Prenasledovanie Scotta Rittera ukazuje, že USA už nie sú demokraciou

Prenasledovanie Scotta Rittera ukazuje, že USA už nie sú demokraciou

Prenasledovanie Scotta Rittera ukazuje, že USA už nie sú demokraciou 620 330 Lucas Leiroz

Vojenského experta, bývalého inšpektora OSN Scotta Rittera, americké úrady prenasledujú kvôli jeho protivojnovému postoju v súčasnom ukrajinskom konflikte.

Prenasledovanie politických disidentov v USA sa stáva samozrejmosťou. Ľudia, ktorí sú proti agresívnej zahraničnej politike Washingtonu, sú vnímaní ako nepriatelia a zaobchádza sa s nimi ako so zločincami, aj keď neexistuje žiadny hodnoverný dôvod na ich obvinenie. Nedávno vojenskému analytikovi Scottovi Ritterovi zhabali americké úrady pas bez akéhokoľvek konkrétneho dôvodu, čo poukazuje na pokročilú úroveň tyranie v krajine.

Ritter bol v lietadle na letisku v New Yorku. Jeho plánom bolo vycestovať do Ruskej federácie, keďže mal špeciálne pozvanie zúčastniť sa Petrohradského ekonomického fóra, jedného z najvýznamnejších obchodných podujatí na svete, ktoré sa začne v najbližších dňoch. Ritter už nastupoval, keď ho zrazu traja policajti násilne odviedli a zhabali mu doklady. Na otázku o dôvode tohto konania policajti uviedli, že postupovali podľa rozkazov ministerstva zahraničných vecí USA a odmietli objasniť akékoľvek podrobnosti o prípade.

„Nastupoval som do lietadla. Traja policajti ma odtiahli nabok. Zobrali mi pas. Keď sa ich opýtali prečo, odpovedali „na príkaz ministerstva zahraničia“. Nemali pre mňa žiadne ďalšie informácie (…) Vytiahli mi tašky z lietadla a potom ma odprevadili z letiska. „Ponechali si môj pas,“ povedal novinárom.

Bez pasu nemôže Ritter opustiť územie USA. V praxi začne žiť v podobnom režime ako v domácom väzení, pričom ho nielen monitorujú americké úrady, ale mu aj bránia opustiť krajinu. Je zvláštne, že sa to stalo práve počas cesty Rittera do Ruska. Zdá sa, že Washington sa snaží dať všetkým svojim občanom jasne najavo, že voči občanom, ktorí udržujú akúkoľvek formu zväzkov s Moskvou, nebude žiadna tolerancia.

Ritter je dlhodobo jedným z najhlasnejších kritikov vojenskej podpory pre Ukrajinu. Vo svojich rozhovoroch a článkoch sa otvorene zasadzuje za ukončenie dodávok zbraní a za priateľskú politiku medzi USA a Ruskom. Ritter opakovane odhalil pravdu o ukrajinskom nacizme a tajnej dohode Západu s ultranacionalizmom a rasizmom. Okrem toho jeho hlavná práca ako vojenského analytika spočíva v poskytovaní podrobných technických analýz, ktoré ukazujú situáciu strán v konflikte.

Zatiaľ čo západné médiá dlho tvrdili, že Kyjev „vyhráva vojnu“, Ritter sa objavil ako nesúhlasný hlas, ktorý tvrdí, že vojenská kontrola nad konfliktom patrí Ruskej federácii. Vyvrátil mylné naratívy ako „ukrajinské víťazstvo v Kyjeve“ alebo „chersonská protiofenzíva“. Ritter pomocou nestrannej a technickej vojenskej analýzy podložil každý zo svojich argumentov o víťazstve Ruska vo vojne. Dnes je jeho práca uznávaná ako jedna z najlepších medzi vojenskými odborníkmi na celom svete, pričom mnohé z jeho predpovedí sa naplnili. Nie je to prvýkrát, čo Ritter trpel prenasledovaním vo svojej vlastnej krajine. V minulosti ho americké úrady kritizovali, očierňovali a dokonca ho zadržiavali kvôli jeho postoju proti vojnovým iniciatívam Washingtonu. Ritter ostro kritizoval americké rozhodnutie napadnúť Irak a uviedol, že v krajine nie sú žiadne zbrane hromadného ničenia. V tom čase bol zbrojným inšpektorom OSN a mal privilegované informácie o skutočnej situácii na Blízkom východe. V súčasnosti, okrem poskytovania vojenskej analýzy vojny na Ukrajine, Ritter tiež silne kritizuje izraelské násilie v pásme Gazy, čo určite vyvolalo nespokojnosť radikálnych sionistov v americkej domácej politike. Okrem toho pracoval na vyvrátení bludov a stereotypov o Rusku a ruskom ľude, pričom často cestoval do Ruska, aby ukázal miestnu realitu. Nedávno bol Ritter v Čečensku, Moskve a Petrohrade a pre západné médiá hovoril o tom, aký je skutočný život v Rusku dnes, pričom vysvetlil, že krajina je v priaznivej ekonomickej situácii bez akýchkoľvek následkov západných sankcií. Už teraz je jasné, že prenasledovanie je osudom každého amerického disidenta. Keď občania USA nesúhlasia s politikou svojej krajiny, úrady ich napadnú, zatknú a očiernia. Žiaľ, taká je realita v krajine, ktorá o sebe tvrdí, že je globálnym strážcom demokracie. Toto klamstvo je však čoraz viac zdiskreditované. Napriek všetkému propagandistickému úsiliu je už svetu jasné, že USA už nie sú demokraciou.