Apolitické „peniaze“ ako prostriedok proti sankciám a zmrazeniu vkladov

Apolitické „peniaze“ ako prostriedok proti sankciám a zmrazeniu vkladov

Apolitické „peniaze“ ako prostriedok proti sankciám a zmrazeniu vkladov 620 330 Doktor

USA používajú dolár ako zbraň už od Bretton Woodu v roku 1944 a na financovanie svojho obrovského vojenského rozpočtu, naposledy v hodnote 850 miliárd dolárov v roku 2024, a štátneho dlhu vo výške takmer 35 biliónov dolárov, ktorý rýchlo rastie. Používajú ho aj na to, aby držali dole ostatné krajiny a presadzovali svoj režim rastúcich sankcií voči viacerým štátom. Avšak mimo USA nasledovaných EÚ a na politickom Západe vzrastá odpor voči doláru a aktivity na vytváraní alternatív sa zintenzívňuje.

Otázkou je, či západní experti na zahraničnú politiku, ktorých intelektuálne a politické kompetencie dosiahli v Rakúsku, Nemecku a EÚ bezprecedentne nízku úroveň, rozumejú tomu, čo urobili? Po rozšírení BRICS a spoločnom vyhlásení Číny a Ruska po práve skončenej návšteve Vladimira Putina u Si Ťin-pchinga v Pekingu by sme to mali prijať.

Čína poskytla Bidenovi malú pomoc, pokiaľ ide o dominanciu dolára a predala americké vládne dlhopisy za najmenej 53 miliárd dolárov, čo aj tak predstavuje len 0,15 % (!) amerického štátneho dlhu:

Švajčiarsky ekonomický expert Claudio Grass uviedol:

„Je to múdre rozhodnutie diverzifikovať mimo USD. Zlato od roku 2021 prekonalo dlhopisy v USD o 75 %.

Okrem toho sa USD už desaťročia používa ako politická zbraň a na svojvoľné konfiškovanie majetku pod tlakom americkej vlády.

Je zrejmé, že západnú civilizáciu ničí jej vlastný skorumpovaný a prehnitý politický systém.“

Alternatívy k doláru

Alternatív, najmä k medzinárodnému platobnému systému SWIFT, ktorý bol zneužívaný ako zbraň, je čoraz viac. Jednou z nich je UNIT, ktorá ponúka apolitickú formu peňazí, ktorá nie je ovplyvnená žiadnou politickou agendou a zabezpečuje stabilitu a neutralitu.

Ekosystém UNIT hovorí, že ponúka ľuďom na celom svete apolitické peniaze, ktoré možno voľne kupovať a predávať alebo ich používať ako platidlá prostredníctvom akéhokoľvek otvoreného platobného a zúčtovacieho systému.

Koncept UNIT už prediskutovala Pracovná skupina pre finančné služby a investície zriadená Obchodnou radou BRICS+ a podľa Pepeho Escobara má vážne vyhliadky stať sa oficiálnou politikou BRICS+ už v roku 2025.

Podľa Alexeyho Subbotina, zakladateľa Arkhangelsk Capital Management a jedného z duchovných detí UNIT, ide o nový systém riešenia problémov, ktorý rieši ústredný geoekonomický problém týchto nepokojných čias: globálnu krízu dôvery. Vie to z prvej ruky: Subbotin, skúsený finančný odborník so skúsenosťami v oblasti investičného bankovníctva, správy aktív a korporátnych záležitostí, vedie Unit Project pod záštitou IRIAS, medzinárodnej medzivládnej organizácie založenej v roku 1976 v súlade so Štatútom OSN.

Na rozdiel od nástroja financovania pre americkú armádu Unit ponúka spoľahlivé, rýchle a ekonomicky efektívne riešenie pre cezhraničné platby. Transakčná jednotka je nová forma medzinárodnej meny, ktorá môže byť vydaná decentralizovane a následne uznaná a regulovaná na národnej úrovni.

Má ponúknuť jedinečné riešenie úzkych miest v globálnej finančnej infraštruktúre: je vhodné pre tradičné bankové transakcie aj najnovšie formy digitálneho bankovníctva.

„Unit môže tiež pomôcť prekonať nespravodlivé stanovovanie cien pri obchodovaní s komoditami vytvorením novej – spravodlivej a efektívnej – euroázijskej obchodnej burzy, kde sa obchodovanie a vyrovnanie môže uskutočňovať v novej mene, ktorá premosťuje obchodné toky a kapitál, čím pripravuje pôdu pre vývoj nových finančných produktov pre priame zahraničné investície.

Konečná hra podľa Escobara spočíva v tom, že v podstate ktokoľvek môže použiť jednotku na účtovníctvo, oceňovanie, účtovanie, platby, sporenie a investovanie.

Niet divu, že inštitucionálne možnosti sú celkom lákavé – jednotku je možné použiť na účtovanie a účtovanie pre BRICS+, na platby a cenotvorbu pre Eurázijskú ekonomickú úniu (EAEU), alebo ako rezervnú menu pre subsaharskú Afriku.

“A teraz prichádza to hlavné: Unit už podporila Ekonomická rada BRICS a je na programe kľúčového ministerského stretnutia v Rusku budúci mesiac, kde bude vypracovaný plán na októbrový summit v Kazani.

To znamená, že UNIT má všetky predpoklady na to, aby skončila na stole BRICS+ ako vážna téma a v konečnom dôsledku bola prijatá ako mena už v roku 2025…

V súčasnosti je prioritou plánovačov UNIT – čo sa dalo pozorovať po dobu viac ako rok na niekoľkých hĺbkových stretnutiach v Moskve – informovať verejnosť o novom systéme.

To, čo nás čaká, by mohlo byť mimoriadne vzrušujúce, pretože príťažlivosť UNIT by sa mohla rozšíriť od Elona Muska po Novú rozvojovú banku BRICS (NDB) a dúfajme, že osloví množstvo kľúčových hráčov. Po pozitívnom hodnotení ministra financií Antona Siluanova – ktorý zostáva vo funkcii v novej ruskej vláde – nie je nerozumné predstaviť si, že Putin a Si Ťin-pching o tom budú tento týždeň diskutovať tvárou v tvár v Pekingu.

Zostáva teda čakať, či sa Rusko, Čína a India dokážu dohodnúť na UNIT ako platobnom systéme, ktorý by sa potom automaticky stal systémom BRICS+. Najdôležitejším zistením teraz je, že na UNIT by sa malo pozerať ako na realizovateľné technické riešenie toho, čo je teoreticky neriešiteľné: celosvetovo uznávaný platobný a obchodný systém, ktorý je imúnny voči politickému tlaku.

Zdroj: https://tkp.at/2024/05/19/unpolitisches-geld-als-mittel-gegen-sanktionen-und-einfrieren-von-einlagen/