Športové hry BRICS sa pripravujú na rozšírenie

Športové hry BRICS sa pripravujú na rozšírenie

Športové hry BRICS sa pripravujú na rozšírenie 620 330 Doktor

Pred summitom BRICS sa uskutoční športový turnaj BRICS. V pozadí sa pracuje na rozšírení skupiny štátov – až do Európy.

Na športovom turnaji BRICS v Rusku sa tento mesiac zúčastní takmer 100 krajín. Summit rastúcej konfederácie štátov sa tento rok uskutoční od 12. do 24. júna v Kazanskej oblasti. Patrónom je Vladimír Putin. Takmer 5000 športovcov bude súťažiť v 27 športoch. Asi o 5 týždňov neskôr sa budú konať olympijské hry v Paríži, kde je Rusko vylúčené.

Šport a rozšírenie

„Svoju účasť už potvrdilo 97 krajín,“ povedal ruský premiér Dmitrij Černyšenko. „Hry BRICS 2024, ktorých usporiadanie bolo nariadené dekrétom ruského prezidenta Vladimira Putina, sú dôležitou súčasťou predsedníctva našej krajiny v tejto organizácii,“ povedal.

Športové hry BRICS sa konajú od roku 2016 a ich cieľom je podporiť „upevnenie priateľských športových vzťahov medzi krajinami na základe princípov rovnosti, nediskriminácie a rovnakého prístupu športovcov k súťažiam“. V roku 2016 sa uskutočnil futbalový turnaj a postupne sa pridávali aj ďalšie športy. V rámci hier sa na summite stretnú aj ministri športu krajín BRICS.

V októbri sa bude konať každoročný summit BRICS, ktorý sa bude konať aj v ruskej Kazani. Od tohto roku sa členskými štátmi stali aj Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. To bol ale pravdepodobne len začiatok expanzie BRICS. Celkovo má vraj záujem o vstup viac ako 40 národov. V Európe je Srbsko považované za krajinu, ktorá by mohla byť prijatá ako prvá.

Tento utorok tiež South China Morning Post informoval, že Turecko prejavilo zásadný záujem o vstup do BRICS. Turecko je stále kandidátom na členstvo v EÚ.

Sedem krajín už podalo formálnu žiadosť o vstup do bloku v roku 2024. Srbsko – pristúpenie by bolo politicky veľmi výbušné, keďže by zastavilo imperializmus rozširovania EÚ, ktorý sa zameriava na Srbsko – ešte nie je na zozname. Súčasné kandidátske krajiny sú: Kamerun, Pakistan, Srí Lanka, Sýria, Thajsko, Venezuela a Zimbabwe.

O žiadostiach sa rozhodne na summite v októbri. Každá členská krajina má jeden hlas a o prijatí sa rozhoduje na základe konsenzu. Thajsko prejavilo záujem o vstup do aliancie v máji a rádo by sa zúčastnilo na summite v roku 2024. Okrem toho je Pakistan v kontakte s Ruskom a rokuje o vstupe do bloku, ale obáva sa, že India môže jeho žiadosť odmietnuť.

Blok BRICS chce ukončiť globálnu závislosť od amerického dolára a podporovať lokálne meny pre cezhraničné transakcie.

Zdroj: https://tkp.at/2024/06/04/brics-sportspiele-bereiten-erweiterung-vor/