Útočí Ukrajina na vlastnú päsť alebo zaútočila na ruské systémy včasného varovania s americkým súhlasom?

Útočí Ukrajina na vlastnú päsť alebo zaútočila na ruské systémy včasného varovania s americkým súhlasom?

Útočí Ukrajina na vlastnú päsť alebo zaútočila na ruské systémy včasného varovania s americkým súhlasom? 620 330 Andrew Korybko

Rusko-americké vzťahy sa koncom mája zhoršili viac ako kedykoľvek predtým v dôsledku troch udalostí. Po prvé, USA rozbohrali novú hru tým, že otvorenejšie umožnili Ukrajine použiť svoje zbrane na zasiahnutie cieľov v Rusku, potom Poľsko povedalo, že USA zasiahnu všetky ruské sily v zóne špeciálnej operácie, ak Moskva použije jadrové zbrane, a nakoniec, prezident Putin naznačil, že očakáva, že NATO výrazne eskaluje konflikt niekedy v lete. Toto všetko je dosť zlé, ale je to ešte horšie, čo Ukrajina práve urobila.

Rusko potvrdilo, že Ukrajina zasiahla aspoň jeden z jeho systémov včasného nukleárneho varovania, zatiaľ čo Kyjev tvrdí, že druhý zacielil hlbšie do vnútrozemia svojho protivníka, čo (zatiaľ?) nebolo potvrdené. Tieto štruktúry detegujú prichádzajúce medzikontinentálne balistické rakety takého druhu, ktoré by mohli byť vypustené USA v scenári prvotného úderu, čo Rusku umožňuje pripraviť sa na nevyhnutný sekundárny úder. Nemajú nič spoločné s ukrajinským konfliktom a všetko so strategickou stabilitou.

Obidva údajne zostávajú prevádzkyschopné, no napriek tomu to predstavuje bezprecedentný vývoj, pretože nikdy predtým žiadna krajina nezaútočila na také systémy inej krajiny, ktoré by ju v najhoršom prípade mohli čiastočne oslepiť pred prvotným úderom, a tak poskytnúť útočiacej strane obrovskú výhodu v prípade takejto udalosti. Ďalšie zhoršovanie rusko-amerických vzťahov, ku ktorému došlo nezávisle od tohto vývoja, zvýšilo napätie na najvyššiu úroveň od kubánskej raketovej krízy, takže to nemohlo prísť v horšom čase.

Najdôležitejšou otázkou vo svete v súčasnosti je, či sa Ukrajina púšťa do darebáctva, možno preto, aby vyvolala krízu, ako je tá spomínaná v očakávaní, že by mohla prinútiť Rusko stiahnuť sa aspoň z časti územia, ktoré si Kyjev nárokuje ako svoje, resp. ak sa tak stalo s americkým súhlasom. Správa The Washington Post o tom, ako sú americkí predstavitelia znepokojení tým, čo Ukrajina práve urobila, dáva dôveryhodnosť prvému názoru, ale môže to byť len dezinformácia na účely hodnoverného popierania.

Zároveň je však potrebné pripomenúť, ako Ukrajina vzdorovala verejným požiadavkám USA, aby sa nezameriavali na ruské ropné rafinérie. Bidenova administratíva nechce, aby cena tejto komodity vyskočila pred novembrovými voľbami, no Zelenskyj stále nariaďuje svojim silám, aby aj tak zasiahli rafinérie. To tiež prišlo uprostred patovej situácie v Kongrese ohľadom ďalšej pomoci Ukrajine, ktorá bola vyriešená krátko po tom, čo sa údery stali problematickými. Preto by nebolo bezprecedentné, keby si Ukrajina opäť išla podľa seba.

Okrem toho Financial Times informovali, že „niektorí ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že (vzťahy s USA) dosiahli najnižší úroveň “ v dôsledku vyššie uvedených obmedzení zameraných na ruské ropné rafinérie a Zelenského „paranoje“ (ako jeden z ich údajných ukrajinských zasvätencov opísal) o zámeroch USA. Urazilo ho aj to, že Biden sa nezúčastní na nadchádzajúcich švajčiarskych „mierových rozhovoroch“ po tom, čo ich odmietol kvôli finančnej zbierke, čo ho údajne prinútilo poslať memorandum nariaďujúce úradníkom, aby kritizovali amerického vodcu.

Najlepším prístupom by však pravdepodobne bolo, keby Rusko predpokladalo, že Amerika prinajmenšom ticho schválila ukrajinské útoky na jej systém (systémy) včasného varovania, pretože tento sled myšlienok je v súlade s eskalačným trendom z minulého týždňa. Koniec koncov, ak NATO ako celok alebo aspoň „koalícia ochotných“ z tohto bloku začne konvenčnú intervenciu na Ukrajine, potom by to mohlo podnietiť Rusko, aby použilo taktické jadrové zbrane v sebaobrane na zastavenie tejto inváznej sily, ak prekročí hranicu Dnepra a ohrozí jeho nové regióny.

V takom prípade by USA mohli buď konvenčne zaútočiť na všetky ruské sily v zóne špeciálnej operácie, ako tvrdilo Poľsko, že to urobia, alebo jednoducho prestať stíhať spustením prvého jadrového úderu, ktorý by mohol uľahčiť ich ukrajinský splnomocnenec útokom proti jeho systémom včasného varovania. Existuje tiež šanca, že viac takýchto útokov by mohlo jednoducho predchádzať prvému jadrovému útoku zo strany USA pred akýmkoľvek konvenčným zásahom NATO, ak rozhodcovia dospejú k záveru, že stret by potom bol nevyhnutný.  Nedá sa preto vylúčiť, že Ukrajina skúmala bezpečnosť ruských systémov včasného varovania na príkaz svojho amerického patróna pri príprave najhoršieho scenára “demonštratívneho“ jadrového testu, preto je tu múdrosť rady Dmitrija Suslova, aby jeho krajina vykonala „demonštratívny“ jadrový test. Tento vplyvný odborník z Ruskej rady pre zahraničnú a obrannú politiku si nechal preložiť a znovu publikovať svoj návrh politiky v RT tu, čím sa dostal do globálnej pozornosti so zámerom signalizovať USA pripravenosť.  Čitatelia by si tiež mohli spomenúť, že RT zverejnila návrh Suslovovho kolegu Sergeja Karaganova v júni minulého roka, v ktorom vysvetlil, prečo by Rusko malo predviesť jadrové zbrane Európe, aby odradilo USA na Ukrajine. Tento najnovší návrh je oveľa praktickejší a nenesie so sebou žiadne riziko rozpútania tretej svetovej vojny a navyše by mohol predstavovať vhodné finále ruských cvičení taktických jadrových zbraní, ktoré sa práve uskutočnili. Tie boli nariadené, aby odradili USA, ale vzhľadom na ich pokračujúcu eskaláciu môže byť potrebný silnejší signál.

Odpoveď Ruska na otázku, či sa Ukrajina pri útoku na systém (systémy) včasného varovania dopustila nečestnej taktiky, alebo či to bolo urobené na príkaz Ameriky, určí jeho reakciu na akúkoľvek konvenčnú intervenciu NATO na Ukrajine. V prvom prípade by moholo ísť o vyckávanie, kým ruské veľké sily prekročia Dneper, aby použili taktické jadrové zbrane, zatiaľ čo v druhom prípade by ho mohol prinútiť spustiť prvý jadrový úder proti USA pred začatím tohto zásahu, aby sa predišlo prvotnému jadrovému úderu, ktorý by Rusko mohlo uskutočniť, ak Rusko verí, že ho USA plánujú.

Andrew Korybko