Big brother aj číta

Big brother aj číta

Big brother aj číta 620 330 Doktor

Zástupca vlády v Rade EÚ pre neopodstatnené sledovanie komunikácie cez súkromný chat.

Za právo na súkromnú komunikáciu, napríklad ako dôvernosť listov, bolo potrebné bojovať proti odporu tých, ktorí boli v Európe pri moci. V politike EÚ sa už nejaký čas vedie boj o zrušenie tohto základného práva. Rada EÚ zložená z vlád členských krajín sa zatiaľ nedokázala dohodnúť na ďalšom postupe. Teraz by sa o ňom vďaka návrhu belgického ministra vnútra malo rozhodnúť v júni. Vyplýva to z interných informácií poskytnutých od poslanca Pirátskej strany Dr. Patricka Breyera, ktoré unikli.

Takzvaná „kontrola chatu“ je považovaná za jeden z najkontroverznejších projektov v rámci EÚ. Ak by sa plán zrealizoval, šifrované chatovanie by sa skončilo. Messengerové služby, ktoré nič iné neponúkajú, by sa potom v EÚ dali zablokovať. Ako takmer všetky opatrenia na cenzúru a oslabenie alebo zrušenie základných práv je odôvodnené údajnou ochranou detí.
Metóda EÚ, ktorú riadia lobisti veľkých nadnárodných korporácií, je postupným prístupom, len čo sa objaví vážny odpor. Breyer uvádza, že podľa najnovšieho návrhu musia používatelia aplikácií s komunikačnou funkciou prostredníctvom zmluvných podmienok alebo kontextovej správy súhlasiť s tým, že všetky odoslané obrázky a videá budú automaticky bez udania dôvodu naskenované a v prípade potreby nahlásené EÚ a POLÍCII.

To je však možné len vtedy, ak je šifrovanie kompromitované cez zadné vrátka. Belgičania tvrdia, že „moderovanie nahrávania“, ktoré navrhujú, sa líši od „skenovania na strane klienta“. Ak odmietnete byť monitorovaný ovládacím prvkom chatu, môžete chat naďalej používať, ale nemôžete už posielať obrázky a videá. Algoritmy skenera sú určené na to, aby EÚ a polícii odovzdali známy materiál a neznáme obrázky a videá, ktoré „umelá inteligencia“ považuje za potenciálne podozrivé. Malo by sa vyhnúť hľadaniu dôkazov o „groomingu“ v textových správach, ktoré sa doteraz používalo len zriedka, ako aj skenovaniu zvukovej komunikácie, ktoré sa nikdy predtým nepoužívalo.

Návrh predložený 8. mája by mali prijať aj kritické vlády. O tom sa bude ďalej diskutovať zajtra, 24. mája . Po voľbách do EÚ je naplánované stretnutie ministrov vnútra EÚ, na ktorom sa rozhodne o útoku na súkromie.

Možno sa staviť, že toto je len začiatok a že bude nasledovať úplný dohľad nad súkromnými chatmi, ako to EÚ urobila už stokrát.

Breyer píše:

Uniknutý návrh ukazuje, že extrémny počiatočný návrh Európskej komisie na kontrolu chatu, ktorý je jedinečný v slobodnom svete, by sa mal v podstate ponechať nezmenený,“ varuje europoslanec a najvýznamnejší odporca kontroly chatu Dr. Patrick Breyer (Pirate Party). Používanie messengerových služieb výlučne založených na texte nie je v 21. storočí serióznou možnosťou. A eliminovať excesy kontroly chatu, ktoré v praxi aj tak nehrajú rolu, je podvod.

Faktom zostáva: milióny súkromných rozhovorov a súkromných fotografií nevinných občanov sa majú prehľadávať a odstraňovať pomocou nespoľahlivej technológie bez toho, aby dotknuté osoby mali so zneužívaním detí niečo spoločné – ničí to našu digitálnu korešpondenciu. Takto končia naše nahé fotky a rodinné zábery s neznámymi ľuďmi, do ktorých rúk nepatria a s ktorými nie sú v bezpečí. Napriek tomu, že šifrovanie hovorí otvorene, skenovanie na strane klienta má vo všeobecnosti podkopať predtým zabezpečené šifrovanie typu end-to-end, aby sa z našich smartfónov stali špióni – to ničí bezpečné šifrovanie.

Znepokojuje ma, že predtým kritické vlády EÚ chvália prepracované plány a hrozí, že zvrhne súčasnú blokujúcu menšinu. Federálna vláda mlčala a už mesiace „nemohla hovoriť“ kvôli ministrovi vnútra SPD Faeserovi – preto neuzatvára žiadne spojenectvá s inými kritickými štátmi. Doposiaľ nebola vyžiadaná ani písomná správa právnej služby Rady o tomto zjavnom porušení základných práv. Ak vlády EÚ skutočne vstúpia do rokovaní trialógu s týmto radikálnym postojom ku kontrole chatu, skúsenosti ukázali, že za zatvorenými dverami Parlamentu hrozí, že postupne opustí svoju pôvodnú pozíciu a bude súhlasiť so zlými a nebezpečnými kompromismi, ktoré stavajú našu bezpečnosť na internete na riziko.

Teraz je čas vydať sa na barikády za súkromím a bezpečným šifrovaním!

Zdroj: https://tkp.at/2024/05/23/regierungsvertreter-im-eu-rat-fuer-anlasslose-ueberwachung-privater-chat-kommunikation/