Okrúhly stôl lídrov bez Fica? To nebol šťastný nápad

Okrúhly stôl lídrov bez Fica? To nebol šťastný nápad

Okrúhly stôl lídrov bez Fica? To nebol šťastný nápad 620 330 Mr Hyde

Prezidentka oznámila, že stretnutie zástupcov strán za okrúhlym stolom v utorok nebude. Je to dobrá správa. „Stretnutia lídrov“ predsa nemôžu byť bez Fica, ktorý je v nemocnici. Bez neho by boli politické akcie tohto druhu len divadlá.

Keď nápad prezidentky Čaputovej padol, tak za tým nebola neochota Smeru a SNS. Aj keby všetci pozvaní prikývli, bez Fica by sme to ťažko mohli nazvať okrúhlym stolom.

Inými slovami: pri stretnutí lídrov by sa patrilo počkať na premiéra a predsedu Smeru. Až potom, po jeho zotavení a po jeho návrate do aktívnej politiky, bude možné hovoriť o okrúhlych stoloch. A o hľadaní politických východísk z problémov, ktoré sa dlho podceňovali – až nakoniec vybuchli v stredu 15. mája 2024.

Myšlienka okrúhlych stolov je výborná. Lídri strán by mali občas ukázať, že vedia spolu hovoriť. Alebo že sa vedia zhodnúť na základnom minime: na potrebe udržať vnútorný mier a odsúdiť násilie.

Žiaľ, na Slovensku sa tradícia okrúhlych stolov nepresadila. Pestoval sa tu – a celkom vedome a zámerne – jej opak. Presadzovala sa politika sociálneho vylúčenia a politickej izolácie „nepriateľa“. A nie, neprišiel s tým Fico ani Smer. V tejto disciplíne vynikali, paradoxne, tí, ktorí mali plné ústa „inkluzívnych zásad“.

Politiku vylúčenia a izolácie si vynucovali progresívci a progresívne médiá. Robili to cielene a programovo. Najskôr na čiernej listine končili tí, ktorých označili za „fašistov“. Potom pridali „dezolátov“. A nakoniec sa pokúšali vylúčiť a izolovať ako mafiu a zlo Fica a jeho spojencov. Teda tých, za ktorými stojí väčšina spoločnosti.

Good job.

Ich kampane mali démonizovať odporcov progresívcov a ich registrovaných partnerov (SaS, Demokrati, KDH). Aby mobilizovali podporu pre vyvolenú stranu, koalíciu, vládu… Dôvody boli sčasti politické. A sčasti geopolitické. Atlantické. Kto vybočoval z predpísanej línie, ten končil na čiernych zoznamoch. Ako bezpečnostná hrozba.

Práve tieto politické a mediálne kampane rozhodujúcou mierou prispeli k výbušným náladám v spoločnosti. Mediálny mainstream sa radikalizoval do straty príčetnosti. V snahe vyhrať voľby. A nakoniec ich aj tak prehral. Najskôr parlamentné, potom prezidentské. Čo ešte viac bičovalo a frustrovalo ten tábor, ktorý prehral.

Prezidentke Čaputovej treba nahlas pripomenúť, že pod tieto kampane a pod mytológiu o boji Dobra so Zlom sa podpisovala aj ona. Nezvolávala okrúhle stoly, kde by sa tlmila klanová radikalizácia. Vyhýbala sa aj stretnutiam troch najvyšších ústavných činiteľov.

Namiesto toho vyhľadávala stretnutia v rámci vlastného klanu – s českým premiérom Fialom, s českým prezidentom Pavlom, s ukrajinským prezidentom Zelenským… Tam boli jej priority.

Okrúhly stôl slovenských strán navrhla až minulý týždeň. Vtedy, keď už bolo neskoro. Lebo Fico krvácal v nemocnici. A zároveň vtedy, keď bolo priskoro, pretože „zmierenie za okrúhlym stolom“ bez Fica je nemožné.

Prezidentka Čaputová premeškala príležitosti, ktoré mala päť rokov. Zvolať okrúhly stôl so všetkými lídrami – to bude zrejme agenda jej nástupcu.

Dúfajme, že v tom bude aspoň trochu úspešný.

Základné riešenia, ktoré by mohli posunúť slovenskú spoločnosť z chorého stavu bližšie k zdravému, sú tri. Treba tlmiť politickú radikalizáciu – na oboch frontoch, koaličnom aj opozičnom. Poslúžiť by na to mohli aj okrúhle stoly.

Treba tlmiť štvavé politické kampane médií. Hlavne tých progresívnych, ktoré veľmi agresívnym spôsobom vstúpili do služby politiky a geopolitiky. Ako zbraň v informačnej vojne…

A hlavne: treba pracovať na tom, aby sa ukončila hybridná vojna. Alebo aby sa aspoň miernila. Práve hybridná vojna a špeciálne jej politický, informačný a kultúrny front je zdrojom prvých dvoch spomínaných problémov. Spoločnosť, ktorá je desať rokov v hybridnej vojne, sa nemôže tešiť mentálnej pohode a zdraviu. Vojnový stav si vždy od spoločnosti a od ľudí vyžaduje, aby boli nezmieriteľní, agresívni – a obmedzení pod svojimi bojovými vlajkami.

Všetky tri spomínané problémy a riešenia sú hlboko previazané.

A ku všetkým trom má čo povedať Robert Fico. Hlavná postava všetkých „čiernych zoznamov“ a „registrov démonov“, ktorá prežila pokus o fyzickú likvidáciu.

Načúvať len tým druhým, ktorých sa pokúšala zvolať prezidentka Čaputová, by bolo zúfalé nedorozumenie.

Dag Daniš / Denník Štandard