Bruselský dvojitý meter, prípad Slovinsko

Bruselský dvojitý meter, prípad Slovinsko

Bruselský dvojitý meter, prípad Slovinsko 620 330 Doktor

Šéf Nova24 kritizuje Brusel za ignorovanie útokov na slovinské médiá.

Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová

„Věra Jourová, neviem, ako sa Vám v noci spí, s tými dvojitými metrami,“ povedal.

Boris Tomašić, riaditeľ slovinskej televízie Nova24 , ktorého kancelárie a dom boli nedávno prepadnuté políciou, kritizoval Európsku komisiu za ignorovanie útokov tamojšej vlády na nezávislé médiá.

V rozhovore pre Brussels Signal tvrdil, že blok vyjadril obavy o slobode médií v Taliansku, ale o situácii v Slovinsku mlčal.

Zameral sa najmä na podpredsedníčku úradu a cárku Věru Jourovú, pričom vyjadril frustráciu z toho, že ignorovala utrpenie, ktorým on a jeho kolegovia prešli.

„Věra Jourová, neviem, ako sa jej v noci spí, s tými dvojitými metrami,“ povedal.

Česká politička a právnička Jourová 4. júna novinárom povedala, že EÚ sleduje „negatívne trendy“ týkajúce sa slobody médií v Taliansku a na Slovensku.

„Nič nepovedala, keď sa mi vyhrážali smrťou“, povedal Tomašić.

„Teraz ju znepokojujú opozičné médiá v Taliansku. prečo? Pretože [taliansky premiér] Giorgia Meloni nie je socialista.

„To je jediný dôvod, ktorý môžem nájsť,“ dodal.

Milan Zver, europoslanec za slovinskú opozíciu, napísal 29. mája Jourovej otvorený list , v ktorom uviedol, že nedávne policajné razie na Nova24 predstavujú „závažné porušenie nezávislosti“ médií, ako aj „politické zneužitie polície“.

EK neodpovedala na otázku z z 31. mája a požiadala o odpoveď na list poslanca EP.

Od razie Tomašić pre Brussels Signal povedal , že slovinská polícia navštívila jeho dom druhýkrát, čo sa podľa neho rovnalo „obťažovaniu“.

4. júna, keď policajné hliadkové vozidlo zablokovalo Tomašićovu príjazdovú cestu, prišlo k jeho dverám ďalšie, povedal riaditeľ spravodajstva.

„Keď som sa spýtal, na čo sem prišli, povedali, že sa pomýlili a odišli,“ povedal Tomašić.

Spochybnil úprimnosť tejto odpovede. „Presne vedeli, aká je moja adresa,“ zdôraznil.

„Toto je obťažovanie,“ povedal Tomašić pre Brussels Signal a dodal, že jeho manželka bola „vystrašená“ druhou návštevou polície.

Incidenty označil za pokus zastrašiť proopozičné médiá v období pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Nova24 je podľa Janeza Janšu, lídra Slovinskej demokratickej strany (SDS), najväčšej opozičnej strany v krajine, „jediným významným médiom v Slovinsku, ktoré sympatizuje s opozíciou.

SDS vedie vládnuce Hnutie za slobodu na čele s premiérom Robertom Golobom o 10 percentuálnych bodov v posledných prieskumoch v boji o deväť kresiel Slovinska v Európskom parlamente.

Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany, ku ktorej patrí SDS, povedal: „Vyzývame Európsku komisiu, aby tento prípad urýchlene vyšetrila a chránila slobodu médií a právny štát v Slovinsku.

Po prvých raziách demonštrovalo 1. júna 2 500 až 3 000 ľudí na podporu Nova24, pričom mnohí demonštranti vyjadrili zdesenie nad súčasným stavom slobody prejavu v krajine.

„Možno nesúhlasíte s Tomašićom a nemáte radi Nova24, ale naozaj chcete žiť v krajine, kde sú disidenti zastrašovaní políciou a súdmi?“ Žiga Turk, profesor Univerzity v Ľubľane a bývalý minister vlády, poznamenal.

Slovinské parlamentné vyšetrovanie tvrdilo, že osem bývalých zamestnancov štátnej telekomunikačnej spoločnosti Telekom Slovenije platilo Nova24 podľa predchádzajúcej zmluvy príliš veľa.

Tomašić tvrdil, že vyšetrovanie bolo politicky motivované a poukázal na to, že zmluva bola z obdobia predtým, než prevzal spravodajský kanál.

Matija Stepišnik, redaktor slovinského denníka Večer, uviedol, že trojnásobný bývalý premiér Janša dúfa, že očakávaný silný výkon svojej strany v eurovoľbách využije ako odrazový mostík na začatie návratu.

Hlasovanie v slovinskom EP sa uskutoční 9. júna, v ten istý deň, kedy sa v krajine konajú ostro sporné referendá o eutanázii a neobmedzenom užívaní kanabisu, čo by mohlo zvýšiť volebnú účasť, dodal.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/nova24-chief-blasts-brussels-for-ignoring-attacks-on-slovenian-media/