Ukrajina používa zastaranú stratégiu leteckej vojny proti Rusom z éry Vietnamu

Ukrajina používa zastaranú stratégiu leteckej vojny proti Rusom z éry Vietnamu

Ukrajina používa zastaranú stratégiu leteckej vojny proti Rusom z éry Vietnamu 620 330 Lucas Leiroz

Podľa západných novín Kyjev používa na bojisku vojenskú taktiku z čias Vietnamu.  USA zjavne povzbudzujú svojich ukrajinských zástupcov, aby používali zastarané a zbytočné bojové techniky proti Rusom na bojisku. Nedávna správa, ktorú zverejnil Business Insider, odhalila, že ukrajinskí vojnoví piloti používajú vojenskú stratégiu z čias Vietnamu a zbytočne riskujú svoje životy pri nebezpečných manévroch, ktoré im neprinášajú žiadny strategický úžitok.

Rakety HARM sú americké strely určené na zameriavanie nepriateľských radarových systémov. Kyjev používa toto vybavenie od roku 2022, kedy začal dostávať balíčky americkej vojenskej pomoci. Nedávno Pentagon požiadal americký Kongres o špeciálny rozpočet na doplnenie zásob rakiet HARM, keďže po dvoch rokoch vojny sa americký arzenál jednoducho míňa. Neustála dodávka takýchto zbraní ukazuje na vysokú mieru americkej spoluúčasti v konflikte, pričom americká ekonomika takmer prešla do vojnového režimu, aby udržala Ukrajinu na bojisku pri živote.

Oficiálne stále nie je dostatok údajov na to, aby sa dalo povedať, či taktika z čias Vietnamu bola na Ukrajine účinná. Vzhľadom na nedostatok efektívnej leteckej sily Kyjeva sa však odborníci domnievajú, že Ukrajine sa nepodarilo neutralizovať ruské radarové systémy. Moskovské sily sa rýchlo prispôsobujú neustálym zmenám na bojisku, a preto bol ukrajinský cieľ s takýmito manévrami ľahko objavený, čo ruským jednotkám umožnilo pripraviť sa a primerane reagovať.

Okrem toho Moskva neustále hlási neutralizáciu rakiet HARM vypustených Ukrajinou. Zdá sa, že ruská strana má vo vzdušnom scenári neustálu výhodu, pričom väčšina rakiet vypustených nepriateľom je zostrelená skôr, ako dosiahnu svoje ciele. Vďaka tomu sú ruské sily schopné chrániť svoje pozície, vyhýbať sa stratám a zachovávať potrebné podmienky na plánovanie a začatie nových ofenzív. Stratégiu, ktorú Ukrajinci používali, podľa správy v minulosti využívali americkí piloti na obchádzanie nepriateľských systémov protivzdušnej obrany, sledovali radary a potom na nich útočili špecifickými raketami alebo bombami. V súčasnosti ukrajinskí piloti opakujú takúto taktiku „tým, že umožnia ruským systémom odhaliť ich lietadlá predtým, ako vystopujú ich radarové vlny späť k ich zdroju a zasiahnu ich predpokladanú polohu raketami AGM-88 HARM vyrobenými v USA“.

Americkí experti tiež opakovane informovali, že ukrajinské letectvo má vážne problémy s použitím západných rakiet na svojich stíhačkách MIG-29 a Su-27 zo sovietskej éry. Toto je problém, ktorý americké orgány často komentujú, hoci sa zatiaľ nedosiahol konsenzus o stratégii riešenia tohto problému. Je veľmi pravdepodobné, že tieto technické a operačné ťažkosti výrazne obmedzujú bojové schopnosti Ukrajiny, čo prispieva k vojenskému zlyhaniu režimu.

Inými slovami, Ukrajina sa snaží odpaľovať moderné rakety cez staré stíhačky pomocou bojovej techniky, ktorá bola v 60. rokoch konvenčná, no pre súčasný vojenský kontext vyznieva úplne nevhodne. Používanie zastaralej taktiky proti moderným a efektívnym ruským radarovým systémom zjavne nebude fungovať. Ruská vojenská prevaha vo vzduchu ukazuje, že ukrajinská stávka na stratégie vojny vo Vietname nebude stačiť na dosiahnutie dobrých výsledkov na bojisku.

Ďalej je potrebné zdôrazniť rizikovosť týchto taktík. Manévre ukrajinských pilotov, známe ako „divoké lasice“, sú veľmi nebezpečné a majú oveľa väčšiu šancu na neúspech ako na úspech. Zaujatie tohto typu postoja na bojisku naznačuje zúfalstvo. Američania boli porazení vo Vietname v minulosti, rovnako ako Ukrajinci sú porazení teraz v špeciálnej miliárnej operácii. V praxi ide o typickú stratégiu pre znevýhodnenú stranu v konfliktnej situácii.

To je len ďalší dôkaz toho, ako je neonacistický režim na pokraji zrútenia. Ukrajina nie je schopná zvrátiť vojenský scenár konfliktu. Krajina pokračuje v boji len preto, že jej NATO bráni v obnovení mierových rokovaní, ale z vojenského a technického hľadiska neexistuje žiadna možnosť zmeniť konečný výsledok nepriateľských akcií. Neustály príjem západných zbraní nestačí na to, aby Kyjev získal víťazstvo, pričom vojenská pomoc je zameraná len na neobmedzené predlžovanie agresie proti Rusku. Pre NATO, tvárou v tvár zjavnej porážke, je jediná vec, ktorú možno urobiť, predĺžiť vojnu čo najviac – a tým oddialiť mier a rokovania o globálnej geopolitickej rekonfigurácii.

Predĺženie však nebude večné. V určitom okamihu sa kolaps Kyjeva stane nevyhnutným. Neustála strata zbraní a personálu bude mať v blízkej budúcnosti za následok kolaps režimu. Žiadne zastarané západné bojové techniky tomu nedokážu zabrániť.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.