Novinári vyhodení z poľského parlamentu kvôli tričkám

Novinári vyhodení z poľského parlamentu kvôli tričkám

Novinári vyhodení z poľského parlamentu kvôli tričkám 620 330 Doktor

Novinári vyhodení z poľského parlamentu kvôli tričkám „proti Green deal“.

Demonštranti sa zúčastnili protestu organizovaného odborovým zväzom „Solidarnosc“ proti „zelenej dohode“ v uliciach Varšavy, Poľsko, 10. mája 2024. Demonštrácia pod heslom „Preč so zelenou dohodou“ sa konala zorganizovali NSZZ ‚Solidarita‘ a NSZZ Individuálni farmári ‚Solidarita‘ na protest proti zvyšujúcim sa environmentálnym predpisom EÚ o farmároch. EPA-EFE/PAWEL SUPERNAK

Dvom novinárom bol odmietnutý vstup do poľského parlamentu za to, že mali na sebe tričká s nápisom „Preč so zelenou dohodou“ počas protestov vo Varšave proti environmentálnym opatreniam EÚ.

Obaja reportéri, ktorým bol odmietnutý vstup 10. mája, boli akreditovanými zamestnancami týždenníka a online portálu Tygodnik Solidarność , ktorý je prepojený s odborovým hnutím Solidarita zapojeným do demonštrácií.

Pokúšali sa získať vstup do parlamentu, aby pokryli oficiálne odovzdanie petície so 150 000 podpismi, ktorú zorganizovala únia proti Zelenej dohode.

Jedným z dvoch novinárov bol Michał Ossowski, šéfredaktor Tygodnik Solidarnośc , ktorý bol údajne zastavený, keď sprevádzal vodcu Solidarity Piotra Dudu.

Vedúci odborového zväzu mal mať tiež na sebe tričko s rovnakým sloganom, ale mal povolený vstup, aby odovzdal petíciu predsedovi Sejmu (poľského parlamentu) Szymonovi Hołowniovi.

Ossowski sa snažil zakryť si tričko bundou, no neúspešne. Neskôr na sociálnej sieti svojej publikácie zverejnil podrobnosti o slovnej výmene názorov, ku ktorej došlo medzi ním a úradníkom parlamentu.

Pri výmene názorov sa údajne spýtal, prečo mu bránia vo vstupe do budovy, kým vodcovi Solidarity nie, hoci mal na sebe rovnaké tričko.

Podľa Ossowského mu potom povedali, že ako novinár „nemá vyjadrovať názor“, ale že Duda ako odborový predák má na to právo.

Keď Ossowski oponoval, že ako občan má „právo vyjadriť svoj názor“, úradník údajne odpovedal, že tričko je „provokujúce“. Reportér oponoval, že slogan na jeho tričku nebol vulgárny ani urážlivý a spýtal sa, či by sa nosenie náboženského symbolu tiež považovalo za „provokatívne“.

Úradník odpovedal, že „náboženské symboly sú pokryté samostatnou legislatívou a nariadeniami“ a dodal, že „úlohou poslancov, za ktorých ľudia hlasujú, aby vyjadrili názory v parlamente, a nie za návštevníkov“.

K incidentu došlo, keď sa desaťtisíce demonštrantov zhromaždili na námestí vo Varšave a pochodovali do parlamentu na protest proti Zelenej dohode, pričom mávali transparentmi ako „Preč so zelenou dohodou“ a „Nechajte Brusel jesť červy; uprednostňujeme bravčový rezeň a zemiaky“, pričom to druhé je odkazom na pokusy ukončiť „tradičnú“ produkciu mäsa.

Na prívesnom vozíku sa predvádzala aj obria postava Grim Reaper s vlajkou EÚ na rukáve.

Líder odborov Solidarita Dominik Kolorz pre finančný portál Money.pl uviedol , že Zelená dohoda zasiahla „všetky poľské rodiny“.

„Už teraz platíme viac za energiu a smutné účinky klimatickej politiky sú už viditeľné v automobilovom priemysle, vždy keď viac závodov oznamuje prepúšťanie.“

Kolorz potvrdil, že Solidarita chcela, aby bola Zelená dohoda „hodená do koša“ a aby sa o tejto otázke uskutočnilo národné referendum.

Legislatíva má za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu EÚ do roku 2050 a Európsky parlament ju schválil v roku 2020.

Odvtedy masové protesty farmárov v Poľsku a v celej EÚ viedli národné vlády, vrátane administratívy poľského premiéra Donalda Tuska, k hľadaniu zmien v opatreniach v snahe zmierniť ich vplyv, vrátane pozastavenia a/alebo zrušenia mnohých ustanovení. ovplyvňujúce agrosektor.

Vedúca opozičná skupina, strana Právo a spravodlivosť (PiS), je rozhodne proti Zelenej dohode, napriek tomu, že keď bola vo vláde vedenej bývalým premiérom Mateuszom Morawieckim, súhlasila s opatreniami.

Podobne ako Solidarita, aj člen skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) teraz tvrdí, že Zelená dohoda nebude mať negatívny vplyv len na farmárov, ale bude mať obrovský negatívny vplyv na ceny energií a automobilový priemysel.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/05/journalists-barred-from-polish-parliament-over-anti-green-deal-t-shirts/