť vojne a viesť k prosperite. Oba piliere ostávajú v platnosti dodnes. Problém však spočíva v tom, že všelijaké Uršule ich podkopávajú neochotou spolupracovať s politickými silami, ktoré nesúhlasia so súčasným nastavením fungovania kontinentálneho bloku. A tak sa môže stať, že hrobármi európskeho projektu budú jeho slepí a nevedomí „záchrancovia“, nie skeptici a kritici.

Zdroj: FB Profil Datel.sk