Zelenský vtiahne Ameriku do vojny, inak Zelenský prehrá

Zelenský vtiahne Ameriku do vojny, inak Zelenský prehrá

Zelenský vtiahne Ameriku do vojny, inak Zelenský prehrá 620 330 Doktor

Som jediný, kto si to všimol, alebo to videli aj iní? Volodymyr Zelenský, prezident Ukrajiny, sa vzmáha.

Zasiahnite priamo Putina, inak sme všetci skončili (Foto Laurent Van der Stockt pre Le Monde/Getty Images)

Spomínam to preto, lebo Zelenský poskytol 2. júna rozhovor denníku Guardian, v ktorom povedal, že Donald Trump riskuje, že bude „prehrávajúcim prezidentom“, ak zníži vojenskú pomoc Ukrajine.

Navyše, ak Trump vnúti Ukrajine to, čo Zelensky nazýva „zlou mierovou dohodou“, znamenalo by to koniec USA ako „globálneho hráča“. Spojené štáty, povedal Zelenský, „už nebudú vodcom sveta“.

Tak hovorí bývalý komik, ktorý sa stal prezidentom Ukrajiny kvôli šialeným voľbám v roku 2019. Nemá veľa medzinárodných geopolitických skúseností v životopise, ale Zelenský to skúša.

Trump má náskok v prieskumoch verejnej mienky, aby vyhral v novembri. Namiesto toho, aby bol Zelenský vo svojich komentároch o pravdepodobnom budúcom prezidentovi Spojených štátov diplomatický, vystrája ako bantamový kohút – malý vták, veľký postoj – a vyhlasuje budúce medzinárodné postavenie Ameriky pod Trumpom a kvalitu akejkoľvek mierovej dohody, ktorú sa Amerika rozhodne vyjednávať.

Dodal, že nemá žiadnu stratégiu, čo robiť, ak sa Trump stane prezidentom, ale ako sprostredkovateľa používa Borisa Johnsona, bývalého britského premiéra.

Žiadna stratégia a, bože, v závislosti od Borisa Johnsona, potom urážať muža, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou 20. januára prevezme kontrolu nad každým serióznym vojenským vybavením, ktoré Ukrajina chce.

Ale stáva sa to arogantnejšie.

Na vrcholnom ázijskom bezpečnostnom summite v Singapure Zelenský povedal, že je vďačný Washingtonu za to, že Kyjevu umožnil použiť americké raketové systémy s vysokou pohyblivosťou (HIMARS) na streľbu cez ruskú hranicu v Charkovskej oblasti, ale nestačilo to.

Povedal, že Rusko útočí na Ukrajinu „s vedomím, že Ukrajina nebude opäť strieľať, pretože nemá žiadne odpovedajúce systémy a žiadne povolenia“. Povedal, že Biden musí zabezpečiť, aby sa zrušili obmedzenia týkajúce sa toho, kde môže Ukrajina odpaľovať rakety do Ruska.

Bidenova administratíva doteraz trvala na tom, že Ukrajina nemôže použiť americké rakety na útoky na ciele v Rusku. To by vyvolalo vojnu proti NATO, ktorá by pre Rusov bola vojnou proti Spojeným štátom.

Alebo aspoň taká je oficiálna Bidenova línia.

Ako minulý týždeň prezradil Gabriel Elefteriu, expert na obrannú politiku, Ukrajinci v skutočnosti zaútočili na masívnu radarovú inštaláciu (a možno aj druhú), ktorá sa nachádza hlboko v Rusku a tvorí súčasť jeho balistickej jadrovej siete včasného varovania.

Ukrajinský „spravodajský dôstojník“ sa chválil pred západnými médiami s gavalierskym tónom niekoho, kto netuší, čo hovorí, že „tie radary boli očami Ruska a my sme ich aspoň čiastočne zavreli“.

A znova, drahý Bože. Tento Ukrajinec nechápe, čo to znamená. Ako hovorí Elefteriu: „Útok na systémy včasného varovania akejkoľvek jadrovej mocnosti je vysoko destabilizujúci, pretože sa dá interpretovať ako príprava na jadrový útok.

Ale bantam Zelenský chce, aby sa energia odpálila: „Viac jadrových varovných systémov! Viac nukleárnych očí! Zasiahnite ich všetkých!“

Tu je to, čo sa deje.

Zelenský vie, že nemôže vyhrať vojnu a z mnohých dôvodov ju nemôže vyhrať ani Rusko, nie na dlhú dobu. Zelenský však vie, že Západ je už unavený z vojny a vie, že nech je v roku 2025 prezidentom USA ktokoľvek, vo Washingtone sa bude snažiť uzavrieť dohodu s Ruskom a zastaviť dodávky zbraní.

Dohoda by spočívala v tom, že Rusko zaberie časť Ukrajiny a potom vojnu zastaví. Zelenský sa snaží vtiahnuť USA do priamej vojny s Ruskom. Keď to potom prevezme ďalšia administratíva, nebude šanca na vyjednávanie. Tie radary, tie oči Ruska, budú v akcii proti silám Spojených štátov.

Zelenský riskuje, ale vie, aká je alternatíva.

Biden ponecháva zbrane na Ukrajine minimálne do novembrových volieb. Po všetkých tých miliardách dolárov, ktoré Amerika naliala do tejto vojny, sa peniaze a zbrane nemôžu zastaviť pred hlasovaním.

Ak by Biden zastavil pomoc, umožnilo by to Rusku dosiahnuť ponižujúce veľké zisky nad ukrajinským územím. Biden sa v roku 2021 katastrofálne stiahol z Afganistanu a to už bolo dosť poníženia.

Po novembri to bude Bidenovej administratíve jedno. Je pravdepodobné, že Trump prevezme vládu a Ukrajina bude jeho problémom. Zelenský vie, že musí dostať Ameriku hlbšie do vojny, alebo môže začať skladať svoje plány na „víťazstvo“ – ktoré sa nikdy nestalo – po voľbách.

Ukrajina by bola pre Ameriku hlúpa vojna. Je to európska vojna. Nechajte Európanov, nech s tým bojujú. Pre Ameriku je to hlúpe rovnako, ako väčšina vojen od konca studenej vojny bola hlúpa. Boli to vojny voľby, nie vojny núdze.

Rusko napadlo Ukrajinu. Nie je dôvod, prečo by s tým Spojené štáty mali niečo robiť. Trump to vie.

Washington by mal povedať bantamovému kohútovi, že sa musí naučiť vyjednávať o mieri, inak skončí v kotlíku.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/zelensky-drags-america-into-war-or-zelensky-loses/