Päť nepríjemných otázok pre Irán po páde vrtuľníka

Päť nepríjemných otázok pre Irán po páde vrtuľníka

Päť nepríjemných otázok pre Irán po páde vrtuľníka 620 330 Doktor

Havária vyvoláva niektoré vážne otázky, ktorými by sa mali zaoberať iránske úrady počas pokračujúceho vyšetrovania, alebo aspoň ich zástupcovia médií na nadchádzajúcich tlačových vystúpeniach.

Nedeľná havária vrtuľníka, pri ktorej zahynul iránsky prezident, minister zahraničných vecí, dvaja ďalší vysokopostavení predstavitelia a posádka, bola od svojho vzniku predmetom všemožných teórií. Niektorí dokonca predpokladajú, že spoluvinníkom je Azerbajdžan, ale to sa dá v skutočnosti vylúčiť, ako bolo vysvetlené tu . Bez ohľadu na to, čo začaté vyšetrovanie nakoniec určí ako príčinu, Iránu ešte treba položiť päť nepríjemných otázok.

Prečo boli dvaja VIP v tej istej helikoptére?
Štandardné bezpečnostné opatrenia vyžadujú, aby VIP cestovali oddelene v prípade nehôd alebo pokusov o atentát, ale Irán umožnil svojmu prezidentovi a ministrovi zahraničných vecí odletieť v rovnakom vrtuľníku. Je to o to prekvapujúcejšie, že niekoľko jej vojenských VIP bolo nedávno zavraždených po tom, čo Izrael bombardoval iránsky konzulát v Damasku. Človek by si myslel, že Irán už potom nebude riskovať. Ale nebolo to tak, ako už vieme.

Prečo VIP cestovali v vrtuľníkoch americkej výroby?
Každý vie, že západné sankcie mali negatívny vplyv na iránsku ekonomiku, no málokoho by napadlo, že Irán sa údajne stále spolieha na desiatky rokov staré helikoptéry americkej výroby na prepravu svojich VIP. Podľa námestníka ministra obrany Irán už minulú zimu uzavrel dohodu o ruskej výrobe útočných vrtuľníkov a dokonca aj bojových lietadiel. Nie je preto jasné, prečo krajina nenakúpila bežné ruské vrtuľníky, či už v súčasnosti alebo pred nejakým časom, a namiesto toho sa stále spolieha na tieto staré americké vrtuľníky.

Prečo z miesta havárie nebol žiadny signál?
Vtedajší iránsky viceprezident tvrdil, že došlo ku kontaktu s jedným z pasažierov, ale úrady z nejakého dôvodu nedokázali nájsť miesto havárie. Takže to mohlo byť len „klamstvo“ na kontrolu vnímania verejnosti v tom čase. V každom prípade je zaujímavé aj to, že turecký minister dopravy uviedol, že jeho krajina pri pátraní nedokázala nájsť signál transpondéra, o ktorom mal podozrenie, že je buď vypnutý, alebo starý vrtuľník ho už jednoducho nemá.

Prečo Irán vôbec požiadal Turecko o pomoc?
Na základe vyššie uvedeného Irán požiadal Turecko o pomoc pri pátraní po zostrelenom vrtuľníku, najmä lietadle vybavenom prístrojmi na nočné videnie. Bolo to múdre rozhodnutie, pretože to bol turecký dron, ktorý lokalizoval miesto havárie, no vyvoláva otázku, prečo Irán v prvom rade potreboval pomoc tejto krajiny. Irán zjavne nemá plnohodnotné lietadlá so zariadeniami na nočné videnie, vrátane dronov. Ak je to tak, potom ide o vážny vojenský technický nedostatok, ktorý treba urýchlene riešiť.

Prečo to trvalo tak dlho, kým sa dostal záchraný tím na miesto havárie?
Vrtuľník sa údajne zrútil v nedeľu okolo 13:30 miestneho času, ale záchranári dorazili na miesto havárie až o 12 hodín neskôr, v pondelok v skorých ranných hodinách. Bola tu hustá hmla a oblasť je veľmi hornatá a zalesnená, ale to len ukazuje, že úrady sa tam nevedia dostať rýchlo všade v krajine, a to ani v prípade núdze. Teraz je oveľa jednoduchšie pochopiť, prečo môžu v Iráne naďalej pôsobiť rôzne teroristické skupiny.

Zdroj: https://tkp.at/2024/05/21/fuenf-unbequeme-fragen-fuer-den-iran-nach-dem-hubschrauberabsturz/